Dwupoziomowy lokal kusi własnym produkowanym na miejscu piwem oraz wyjątkową kuchnią z kultowymi już daniami regionalnym...
więcej>>
Dwupoziomowy lokal kusi własnym produkowanym na miejscu piwem oraz wyjątkową kuchnią z kultowymi już daniami regionalnymi, takimi jak żurek na maślance czy znakomita golonka w piwie.
<<mniej
Browar w Częstochowie jest zapewne najstarszym obiektem przemysłowym w tym mieście. Co prawda, piwo warzono już pod Jasną Górą od XVI wieku ale pierwszy browar przemysłowy uruchomiono w 1840 roku. Browar ten przeżywał lata świetności w pierwszych dziesięcioleciach ubiegłego wieku, kiedy jego właścicielem był Karol Szwede. Zabytkowe zabudowania z tego okresu, np. starej słodowni i wieży ciśnień, zobaczymy dziś przy ul. Ogrodowej, nieopodal częstochowskiej katedry.
Bazylika archikatedralna pod wezwaniem Świętej Rodziny – od 1992 roku siedziba arcybiskupa częstochowskiego – jest jednym z najdłużej budowanych kościołów w Polsce. Pierwsze prace ziemne rozpoczęto w 1901 roku, a gotowe wieże poświęcono w 1997. Neogotycka świątynia imponuje rozmiarami – wspomniane wieże wznoszą się na ponad 80 metrów! Wewnątrz m.in. piękny ołtarz główny, ciekawe witraże i ładnie brzmiące organy.
Pierwszy, gotycki kościół pod wezwaniem św. Zygmunta, zbudowano w Częstochowie jako świątynię parafialną prawdopodobnie w pierwszej połowie XV wieku. Rolę jedynej fary pełnił aż do końca XIX stulecia. Dzisiejszy jego wygląd to efekt XVIII-wiecznej przebudowy. Nadano mu wówczas wygląd barokowy. Kościół jest trójnawowy, z dwiema wieżami od frontu. W przylegającym do świątyni XVII-wiecznym budynku klasztoru znajduje się dziś plebania.
Budynek starej konduktorowni pochodzi z II poł. XIX w. Jest pozostałością kompleksu obiektów starego dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, od 1846 r łączącej Częstochowę z Warszawą.
Aleja Najświętszej Maryi Panny, zwana także po prostu „Alejami”, to główna i reprezentacyjna ulica Częstochowy. Tradycyjnie dzieli się całą tę arterię na Aleję Pierwszą, Drugą i Trzecią. Pomiędzy dwupasmową jezdnią poprowadzony jest bulwar dla pieszych, którym do klasztoru jasnogórskiego zmierzają liczne pielgrzymki. Wzdłuż alei zobaczymy szereg starych kamienic, wśród których przeważają budowle w stylu klasycystycznym.
Portal informacji turystycznej województwa Śląskiego, kalendarz wydarzeń, najnowsze aktualności turystyczne, baza noclegowa oraz gastronomiczna. Zobacz jak spędzić czas w Śląskim.
Hotel Wenecki mieści się w odrestaurowanej zabytkowej kamienicy położonej w centrum Częstochowy w pobliżu Al. Najświętszej Maryi Panny prowadzącej do klasztoru na Jasnej Górze. Do dyspozycji gości sala konferencyjna, komputerowa, bilard, drink bar (czynny całą dobę), depozyt hotelowy oraz parking.