Wyszukiwarka - dziedzictwo kulturowe
Liczba elementów: 29
Czatachowa (1.19 km)
We wsi Czatachowa w środku Jury Krakowsko-Częstochowskiej, niedaleko Jasnej Góry, kilku paulinów rozpoczęło w latach 90. ubiegłego stulecia pustelnicze życie. Z czasem teren Pustelni Ducha Świętego został ogrodzony kamiennym murem, mnisi wybudowali niewielki, kamienny kościółek Ducha Świętego i drewnianą kaplicę św. Antoniego Pustelnika, a sami zamieszkali w rozsianych po lesie, skromnych domkach.
więcej >>
Dodaj do planera
Janów (1.39 km)
Jaskinia leży na terenie rezerwatu „Ostrężnik” u podnóża wielkiego filara skalnego, na wierzchołku którego znajdują się zarysy średniowiecznego zamku.
więcej >>
Dodaj do planera
(2.06 km)
W pobliżu miejscowości Przewodziszowice na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, znajdują się ruiny jednego z mniejszych Orlich Gniazd. Tutejsza strażnica obronna zbudowana została prawdopodobnie w XIV, lub też na przełomie XIV i XV wieku. Inicjatorem jej wzniesienia był albo król Kazimierz Wielki, albo książę Władysław Opolczyk. Obiekt na pewien czas w XV wieku stał się siedzibą rycerza-rozbójnika Kornicza, zwanego Siestrzeńcem, który - według legendy - ukrył tu zrabowane skarby.
więcej >>
Dodaj do planera
Złoty Potok (3.17 km)
Pstrągarnia w Złotym Potoku jest najstarszym tego typu gospodarstwem hodowlanym na terenie Europy kontynentalnej. Stawy na rzeczce Wiercicy (Jura Krakowsko-Częstochowska) zbudował hrabia Edward Raczyński, właściciel złotopotockiego majątku ziemskiego. Urządzenie stawów zlecił najlepszemu ówczesnemu specjaliście - inżynierowi Michałowi Girdwoyniowi. Pierwsze stawy zarybiono w 1881 roku pstrągami sprowadzonymi z Kalifornii w Stanach Zjednoczonych.
więcej >>
Dodaj do planera
Złoty Potok (3.18 km)
Budynek Rybaczówki, wzniesionej w 1935 r. i pełniącej do końca II wojny funkcję schroniska Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, związany jest z Pstrągarnią Raczyńskich, będącej ongiś pierwszym pstrągowym gospodarstwem rybackim w Europie. Obiekt powstał z inicjatywy hrabiego Aleksandra Raczyńskiego, który dał się poznać także jako pasjonat turystyki. Budynek, na przemian dewastowany i remontowany w czasach PRL oraz zaniedbany w latach po jej upadku, czeka na swą rewitalizację. Obecnie użytkowany jest przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie i wykorzystywany w celach turystycznych.
więcej >>
Dodaj do planera
Złoty Potok (3.45 km)
Wczesnośredniowieczna osada Wały, znajdująca się w rejonie Złotego Potoku, była wieloczłonowym grodziskiem typu skalno-wyżynnego, usytuowanym na lesisto-skalistym cyplu ponad doliną Wiercicy. Złożone z trzech przedgrodzi oraz silnie obwałowanego gródka centralnego, zamieszkiwane było od VIII do XII w. Obok pozostałości osiedla, które stanowią wysokie wały, przebiega czerwono znakowany Szlak Orlich Gniazd.
więcej >>
Dodaj do planera
Suliszowice (3.71 km)
Spod Ostrężnika udajemy się do Suliszowic. Tu, na szczycie samotnego ostańca, widać ruiny byłej warowni. Została wzniesiona prawdopodobnie pod koniec XIV wieku za panowania króla Kazimierza Wielkiego przez ówczesnego wójta suliszowieckiego. Dostęp do budowli w kształcie wieży był możliwy tylko przy użyciu drabin.
więcej >>
Dodaj do planera
Żarki (3.73 km)
Wystawa Skamieniałości Jurajskich i Minerałów. Piwnice Klasztorne
więcej >>
Dodaj do planera
Żarki (3.76 km)
W jurajskim miasteczku Żarki, nieopodal Zawiercia, znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin. Czci się w nim cudowną figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem, której przywiezienie w te strony (pod koniec XIV wieku) przypisuje się księciu Władysławowi Opolczykowi. Rzeźba zdobi ołtarz główny kościoła Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, w którego sąsiedztwie odnajdziemy zespół klasztorny ojców paulinów.
więcej >>
Dodaj do planera
Złoty Potok (4.27 km)
Młyny wodne były obecne w polskim krajobrazie przez stulecia. Ich czas jednak przeminął, więc w XXI wieku możemy podziwiać tylko nieliczne, zazwyczaj zabytkowe obiekty tego typu. Tradycyjny młyn w pięknym otoczeniu zobaczymy chociażby w Złotym Potoku na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Młyn wodny Kołaczew poruszany był przez wody Wiercicy od czasów średniowiecznych, jednak obecna budowla pochodzi sprzed 200 lat, maszyny wykorzystują natomiast napęd elektryczny.
więcej >>
Dodaj do planera
Złoty Potok (4.33 km)
Grota Niedźwiedzia znajdująca się w rezerwacie „Parkowe” jest najczęściej odwiedzaną jaskinią na terenie gminy Janów.
więcej >>
Dodaj do planera
Stary Młyn - Muzeum Dawnych Rzemiosł
więcej >>
Dodaj do planera