Wyszukiwarka - dziedzictwo kulturowe
Liczba elementów: 8
Kamienica Polska (2.39 km)
Kościół pw. Świętego Michała Archanioła w Kamienicy Polskiej, którego historia sięga XIX wieku. Budowę kościoła parafialnego rozpoczęto po 1868 roku, natomiast księgi parafialne prowadzone są już od 1 stycznia 1870 r.
więcej >>
Dodaj do planera
Kamienica Polska (2.47 km)
Muzeum Regionalne ma na celu zachować historię Kamienicy Polskiej, chociaż w niewielkim stopniu ukazać początki osadnictwa i sposób życia ludzi - ich tradycje, kulturę, charakterystyczne obyczaje. Istotnym elementem jest tematyka związana z tkactwem i kopalniami rud żelaza. Kamienica Polska w latach 20., 30. aż do 90. XIX wieku była liczącym się w Królestwie Polskim ośrodkiem produkcji tkackiej.
więcej >>
Dodaj do planera
Częstochowa (8.20 km)
W ciągu kilku miesięcy poprzedzających II wojnę światową rejon Częstochowy stał się jednym z miejsc, w których dość pospiesznie budowano fortyfikacje. Ich plany pochodziły zresztą jeszcze z 1934 r. i opracowane zostały przez majora Jana Wańkowicza. Umocnienia wzniesione przez wrześniem 1939 odegrały pewną rolę podczas wojny obronnej. Do naszych czasów przetrwało w Częstochowie 12 takich obiektów, znajdujących się w ogólnie dobrym stanie.
więcej >>
Dodaj do planera
Częstochowa (8.53 km)
Kościół pod wezwaniem św. Józefa w częstochowskiej dzielnicy Raków został zbudowany w latach 1926-28. Jego projektantami byli Stefan Szyller i Wiesław Kononowicz. W 2002 roku świątynię podniesiono do godności Sanktuarium św. Józefa. Godna uwagi jest eklektyczna bryła kościoła, nawiązująca głównie do baroku. Wewnątrz odnajdziemy XVII-wieczny wizerunek św. Józefa, a w ołtarzu bocznym barokowy obraz św. Barbary.
więcej >>
Dodaj do planera
Częstochowa (8.90 km)
Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie powstało z inicjatywy prezesa firmy President Electronics Poland, Krzysztofa Witkowskiego. Muzeum to jest swoistym wotum, ofiarowanym przez Witkowskiego Matce Bożej Królowej Polski w podziękowaniu za dar zdrowia po przebytym udarze. Stanowi ono równocześnie wyraz hołdu złożonego Janowi Pawłowi II. Zbiory zawierają ponad 11 tysięcy eksponatów w tym 2 tysiące monet.
więcej >>
Dodaj do planera
Olsztyn (9.05 km)
Według XIX – wiecznych opisów była to jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce. Położona w północno - zachodniej odnodze góry Pustelnicy w Górach Sokolich, stanowi jeden rozległy system wraz z Jaskinią Wszystkich Świętych.
więcej >>
Dodaj do planera
Częstochowa (9.15 km)
W Rakowie, dzielnicy Częstochowy, znajduje się Rezerwat Archeologiczny Kultury Łużyckiej - oddział Muzeum Częstochowskiego. W nowoczesnym pawilonie wystawienniczym udostępniono zwiedzającym cmentarzysko ludności kultury łużyckiej. Ludność ta zamieszkiwała okoliczne tereny w pierwszym tysiącleciu przed Chrystusem. W gablotach eksponuje się zabytki archeologiczne - np. ceramikę, narzędzia, ozdoby z brązu i żelaza itp.
więcej >>
Dodaj do planera
Olsztyn (9.95 km)
Na przełomie lat 2014/15 para mieszkańców Olsztyna, Joanna Rysińska i lokalny artysta Stanisław Brzezina Kałkus, odrestaurowała jeden z najstarszych, drewnianych domów w miejscowości. Chatę, zbudował dziadek właścicielki na przełomie XIX i XX wieku. Właściciele zainspirowani oryginalnym wystrojem wnętrza sprzed ponad stu lat, starali się odwzorować starodawny klimat miejsca.
więcej >>
Dodaj do planera