Data dodania:  2014-02-24

Wygląd:

Ser jest szklisty o gładkiej powierzchni koloru kremowego z widocznymi ziarenkami kminku na powierzchni i w przekroju

Kształt:

Ser przyjmuje kształt naczynia

Wielkość:

Ilość sera zależoka – z 1 kg sera twarogowego – jest wystarczająca na wypełnienie głębokiego talerza o średnicy 25-30 cm

Konsystencja:

Ser ma konsystencję sera topionego, mazistą i delikatnie ciągnącą

Smak i zapach:

Ser ma smak ostry, mocno wyczuwalny smak sera „dojrzewającego”, podobnie w zapachu wyczuwa się aromat sera „dojrzałego” (w mowie potocznej zgniłego)

Barwa (zewnętrzna i na przekroju) :

Ser ma barwę kremową lub delikatnie żółtą (w zależności od intensywności żółtek)

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu:

         W gospodarstwach rolnych, znajdujących się na terenie Śląska Cieszyńskiego dbano o właściwe wykorzystywanie wszystkich produktów, tak aby nic się nie zmarnowało. Z nadwyżek mleka robiono biały ser, który nie zjedzony nie mógł być zbyt długo przechowywany, ponieważ nie było wtedy lodówek. Pozostawiano go więc do zgliwienia, a następnie przesmażano i jedzono w innej postaci. Tradycja spożywania sera w takiej formie sięga przełomu XIX i XX wieku, kiedy to w okresach wiosenno-letnich z większych ilości produkowanego mleka wytwarzano ten charakterystyczny i specyficzny produkt.

        W książce autorstwa Emilii Kołder pt. „Kuchnia Śląska” z 1978 roku (str. 10) na temat sposobu wykonania sera domowego czytamy: Ser posolić, posypać kminkiem i pozostawić na 3 dni w kuchni w garnku nakrytym ścierką. Codziennie wymieszać, na drugi dzień przepuścić przez maszynkę do mięsa i dodać cebulę. Masło roztopić w rondlu, dodać paprykę i przygotowany ser; ciągle mieszając i smażyć do gęstości. Porcelanową miskę wypłukać zimną wodą, włożyć do niej ser i pozostawić do wystygnięcia. Następnie ser wyjąć i 1-2 dni suszyć na powietrzu. Do sera można podczas smażenia wmieszać żółtko.

       W „Kuchni Jarskiej” z 1929 roku (str. 141) autorka Kosowska podaje recepturę: Najlepszy ser do smażenia, gdy zaczyna nieco gliwieć, bo na gorąco rozpuszcza się doskonale. Usmażyć cebulę w maśle, dać ser, a gdy się rozpuści, osolić, wsypać kminku lub zielonego kopru, wlać rozbite jaja i wymieszać. Wynieść na zimno, podać z chlebem lub jako przystawkę. Ser domowy – zależok do dziś sporządzany jest w wielu domach na Śląsku Cieszyńskim ze świeżego mleka „prosto od krowy”. Użycie do wytworzenia tego sera kupionych w sklepie produktów: mleka (w woreczku, UHT) lub sera białego uniemożliwia jego sporządzenie z uwagi na brak właściwej flory bakteryjnej, potrzebnej do odpowiedniego zgliwienia.

Sprawdzone przepisy:

Mięso gotujemy z porem na wolnym ogniu dodając przyprawy. Rozgotowane mięso i por rozdrabniamy i powoli wlewamy do niego śmietanę kremówkę i dodajemy serki topione wraz z kostką rosołową do smaku. Zupa powinna mieć kremową konsystencję. Można ją podać z grzankami lub groszkiem ptysiowym.
Podgrzewamy piwo, dodajemy pokruszony chleb razowy, sól i cukier – nie gotujemy. Śmietanę hartujemy i dodajemy do piwa. Sporządzamy ciasto parzone i formujemy szyje łabędzie (kształt pytajnika) oraz korpusy, pieczemy w 190°C do zarumienienia, po czym suszymy i faszerujemy korpusy masą serową (tarty ser ucierany z masłem i ziołami) i przytwierdzamy głowę łabędzia.
W garnku zrumienić na smalcu pokrojoną w kostkę wędzonkę. Dodać cebule, czosnek i smażyć do zeszklenia. Do garnka wlać wodę z pokrojonymi w kostkę ziemniakami i gotować do miękkości.
Pierś z kurczaka przekrajamy wzdłuż na połowę, cienko rozbijamy tłuczkiem, przyprawiamy do smaku. Serek ucieramy z masłem (w proporcji 1:1), powstałą masą smarujemy mięso, układamy na nie brokuł i zawijamy w rulon. Owijamy folia aluminiową na "cukierek" i brzegi zawiązujemy nitką. Przygotowane rolady wkładamy do garnka z gotującą wodą (przyprawioną jarzynką i solą z dodatkiem zieleniny). Roladki gotujemy pod przykryciem na wolnym ogniu ok. pół godziny.

 

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 1 głosy)
Wyświetlenia:  1078