Wycieczki z dzieckiem - nie tylko na wakacje

Autor:
Agnieszka Łach
Data publikacji:
09 Grudzień 2021
Odsłuchaj tekst

Wakacje już dawno za nami, ale to nie znaczy, że trzeba gnuśnieć w czterech ścianach. Atrakcje dla najmłodszych (i nie tylko) zachęcają do wyjścia z domu i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Przedstawiamy kilka wybranych propozycji z naszego regionu na aktywne spędzenie czasu z dziećmi.

1. Park Śląski w Chorzowie


To ponad 600-hektarowe „zielone płuca” metropolii. Ogromna przestrzeń, mnóstwo zieleni i atrakcji. Nagromadzenie atrakcji w parku zaskakuje, są tu m.in.: „Legendia” Śląskie Wesołe Miasteczko, Śląski Ogród Zoologiczny z Kotliną Dinozaurów, Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny”, Planetarium Śląskie (chwilowo w remoncie), Stadion Śląski, Rosarium (z największą w Polsce kolekcją róż), Hala Wystaw „Kapelusz” (jedna z oryginalniejszych budowli w Parku), Galeria Rzeźby Śląskiej (z 35 plenerowymi rzeźbami miejscowych artystów), Kolejka Linowa „Elka”, Parkowa Kolejka Wąskotorowa, Duży Krąg Taneczny (w zimie lodowisko) oraz Śląski Park Linowy (z 710 m tras, 58 przeszkodami i 50 platformami).

Fot. Park Śląski - T. Renk, www.slaskie.travel

2. Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu


Na zboczu Równicy możemy zobaczyć dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku, po lesie swobodnie poruszają się muflony i daniele, które można pogłaskać. Inne zwierzęta możemy podziwiać zza ogrodzenia. Są tam jelenie i sarny, dziki, żbiki, a nawet szopy. Niezwykłymi miejscami w Parku są sokolarnia i sowiarnia. Groźne dzioby i ostre pazury prezentują tutaj myszołów, pustułka, orzeł przedni, czy jastrząb. Niezwykłym powodzeniem cieszą się pokazy lotów sokołów i sów. Pomyślano także o innych formach edukacji i zabawy. Dzieci chętnie zaglądną do Bajkowej Alei i na plac zabaw, które uatrakcyjniają wiosenne wycieczki z dzieckiem.

Fot. Leśny Park Niespodzianek - T. Renk, www.slaskie.travel

Pokazy ptaków, foto Edward Wieczorek

3. Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach


Przejazd zabytkową wąskotorową kolejką przez las, dostarczy niezapomnianych wrażeń i dużym i małym. Oprócz wycieczki można także pooglądać zabytkowe pociągi i lokomotywy. Działająca w Rudach stacja wpisana jest na listę Szlaku Zabytków Techniki. Widoki podczas przejażdżki miłe dla oka, a i sama jazda takim wagonikiem to super pomysł na wolne popołudnie.

Fot. Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej - T. Renk, www.slaskie.travel

4. Zagroda Pokazowa Żubrów w Pszczynie


W odległości kilkuset metrów od historycznego centrum Pszczyny, na terenie Parku Pszczyńskiego, ulokowano dostępną dla zwiedzających Pokazową Zagrodę Żubrów. Na jej terenie obejrzeć można zarówno te piękne zwierzęta, jak i przedstawicieli innych gatunków. Zlokalizowano tu także ekspozycję prezentującą świat przyrodniczy ziemi pszczyńskiej. Zwiedzanie ułatwia ścieżka edukacyjna.

Fot. Gród na Górze Birów - T. Renk, www.slaskie.travel

5. Centrum Pasterskie w Koniakowie


Centrum Pasterskie w Koniakowie przybliża wszystkim zainteresowanym tradycje pasterskie, tak popularne niegdyś w Beskidach. W jego zagrodzie edukacyjnej, można zobaczyć przykłady zwierząt karpackich – owce i kozy oraz dowiedzieć się wszystkiego o pasterstwie i jego roli w codziennym życiu ludzi Karpat. Prezentowane są w nim naczynia i sprzęty pasterskie (czerpaki, puciery, ferule, kotły, formy drewniane na sery i wiele innych) oraz ekspozycję przeróbki runa owczego i wełny starodawnymi metodami. Centrum Pasterskie w Koniakowie proponuje udział w warsztatach produkcji sera owczego (połączonych z prelekcją i z późniejszą konsumpcją) oraz pokaz obróbki wełny. Można tu także zakupić bundz (słodki twaróg owczy), bryndzę (solony twaróg owczy), oscypki (serki wędzone z bryndzy), sery wołoskie, korbacze (serki wędzone z bryndzy uformowane w warkoczyki) oraz żętycę (serwatkę z mleka owczego) oraz baraninę i jagnięcinę (tę ostatnią po wcześniejszym uzgodnieniu). W Sklepie Góralskim w Koniakowie oferowane są stroje góralskie, wyroby z wełny owczej, pamiątki regionalne, wyroby z drewna, metalu, skóry i materiałów ekologicznych (http://seroscypek.pl/aktualnosci/zagroda-edukacyjna-pokazy-prelekcje-i-warsztaty)

Fot. Istebna - T. Renk, www.slaskie.travel

Warsztaty obróbki wełny, foto seroscypek.pl

6. Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu


Zwiedzać ruiny można samemu lub z przewodnikiem. Poznanie ułatwia trasa zwiedzania. Koniecznie trzeba wejść też do Muzeum Zamkowego, w którym prezentowane są losy zamku i grodu na Górze Birów, a także zobaczyć wystawy historyczne w zbrojowni i sali tortur. Po zwiedzeni ruin udajemy się na Górę Birów, gdzie znajduje się zrekonstruowany, średniowieczny gród królewski. W Ogrodzieńcu możemy poznać historię i obejrzeć rycerski turniej, organizowany wg programu imprez.

Fot. Gród na Górze Birów - T. Renk, www.slaskie.travel


Fot. Widok na Zamek Ogrodzieniec - T. Renk, www.slaskie.travel

Wyświetlenia:  7644