Przenieś się do średniowiecza! Kolejny Piknik na Gąszczyku przed nami!

Miejscowość:
Siedlec
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Przenieś się do średniowiecza! Kolejny Piknik na Gąszczyku przed nami!

W najbliższy piątek rozpocznie się III edycja Pikniku Rycersko – Archeologicznego „Słowiański Gąszczyk – Waleczni Przodkowie”. Po raz pierwszy odbędzie się on w czerwcu, a nie jak było wcześniej we wrześniu. Oprócz względów pogodowych, głównym powodem zmiany terminu jest udostępnienie warsztatów historycznych przygotowanych przez rekonstruktorów - młodzieży szkolnej. Ma to być żywa lekcja historii wczesnośredniowiecznego grodziska, które swoje początki zamieszkiwania przez ludzi, miało nawet jeszcze o tysiąc lat wcześniejsze, bo w czasach kultury łużyckiej.


Organizatorzy, czyli Gmina Mstów i Grupa Rekonstrukcyjna „Żelazny Wilk” we współpracy z Muzeum Częstochowskim, przygotowali szereg atrakcji. Warsztaty organizowane będą przez najlepszych w kraju rzemieślników – rekonstruktorów. Odbędą się warsztaty: skórniczy, odlewniczy, hafciarski, tkacki, kowalski. Będzie na nich można zobaczyć m.in. ręczne szycie butów, odlewanie ozdób, wykuwanie broni, tkanie materiałów. Nie zabraknie smacznych potraw utrzymanych w duchu tego okresu na warsztatach kulinarnych oraz występu grupy muzycznej. Będą też: gry terenowe, poszukiwanie skarbu, oraz pokazy uzbrojenia i walk z X i XI wieku – czyli okresu, kiedy ostatnio było zamieszkałe Grodzisko.


Sobota będzie drugim dniem Pikniku, nakierowanym na rodziny z dziećmi. Oprócz warsztatów w Osadzie Słowiańskiej zobaczyć będzie można życie codzienne w tym okresie i szereg turniejów przygotowanych przez Bractwo „Wotczina Raróg” z Krakowa. Na koniec organizatorzy przygotowali Bitwę o Gród, fabularyzowane starcie dwóch wczesnośredniowiecznych armii.


Archeolodzy z Muzeum Częstochowskiego, jak co roku organizują Akademię Młodego Archeologa z mnóstwem niespodzianek.!
Wszystko to na Grodzisku Gąszczyk w Siedlcu, gmina Mstów. Parking dostępny przy Sanktuarium Ojca Pio na Przeprośnej Górce, dojście do Grodziska jest oznaczone.

Wejście na imprezę jest wolne! Zapraszamy na autentyczne widowisko dla dzieci i dorosłych - organizowane bez prądu i z troską o realia!

 

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  8
Lokalizacja:

Siedlec
Gmina: Mstów
Powiat: częstochowski


Region turystyczny: 
Jura Krakowsko-Częstochowska
Kategoria: 
Wydarzenia

Data wydarzenia: 
13:00 15/06/2018 - 17:00 16/06/2018
Kontakt:
Strona internetowa: www.msow.pl
Dodaj do planera
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX