Dwudniowa wycieczka po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Naszą wycieczkę zaczniemy od największej warowni na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i zarazem jej głównej atrakcji – Zamku Ogrodzienieckiego w Podzamczu, zwanego dawniej Małym Wawelem. Wzniesiony w XIV wieku zamek, jest jedną z najwspanialszych jurajskich warowni, której okazałe ruiny widoczne są już z daleka. Na zamku, otwarta została nowa trasa zwiedzania z urokliwymi drewnianymi krużgankami. W okolicy natrafimy na liczne atrakcje takie jak: Park Miniatur, Dom Legend i Strachów, Park Doświadczeń Fizycznych, tor saneczkowy, oraz park linowy.
  • 1
    Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu
  • 2
    Park Ogrodzieniec
  • 3
    Poziom 511 Jura Wellness Hotel & Spa ****
  • 4
    Pałac w Pilicy
  • 5
    Kościół reformatów w Pilicy
  • 6
    Zabytkowy układ urbanistyczny Pilicy
  • 7
    Zamek Pilcza i Rezerwat Smoleń
  • 8
    Ogród Wyobraźni - Pracownia i galeria rzeźbiarza Antoniego Toborowicza w Woli Libertowskiej
  • 9
    Zajazd Hetman
  • 10
    Jaskinia Głęboka
  • 11
    Rezerwat Góra Zborów
  • 12
    Skały Rzędkowickie
  • 13
    Okiennik Wielki
  • 14
    Grób cadyka Bidermana w Lelowie
  • 15
    Kościół św. Marcina w Lelowie
  • 16
    Układ urbanistyczny w Lelowie
  • 17
    Sanktuarium Świętej Anny w Aleksandrówce
  • 18
    Pustelnia Świętego Ducha w Czatachowie
Informacja turystyczna 
Aktywnie 
Dziedzictwo kulturowe 
Przyroda 
Biuro podróży 
Dworzec 
Gastronomia 
Nocleg 
Oferta turystyczna 
Rozrywka 
Wypożyczalnia 
Zdrowie i uroda 
Centra kongresowo wystawiennicze 
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX

Dzień 1

Naszą wycieczkę zaczniemy od największej warowni na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i zarazem jej głównej atrakcji – Zamku Ogrodzienieckiego w Podzamczu, zwanego dawniej Małym Wawelem. Wzniesiony w XIV wieku zamek, jest jedną z najwspanialszych jurajskich warowni, której okazałe ruiny widoczne są już z daleka. Na zamku, otwarta została nowa trasa zwiedzania z urokliwymi drewnianymi krużgankami. W okolicy natrafimy na liczne atrakcje takie jak: Park Miniatur, Dom Legend i Strachów, Park Doświadczeń Fizycznych, tor saneczkowy, oraz park linowy. Z murów zamkowych można dostrzec sąsiadującą z Podzamczem Górę Birów (460 m n.p.m.), na której znajduje się zrekonstruowany gród z X-XIII w. oraz położony w oddali zamek Smoleń. 

 

 

Ciekawostką jest, że nieopodal, na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd znajduje się luksusowy hotel POZIOM 511, ulokowany na samym szczycie najwyższego wzniesienia Jury, pośród zieleni i wapiennych skał. Dookoła zamku prowadzi ścieżka spacerowa, którą można również dotrzeć do hotelu, ale uwaga – nieco się wspinając! Zamek otaczają malownicze formacje skalne tj. Niedźwiedź i Dwie Siostry, wkomponowane w mury zamkowe.

 

 

Kolejnym etapem naszej podróży będzie wizyta w Pilicy – urokliwym miasteczku z zespołem parkowo-pałacowym, którego właścicielką jeszcze nie tak dawno była Barbara Piasecka Johnson – żona współwłaściciela koncernu farmaceutycznego Johnson&Johnson. Barbara Piasecka nabyła posiadłość w celu przekształcenia jej w centrum kulturalne, jednak wraz z jej śmiercią i skomplikowaną sytuacją spadkową pałacu, zaniechano jego odbudowy.

 

 

Niedaleko Pilicy położone są ruiny zamku Smoleń. Jeszcze nie tak dawno, obiekt był bardzo zaniedbany, obecnie jednak, pod czujnym okiem konserwatora zabytków i archeologów, trwają prace konserwacyjne i już np. można podziwiać zrekonstruowane mury warowni oraz panoramę Jury Krakowsko-Częstochowskiej z przystosowanej do ruchu turystycznego wieży zamkowej.

 

 

Będąc w Smoleniu, warto się również wybrać do Woli Libertowskiej, gdzie mieści się dom, pracownia oraz Galeria Krzyży i Kapliczek Antoniego Toborowicza. Jest to miejsce niezwykłe, z racji tego, że artysta sam je zaprojektował. W Galerii zobaczymy liczne dzieła sztuki ludowej, głównie figury i obrazy. Inspiracją Antoniego Toborowicza są wyszukane kształty drewna, z którego powstają osobliwe rzeźby o tematyce sakralnej i baśniowej. Figury świętych kontrastują z mitycznymi stworami, bajkowymi postaciami, nadając temu miejscu niepowtarzalny charakter.

 

 

Jura Krakowsko-Częstochowska kryje nie tylko malownicze ostańce skalne i ruiny zamków, ale także labirynty jaskiń i właśnie do jednej z nich Was zapraszamy. Będzie to Jaskinia Głęboka w Podlesicach. Jednak przed podróżą do wnętrza ziemi, proponujemy zatrzymać się w Zajeździe Hetman, który znajduje się na Szlaku Kulinarnym Śląskie Smaki. Zajazd oferuje dania kuchni staropolskiej, jurajskiej i myśliwskiej.

 

 

Jaskinia Głęboka (długość 190 m, głębokość 22,4 m) położona jest u podnóży rezerwatu przyrody Góra Zborów (462 m n.p.m.), której skały należą do popularnych terenów wspinaczkowych. Jaskinię Głęboką udostępniono do ruchu turystycznego instalując w niej elektryczne oświetlenie. Jest ona bardzo łatwo dostępna, zamieszkiwana przez nietoperze, które wykorzystują ją, jako dzienne schronienie w okresie wiosny aż jesieni. Nawet w najcieplejszych okresach roku temperatura w jaskini nie przekracza 8°C.
Ale to nie koniec naszych propozycji! Jeżeli pogoda dopisze, czeka na Was niesamowite przeżycie – zachód słońca na szczycie Góry Zborów! Spod Jaskini Głębokiej wiedzie szlak na jej szczyt, a stamtąd już…rozciąga się bajeczny widok na całą Jurę!

 

 

Dzień 2

Poranek na Jurze rozpoczniemy od spaceru szlakiem z Rzędkowic do okazałej formacji skalnej – Okiennika Wielkiego. Niegdyś u podnóża skały istniał obronny gród, który według legendy zamieszkiwali zbójcy. Malownicze skały Rzędkowickie są jednym z najpopularniejszych miejsc wspinaczki na Jurze.

 

 

 

Nieco innym, lecz również interesującym miejscem na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej jest miasteczko żydowskie Lelów, w którym znajduje się grób cadyka Biedermanna. Na jego grób, przybywają z całego świata chasydzi (m.in. z Europy, Izraela, Ameryki czy Australii), ponieważ to właśnie Lelów był ważnym ośrodkiem polskiego chasydyzmu, czyli ruchu religijnego, uformowanego pod wpływem mistyki, ludowej tradycji Żydów Rzeczypospolitej, a także elementów słowiańskiej kultury ludowej i folkloru. Niegdyś miasteczko zamieszkiwała głównie ludność żydowska, jednak po wybuchuII wojny światowej, część lelowskich Żydów opuściła miasto. Tych, którzy zostali, w 1942 r. wywieziono do obozu zagłady w Treblince.

Co roku w Lelowie odbywa się Święto Ciulimu i Czulentu, czyli festiwalu kultury polskiej i żydowskiej. Wyjaśnijmy, że czulent to tradycyjna potrawa żydowska, przyrządzana z koszernego mięsa. Jego tradycja wiąże się z obchodzonym przez Żydów szabatem. Religia żydowska zabrania wykonywania w szabat jakichkolwiek prac, w tym gotowania. W związku z tym, trzeba było przygotować potrawę przed rozpoczęciem święta, a następnie pozostawić w rozgrzanym piecu, aby dogotowała się przez noc i była nazajutrz gotowa. Ciulum natomiast, przygotowywany na bazie ziemniaków, mięsa i przypraw, jest polskim odpowiednikiem żydowskiego czulentu.

 

 

W Lelowie znajduje się także Sanktuarium Matki Boskiej Lelowskiej.

Podróżując przez Jurę, natrafiamy na rozmaite atrakcje, począwszy od przyrodniczych poprzez kulturalne, industrialne, aż po sakralne. Do jednych z tych ostatnich, zaliczyć można przepiękny XVII –wieczny barokowy klasztor Dominikanek w miejscowości Aleksandrówka/Święta Anna. W klasztorze znajduje się sanktuarium. Święta Anna położona jest na tradycyjnym szlaku pielgrzymkowym, wiodącym na Jasną Górę. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia patronki sanktuarium, której cudowna figura czczona jest tu od pięciuset lat.

 

 

 

Po całym dniu wędrówek jurajskimi szlakami, zatrzymamy się w Smażalni Pod Lasem, w miejscowości Sygontka. Ta restauracja znajduje się także na Szlaku Kulinarnym Śląskie Smaki. W smażalni, oprócz tradycyjnie podanego „na restauracyjnym talerzu” pstrąga, zakupić można wędzone ryby z pobliskiej hodowli.
Tak więc powoli dobiega końca nasza wycieczka, możemy jeszcze na chwilę odwiedzić braci pustelników w pustelni Czatachowa, przystanąć i pokontemplować piękno tego terenu. A przyznacie, że jest co podziwiać, prawda? Jurajskie krajobrazy potrafią zawrócić w głowie!

 

 

 

 

 

Data dodania: 13.11.2014
Obiekty na szlaku
Podzamcze
Zamek Ogrodzieniec to największa warownia Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, a także, bez wątpienia, jeden najpiękniejszych zamków w Polsce. Znajduje się na Górze Janowskiego w środkowej części Wyżyny. Majestatycznym ruinom malowniczości dodają fantazyjne formy skalne, z wykorzystaniem których postawiono mury budowli. Zamek leży w centralnej części Jury i jest łatwo dostępny komunikacyjnie. Obok przebiega czerwono znakowany Szlak Orlich Gniazd.
Podzamcze
Park Ogrodzieniec to szereg atrakcji dla dzieci i dorosłych, które wzbogacą pobyt na zamku Ogrodzieniec. Kompleks składa się z 5 atrakcji, które dedykowane są nie tylko rodzinom ale wszystkim sympatykom dobrej zabawy! Park Miniatur, Park Rozrywki, Park Doświadczeń Fizycznych,Dom Legend i Strachów oraz Tor Saneczkowy czekają.
Podzamcze
Poziom 511 Jura Wellness Hotel & Spa **** to 4-gwiazdkowy obiekt położony w sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ulokowany pośród wapiennym skał, wzgórz porośniętych lasami, w bezpośrednim sąsiedztwie ruin zamkowych na szklaku Orlich Gniazd, oferuje Gościom możliwość wypoczynku w minimalistycznym i bezpretensjonalnym stylu.
Pilica
Pałac w Pilicy, zwany także zamkiem, to budowla złożona z czterech skrzydeł, okalających dziedziniec, i otoczona bastionowymi fortyfikacjami. Rezydencja, której początki toną w mroku dziejów i która od czasów powstania ulegała wielokrotnym przebudowom, obecnie wraz z bramami, wozownią i oficyną, znajduje się w stanie znacznie zdewastowanym. Obiekt otoczony jest parkiem z okazami drzew, których część uznano za pomniki przyrody.
Biskupice
Jednym z pilickich zabytków jest kościół oraz klasztor franciszkanów-reformatów w Pilicy Biskupicach. Klasztor założony został pod koniec pierwszej połowy XVIII w., a jego fundatorką była wdowa po królewiczu Konstantym Sobieskim, Maria z Wesslów Sobieska, właścicielka Pilicy. Podarowała ona również zakonowi XVI-wieczną kopię ikony Matki Bożej Śnieżnej. Obraz ten, znajdujący się w klasztornym kościele, otoczony jest dużym kultem.
Pilica
W Pilicy leżącej na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej do dnia dzisiejszego zachował się czytelny układ urbanistyczny, związany z lokacją miasta na prawie magdeburskim pod koniec XIV wieku. Centrum układu stanowi trapezowaty rynek, z którego narożników wybiegają najważniejsze ulice, będące w przeszłości fragmentami znaczących szlaków komunikacyjnych. Warte uwagi są ślady dawnego ratusza, studnia miejska, a nade wszystko stare pilickie kościoły.
Smoleń
Miejscowość Smoleń leży na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, na wschodnich krańcach województwa śląskiego, niedaleko miasteczka Pilica. Smoleń znany jest przede wszystkim dzięki zamkowi, który - choć znacznie zrujnowany - jest jedną z najbardziej malowniczych i atrakcyjnie położonych warowni na Szlaku Orlich Gniazd. Wyrastająca ponad las wieża jest charakterystycznym punktem w krajobrazie. Zamek znajduje się na terenie rezerwatu przyrody (również o nazwie Smoleń).
Wola Libertowska
Wola Libertowska leży w powiecie zawierciańskim, w gminie Żarnowiec. Swoją pracownię galerię ma tutaj rzeźbiarz Antoni Toborowicz. Przy budowie jej budynku wykorzystano zarówno kamienie z okolicznych pól, jak i starą posadzkę z kościoła w Miechowie, a nawet kamienne fragmenty, które niegdyś użyte były do budowy zamku w Żarnowcu. Artysta, który oprócz rzeźbiarstwa zajmuje się także projektowaniem wnętrz sakralnych, założył również prywatne Muzeum Krzyży i Kapliczek.
Kroczyce
Zajazd położony w malowniczej scenerii Jury Krakowsko-Częstochowskiej oferuje dania kuchni staropolskiej, jurajskiej i myśliwskiej.
Podlesice
Jaskinia Głęboka znajduje się w zachodniej części Góry Zborów zwanej Kruczymi Skałami, w rezerwacie przyrody Góra Zborów. Jest to największa znana aktualnie podziemna forma krasowa rezerwatu przyrody „Góra Zborów”. Jej długość wynosi 190 m., a różnica wysokości między skrajnie położonymi punktami jaskini – 22,4 m. Pierwszą dokumentację jaskini wykonał Kazimierz Kowalski w 1948 roku. On też nadał jej dzisiejszą nazwę.
Podlesice
Góra Zborów, zwana też Górą Berkową, to niezwykle malownicze oraz popularne wśród turystów wzgórze w środkowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, o wysokości 462 m n.p.m. Rezerwat przyrody nieożywionej o nazwie „Góra Zborów” oprócz głównego wzniesienia obejmuje także pobliską Górę Kołoczek. Rezerwat zajmuje powierzchnię 45 ha. W wyniku procesów krasowych, związanych z działaniem sił przyrody na skały wapienne, utworzyły się tutaj liczne ostańce, leje krasowe i jaskinie.
Rzędkowice
Skały Rzędkowickie to jedna z najbardziej charakterystycznych grup skalnych Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, ciesząca się popularnością zarówno wśród przemierzających jurajskie szlaki turystów pieszych, jak i zdobywających skały wspinaczy. Nazwa ich pochodzi od pobliskiej wsi Rzędkowice. Malownicza grupa skalna ma formę wału, który jest jedną z największych i najpiękniejszych tego rodzaju form krasowych na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.
Piaseczno
Niedaleko Zawiercia, na gruntach wsi Piaseczno, matka natura wymodelowała grupę skał znaną jako Okiennik Wielki. Jej nazwa mówi sama za siebie. W potężnym skalnym murze przyroda „wybiła” okno – o głębokości około 7 i średnicy 5 metrów. U podnóża skał przebiega Szlak Orlich Gniazd, dlatego turyści znają dobrze to miejsce. Ale skałki największą popularnością cieszą się wśród miłośników wspinaczki. Wytyczyli oni tutaj kilka trudnych tras o wdzięcznych nazwach - chociażby „Komin Kosmonautów”, „Super Akcja” czy „Śląski Filar”.
Lelów
Przed 250 laty święty mąż Dawid Biderman miał prorokować i czynić cuda - w Polsce i poza jej granicami. Słynął również z mądrości w całym żydowskim świecie. Założył dynastię, która do dnia dzisiejszego wiele znaczy dla Żydów - zarówno w Izraelu, jak i w Stanach Zjednoczonych. Jego grób znajduje się w Lelowie, niewielkiej miejscowości nieopodal Częstochowy. Corocznie pielgrzymują do niego pobożni wyznawcy chasydyzmu.
Lelów
Sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Lelowskiej związane jest z parafialnym kościołem pw. św. Marcina. Pierwotna świątynia wzniesiona została tu w XIV w. Odbudowana po pożarze w 1638 r., ponownie spłonęła w 1939 - podpalona przez wkraczających do Polski żołnierzy niemieckich. Obraz Matki Bożej, czczonej w tutejszym sanktuarium, stanowiący replikę pierwotnego, XVII-wiecznego, wykonał Czesław Ćwinarowicz w 1948 r. dla odbudowanego wówczas kościoła.
Lelów
Lelów, miejscowość gminna, położona w północno-wschodniej części województwa śląskiego, cieszył się prawami miejskimi od początku XIV do drugiej połowy XIX wieku. W dzisiejszym miejscu miasto ulokowano na polecenie króla Kazimierza Wielkiego. Do dnia dzisiejszego zachował się czytelny średniowieczny układ urbanistyczny, z niemal kwadratowym rynkiem, wychodzącymi z jego narożników ulicami oraz śladami murów obronnych i wież bramnych.
Aleksandrówka
Sanktuarium Świętej Anny związane jest z czczoną tutaj od pięciuset lat cudowną figurą wyobrażającą tzw. św. Annę Samotrzeć, a więc ujętą w towarzystwie Matki Bożej i Dzieciątka Jezus. Sam kościół pw. św. Anny wzniesiony został w latach 1609-1617. Zbudowany również w XVII w. klasztor służył przez dwa wieki bernardynom, potem zaś, od drugiej połowy XIX stulecia, stał się klasztorem dominikanek, służąc im do czasów dzisiejszych.
Czatachowa
We wsi Czatachowa w środku Jury Krakowsko-Częstochowskiej, niedaleko Jasnej Góry, kilku paulinów rozpoczęło w latach 90. ubiegłego stulecia pustelnicze życie. Z czasem teren Pustelni Ducha Świętego został ogrodzony kamiennym murem, mnisi wybudowali niewielki, kamienny kościółek Ducha Świętego i drewnianą kaplicę św. Antoniego Pustelnika, a sami zamieszkali w rozsianych po lesie, skromnych domkach.
Pogoda
Katowice