Projekt Czyste Skały 2017

Autor:
zgj
Data publikacji:
18 Październik 2017
Odsłuchaj tekst

Związek Gmin Jurajskich w latach 2014-2016 realizował na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej pilotażowy projekt pn. „Czyste Skały”, polegający na usuwaniu niepożądanych napisów graffity z jurajskich ostańców.


Do czyszczenia zastosowana została metoda zupełnie naturalna dla środowiska, polegająca na wykorzystaniu sprężonego powietrza oraz bardzo drobnego suszonego piasku.


W roku 2014 pierwszą skałą, na której przeprowadzona została akcja był Okiennik Wielki położony na terenie gminy Kroczyce. Materiał filmowy znajduje się na kanale Związku Gmin Jurajskich pod linkiem

W roku 2015 projekt „Czyste Skały” zrealizowany został na terenie gmin: Łazy – wzgórze Kromołowiec, Klucze – góra Piecki i Maśnica, Zabierzów – południowa część Doliny Kobylańskiej oraz Ogrodzieniec – na skale „Adept” w Podzamczu. Materiał z przeprowadzonej akcji zobaczyć można na kanale youtube pod linkiem

W roku 2016 projekt Czyste Skały objął: Skałkę triasową „Zamek” w Bolęcinie (gmina Trzebinia), wzgórze Kromołowiec (Gmina Łazy), skały przy wejściu do Doliny Będkowskiej „Misiaczek”, „Fraszka” (gmina Wielka Wieś), masyw Skały 502 (gmina Jerzmanowice – Przeginia), skały Młynarskie (gmina Kroczyce).


Po weryfikacji nadesłanych zgłoszeń Związek Gmin Jurajskich przystąpił do przeprowadzenia kolejnej akcji „Czyste Skały 2017”. W dniu 16.10.2017 zadanie przeprowadzone zostało na terenie Zakrzówka w Krakowie w masywie Skał Twardowskiego. Wyczyszczona została również tzw. Kopuła Trawertynowa w miejscowości Laski (gmina Bolesław).


W kolejnym dniu akcja przeprowadzona została w północnej części Jury w miejscowościach: Mirów – dzielnicy Miasta Częstochowa, gdzie czyszczeniu poddany został masyw skały Skarpa, położonej przy zakolach rzeki Warty, a także w miejscowości w masywie Góry Janowskiego przy zamku Ogrodzienieckim w Podzamczu.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizacji zadania „Czyste Skały”.

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  11
Pogoda
Katowice