Wyszukiwarka - dziedzictwo kulturowe
Liczba elementów: 8
Łazy (7.02 km)
Parafia pw. św. Michała Archanioła w Łazach została ustanowiona 24 listopada 1920 r. przez biskupa kieleckiego Augustyna Łosińskiego. Pierwszym proboszczem został ks. Tadeusz Tekieli.
więcej >>
Dodaj do planera
Łazy (7.33 km)
Na terenie lokomotywowni w Łazach znajdują się zabudowania z końca XIX wieku. Zostały one przebudowane około 1920 roku, ale zachowano historyczne rozplanowanie obiektów. Szczególnie cenna jest wieża ciśnień o konstrukcji murowanej, ceglanej.
więcej >>
Dodaj do planera
Ogrodzieniec (8.64 km)
Rękodzieło regionalne wykonane w Polsce.
więcej >>
Dodaj do planera
Ogrodzieniec (8.66 km)
Ogrodzieniec jest niewielkim miastem, którego korzenie sięgają czasów średniowiecznych. Przez stulecia rozwijał się w cieniu potężnego zamku „Ogrodzieniec”, stojącego na najwyższym jurajskim wzniesieniu – Górze Janowskiego. Współczesne centrum miasta znajduje się w okolicach placu Wolności, dawny rynek natomiast to obecny plac Piłsudskiego, gdzie zachował się mocno przebudowany gmach, w którym kiedyś mieścił się ratusz, a w jego pobliżu – zabytkowy kościół.
więcej >>
Dodaj do planera
Ogrodzieniec (8.72 km)
więcej >>
Dodaj do planera
Ogrodzieniec (8.73 km)
Obecny kościół Przemienienia Pańskiego w Ogrodzieńcu, stojący na miejscu poprzedniej, drewnianej budowli pw. św. Wawrzyńca (która istniała tu od średniowiecza do połowy XVIII w.), był budowany (z przerwami) od lat 50-tych XVIII w. Ostatnie etapy budowy przypadły na lata 1783-87, gdy właścicielem Ogrodzieńca był Jan Józef Jakliński. Świątynia łączy w sobie cechy późnobarokowe i klasycystyczne. Jej murowana budowla charakteryzuje się wyniosłą wieżą.
więcej >>
Dodaj do planera
Własne przetwory owocowo - warzywne oraz wyroby cukiernicze produkuje i serwuje Poziom 511 Design Hotel & SPA.
więcej >>
Dodaj do planera
(9.85 km)
Góra Birów, wznosząca się 461 m n.p.m., stanowi jedno z charakterystycznych wzniesień w rejonie Podzamcza i Ogrodzieńca. Skaliste, malownicze wzgórze, dające dobry widok na okolicę było już od czasów neolitu miejscem osadnictwa. Szczególnie partie wierzchołkowe wzniesienia, tworzące nieckę otoczoną wapiennymi ostańcami, dodawały temu miejscu istotnych walorów obronnych. Obecnie możemy tu oglądać rekonstrukcję grodziska słowiańskiego.
więcej >>
Dodaj do planera