Zabytkowy układ urbanistyczny w Ogrodzieńcu

Miejscowość:
Ogrodzieniec
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Ogrodzieniec leży w jednym z najbardziej malowniczych zakątków Jury Krakowsko-Częstochowskiej: na zachód od najwyższego punktu wyżyny – Góry Janowskiego, która mierzy 515,5 m n.p.m. Tereny na wschód od miasta, porośnięte przez zwarty kompleks leśny, należą już do Wyżyny Śląskiej. W centrum miasta znajduje się omurowane źródło jednego z potoków tworzących dalej Czarną Przemszę. Osadnicy pojawili się na tych terenach już w pierwszych wiekach funkcjonowania państwa polskiego. Trwałe osadnictwo z pewnością było związane z powstałymi w pobliżu warowniami - na Górze Birów oraz na obecnej Górze Janowskiego.

Dzieje Ogrodzieńca

Pisemna wzmianka o Ogrodzieńcu pojawia się w pierwszej połowie XIV wieku i dotyczy miejscowej parafii z drewnianym kościołem. Nieco późniejsze są informacje o samym mieście, które kronikarze oceniali jako bardzo małe. Przez stulecia Ogrodzieniec pozostawał własnością kolejnych dziedziców niedalekiego zamku i zamieszkały był przez kilkuset obywateli, trudniących się rolnictwem, rzemiosłem i usługami na rzecz załogi zamkowej. Po powstaniu styczniowym władze carskie odebrały Ogrodzieńcowi prawa miejskie, które przywrócone mu zostały dopiero po ponad stu latach, w 1973 roku.

Układ urbanisyczny

Centrum dawnego Ogrodzieńca znajduje się w okolicach dzisiejszego placu Józefa Piłsudskiego, czyli w północno-zachodniej części miasta. Tutaj krzyżowały się kiedyś szlaki handlowe, które biegły obecnymi ulicami - Olkuską (na południe) czy Kościuszki (na wschód). Na placu uwagę zwraca okazały budynek dawnego ratusza, który po przebudowach i modernizacjach pełni funkcje gastronomiczne. Kiedyś pierzeje rynku zabudowane były niskimi domami z dużymi bramami. I dziś w Ogrodzieńcu dominują niewysokie budynki. Na wschód od placu Piłsudskiego wznosi się najładniejszy obiekt w Ogrodzieńcu – XVIII-wieczny, późnobarokowy kościół parafialny pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego.

Wyświetlenia:  95
Lokalizacja:

Ogrodzieniec
Gmina: Ogrodzieniec
Powiat: zawierciański


Region turystyczny: 
Jura Krakowsko-Częstochowska
Lokalizacja: 
W mieście, W centrum miasta
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Zabytkowa zabudowa

Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Pliki dźwiękowe
W pobliżu
0.10 km
Podzamcze
1.58 km
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Podzamcze
0.75 km
Gastronomia w pobliżu
Ogrodzieniec
0.04 km
Ogrodzieniec
0.62 km
Podzamcze
1.44 km
Wydarzenia w pobliżu
Podzamcze
2023-09-15
1.94 km
Znamy już termin Juromanii! Impreza odbędzie się w 3 weekend września. Juromania to coroczne święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej, podczas którego w różnych miejscowościach Jury odbywają się imprezy kulturalne, sportowe etc.
Podzamcze
2023-07-15
1.94 km
Impreza cykliczna prezentująca życie codziennego we wczesnosłowiańskim grodzie: prezentacja rzemiosła, obrzędów i obyczajów związanych z początkami powstania państwa polskiego /IX, X w./, pokazy walk, inscenizacje bitew, koncerty zespołów celtyckich. Impreza organizowana na terenie Zamku Ogrodzienieckiego w Podzamczu oraz terenach przyległych do Góry Birów.
Podzamcze
2023-08-26
1.94 km
Turniej rycerski, podczas którego zaproszone bractwa z Polski i zagranicy, walczą o tytuł najlepszej drużyny i nagrodę, jaką jest Miecz Kasztelana Zamku Ogrodzienieckiego. Widzowie podczas festynu zobaczą liczne pokazy w konkurencjach kuszniczych, łuczniczych, na ostrza, zapasy rycerskie i inne. Na placu turniejowym znajdą się stragany z kuchnią staropolską oraz warsztaty rzemieślnicze.
Podzamcze
2023-04-28
1.96 km
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu zaprasza na Wieczór z Duchami.
Rabsztyn
2023-04-29
17.60 km
29.04.2023 Zamek Rabsztyn zaprasza na oficjalne otwarcie sezonu!!!