Szczegóły atrakcji turystycznej
Kategoria: Dziedzictwo kulturowe

Planetarium Instytutu Fizyki AJD i Kino Sferyczne w Częstochowie


Częstochowianie i przebywający w tym mieście goście mogą podziwiać obrazy nieba i zjawisk astronomicznych w najnowocześniejszym w Polsce planetarium, działającym w ramach Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza. Sam budynek planetarium powstał w latach 1990-2000, jednak cyfrowy projektor dotarł pod Jasną Górę dopiero w roku 2005. Wielbiciele nauki mogą tu zobaczyć fascynujące pokazy, jak i uczestniczyć w niezwykłej lekcji fizyki.

Planetarium Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie znajduje się na ul. Armii Krajowej – jego charakterystyczną kopułę łatwo dostrzec na dachu czteropiętrowego budynku Instytutu Fizyki. Budowę planetarium rozpoczęto już w roku 1990, jednak z pewnymi perturbacjami ciągnęła się ona aż do roku 2000. Wtedy dopiero zainicjowano starania o wyposażenie planetarium w odpowiedni sprzęt. Dzięki osobistym kontaktom dr. Bogdana Wszołka i zaangażowaniu finansowemu miasta, w 2005 roku udało się nabyć cyfrowy projektor Digistar III z planetarium Armagh w Irlandii Północnej. To bardzo nowoczesne urządzenie zostało wyprodukowane w Salt Lake City, w Stanach Zjednoczonych, przez firmę Evans & Sutherland Computer Corporation. Składa się ono z trzech komputerów, konsoli sterującej i projektora. Po jego zainstalowaniu Częstochowa znalazła się w gronie kilkudziesięciu miast na świecie, które dysponują tak wyrafinowanym planetarium! Częstochowskie planetarium zalicza się do obiektów kameralnych – jednorazowo trójwymiarowe obrazy może oglądać około 40 osób. Stałe pokazy zapewniają moc wrażeń. Film „Lodowe krainy” zabierze nas w podróż do obszarów podbiegunowych Ziemi, ale unaoczni też „jak lód kształtuje wygląd innych planet i księżyców w Układzie Słonecznym”; „Dwa szkiełka” przybliżają historię lunet i teleskopów oraz zapoznają z najważniejszymi odkryciami astronomicznymi w historii nauki; „Cuda wszechświata” pokazują m.in. formowanie galaktyk i wnętrza mgławic; „Znaki na niebie” tłumaczą chociażby skąd się wzięły znaki Zodiaku; „Tajemnica Gwiazdy Betlejemskiej” wyjaśnia cud sprzed 2000 lat. Planetarium przygotowało też specjalną lekcję fizyki dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych – jest ona poświęcona „Prędkościom kosmicznym”.

Lokalizacja
ulica Armii Krajowej 13 15
42-215 Częstochowa
Częstochowa
Jura Krakowsko-Częstochowska
w mieście, w centrum miasta
Kontakt
: 34 361 49 19 wew. 29
: http://kino-sferyczne.pl
Informacje ogólne
: technika i nauka, ekspozycje/wystawy
Ceny i udogodnienia
: Cennik na stronie www.
: rodziny, grupy, emeryci i renciści
Dostępność
: cały rok

Dla grup zorganizowanych:
wtorek-piątek: 10:30, 12:00

dla turystów indywidualnych:
piątek 18:00
sobota 10:30, 12:00

Nie jesteś zalogowany. Aby skorzystać z planera podróży musisz się zalogować.

Przejdź do strony logowania.

Atrakcje
Trasy
Galerie
Audiowycieczki z tego miasta
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na przygotowaną specjalnie dla dzieci audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na przygotowaną specjalnie dla dzieci audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Pliki dźwiękowe
0352
/Media/Default\.MainStorage/Poi/qrcbuulb.3pm\0352.mp3

Szlak kulinarny Śląskie Smaki
Częstochowa
Dwupoziomowy lokal kusi własnym produkowanym na miejscu piwem oraz wyjątkową kuchnią z kultowymi już daniami regionalnym... więcej>>
Częstochowa
Restauracja znajduje się w samym centrum miasta, w zabytkowych piwnicach Ratusza Częstochowskiego.
Częstochowa
Specjalnością restauracji jest tradycyjna kuchnia polska, którą doceniają zarówno lokalni goście restauracji jak i grupy... więcej>>
Kroczyce
Zajazd położony w malowniczej scenerii Jury Krakowsko-Częstochowskiej oferuje dania kuchni staropolskiej, jurajskiej i m... więcej>>
W pobliżu
Częstochowa
Muzeum Historii Kolei w Częstochowie zostało założone w 2001 roku, a na jego siedzibę wybrano pomieszczenia znajdujące się na pierwszym piętrze dworca kolejowego Częstochowa Stradom. W muzeum przeniesiemy się w przeszłość i zobaczymy np. dawną kasę biletową z wyposażeniem, stare mundury kolejarskie, dokumenty i fotografie, lampy, szyny, mapy czy tabliczki znamionowe parowozów i innych maszyn. Muzeum umieszczono na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Częstochowa
Kościół pod wezwaniem św. Barbary i św. Andrzeja Apostoła znajduje się w sąsiedztwie Klasztoru Jasnogórskiego, z nim też związane są ściśle jego dzieje. Według tradycji, w XV wieku skradziono obraz Czarnej Madonny i zniszczony porzucono na południe od murów klasztornych. Właśnie w tym miejscu postawiono w XVII wieku niedużą świątynię, której cechą wyróżniającą jest cylindryczna wieża. Kościół jest znany również jako Sanktuarium Zranionej Jasnogórskiej Ikony Matki Bożej.
Częstochowa
Zapałki w pudełku z wizerunkiem czarnego kota są znane zapewne w każdym polskim domu. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, gdzie się je produkuje i jakim sposobem. Odpowiedzi na te pytania udzieli wizyta w Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie. Mieści się ono w najstarszej w Polsce fabryce zapałek, której tradycje sięgają 1882 roku. W muzeum zobaczyć można maszyny do produkcji, wystawę rzeźb z jednej zapałki, a nawet film dokumentalny z 1913 roku!
Częstochowa
Muzeum Archidiecezjalne w Częstochowie to najmłodsza wśród tego typu placówek w Polsce. Zgromadzono tutaj szereg zabytków sztuki sakralnej, pochodzących w różnych wieków, w tym około 100 rzeźb i 120 obrazów, a także naczynia oraz szaty liturgiczne. Wiele z wyeksponowanych tutaj obiektów to zabytki z kolekcji, którą gromadzić zaczął pierwszy biskup utworzonej w 1925 r. diecezji częstochowskiej, Teodor Kubina. Muzeum nosi dziś zresztą jego imię.
Częstochowa
W Częstochowie, przy ul. Krakowskiej, znajduje się eklektyczny, wybudowany w 1909 roku, dawny pałacyk Jeana Mottego, współwłaściciela francuskiej fabryki włókienniczej. Zwyczajową praktyką XIX-wiecznych kapitalistów było lokowanie swych siedzib w pobliżu przedsiębiorstwa, budowanego z własnych, a częściej pożyczonych środków. W rozwoju gospodarki Rosji przed I wojną światową aktywnie uczestniczyło Królestwo Polskie, w tym i Częstochowa, gdzie wydzielono kawałek gruntu na domy dla rezydujących w Częstochowie Francuzów.
zobacz więcej
Noclegi
Częstochowa
Hotel Browar Czenstochovia to miejsce profesjonalne, a zarazem przytulne i czarujące klimatem budynku z naturalnego białego wapienia i cegły. Położony w sercu Częstochowy, zapewnia idealne warunki zarówno do intensywnej pracy, jak i efektywnego wypoczynku.
zobacz więcej
Gastronomia
Częstochowa
Dwupoziomowy lokal kusi własnym produkowanym na miejscu piwem oraz wyjątkową kuchnią z kultowymi już daniami regionalnymi, takimi jak żurek na maślance czy znakomita golonka w piwie.
Częstochowa
Pyszne jedzenie, miła obsługa, dobra lokalizacja, zapraszamy
zobacz więcej