Szczegóły atrakcji turystycznej
Kategoria: Aktywnie

Spływ Pilicą w Szczekocinach


Pilica to najdłuższy lewy dopływ Wisły, liczący sobie 319 km. Rzeka płynie przez południową i środkową Polskę, rozpoczynając na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, a następnie przecinając Niziny Środkowopolskie i Mazowsze. Dla kajakarzy - przy średnim stanie wody - rzeka dostępna jest zazwyczaj od Szczekocin. Można tu skorzystać ze spływów organizowanych przez Ochotniczą Straż Pożarną, bądź zorganizować tego rodzaju imprezę, w oparciu o którąś ze specjalistycznych firm bądź wypożyczalni.

O rzece Pilicy

Pilica wypływa z kilku źródeł krasowych położonych ok. 350 m n.p.m. niedaleko miasteczka Pilica. Jest ona pośród rzek tej części kraju jedną z najbardziej interesujących dla kajakarzy. Generalnie spływ zacząć możemy od Szczekocin (odcinek powyżej miasta jest dostępny dla kajakarzy przy wyższym stanie wody). Pilica w górnym biegu płynie malowniczą doliną przez tereny gmin: Pilica, Żarnowiec, Szczekociny i Koniecpol, meandrując wśród skał, piasków, bagien, lasów i łąk. Okolica rzeki jest atrakcyjna krajobrazowo i krajoznawczo, a czysta woda umożliwia kąpiel.

Spływ kajakowy

Spływ rzeką zorganizować możemy w oparciu o którąś z firm, które zarówno prowadzą wypożyczalnie kajaków, jak i same kompletują grupy kajakarzy, które płyną pod kierunkiem instruktora i korzystają z urządzonych miejsc biwakowych. Spływ Pilicą trwać może zarówno kilka godzin, jak i kilka dni. Od 2006 r. spływy organizowane są także przez Ochotniczą Straż Pożarną w Szczekocinach. Zakupiono wówczas 10 kajaków, a dodatkowo strażacy oczyścili rzekę ze znajdujących się tu przedmiotów, utrudniających przemierzanie tego pięknego szlaku wodnego. Spływ organizowany jest przez strażaków na odcinku od Szczekocin do miejscowości Przyłęk-Łąkietka. Trwa ok. 4 g. Wodowanie ma miejsce koło XVIII-wiecznego zespołu pałacowego. Dość zimna rzeka ma tu szerokość ok. 5 m. Może się zdarzyć, że na trasie trzeba będzie przenieść kajak, jednak większa część rzeki nie powinna nastręczać jakichś szczególnych trudności. Pilica płynie bardzo ładną doliną wśród łąk, a częściowo przez las. Spływ kończy się przy wiadukcie kolejowym w miejscowości Przyłęk-Łąkietka.

 

Spływ Pilicą w Szczekocinach, fot. kajakiszczekociny.pl

 

Wypożyczalnie kajaków i spływy kajakowe

 

1. JuraPolska - przewodnicy po Jurze oraz OPN, spływy kajakowe po rzekach mających źródła na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej.

Oferujemy usługę wypożyczenia kajaków na rzeki płynące obrzeżami Jury m.in.:
- spływ kajakowy Pilicą na popularnym odcinku Szczekociny - Przyłęk
http://kajakiempopilicy.pl/pilica-szczekociny.php
- spływ kajakowy Pilicą od Maluszyna do Krzętowa i dalej aż po Sulejów
http://kajakiempopilicy.pl/pilica-maluszyn.php
- spływ kajakowy Liswartą z Zawad do Wąsosza
http://kajakiempopilicy.pl/liswarta.php
- spływ kajakowy Wartą od Częstochowy po Kamion na Załęczaniskim Łuku Warty
http://kajakiempopilicy.pl/warta-lisowice.php
- oraz spływy kajakowe na Ponidziu(Białą i Czarną Nidą)
http://kajakiempopilicy.pl/nida.php


Do dyspozycji Klientów jest 13 nowoczesnych 2-osobowych kajaków polietylenowych, które dowozimy na wybrany odcinek rzeki, a odbieramy po zakończonym spływie w umówionym miejscu, skąd kierowców (lub
uczestników zależnie od liczebności grupy) odwozimy na miejsce startu.


Przewodnik po Jurze i Ojcowskim Parku Narodowym

Poza obsługą spływów kajakowych zapewniamy profesjonalną obsługę wycieczek turystyczno-krajoznawczych, zarówno dla grup zorganizowanych, imprez firmowych, wyjazdów rodzinnych, oraz turystów indywidualnych. Wieloletnie doświadczenie, doskonała znajomość topografii terenu, unikalnych walorów i atrakcji historyczno - przyrodniczych pozwala nam zaproponować Państwu szereg ciekawych form aktywnego wypoczynku połączonego z poznawaniem Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

W skład oferty wchodzą:
- piesze wędrówki,
- wycieczki rowerowe,
- wycieczki autokarowe,
- wycieczki samochodami terenowymi,
- poszukiwanie amonitów i innych skamieniałości,
- tematyczne zajęcia terenowe z zakresu przyrody Jury,
- survival, terenowe gry strategiczne, zwiedzanie jaskiń,
- oraz wiele, wiele innych...

dane kontaktowe:
JuraPolska Bożena Demel
42-421 Włodowice, ul. Żarecka 26
www.kajakiempopilicy@wp.pl & www.JuraPolska.com
kajakiempopilicy@wp.pl & demel@jurapolska.com
tel. 602 295 824, 692 475 824

 

2. Ochotnicza Straż Pożarną w Szczekocinach - spływy kajakowe

ul. Senatorska (nad rzeką Pilicą), Szczekociny

tel. 731 898 417, http://kajakiszczekociny.pl

Lokalizacja
Szczekociny
Szczekociny
Jura Krakowsko-Częstochowska
nad wodą, w mieście
Kontakt
: Szczegółowych inform
: http://www.szczekociny.pl/index.php?id=69; http://kajakiempopilicy.pl/pilica-szczekociny.php
Informacje ogólne
: żeglarstwo, kajakarstwo
Dostępność
: cały rok
Rodzaj sprzętu
: kajak, łódź wiosłowa
Organizator
: Jura Polska Bożena Demel
Polska
śląskie
: zawierciański
: Włodowice
Żarecka
: 26
: 42-421
: 602 295 824
: 692 475 825
: www.kajakiempopilicy.pl

Nie jesteś zalogowany. Aby skorzystać z planera podróży musisz się zalogować.

Przejdź do strony logowania.

Atrakcje
Trasy
Galerie
Pliki dźwiękowe
1125
/Media/Default\.MainStorage/Poi/1fono2df.qvy\1125.mp3

Szlak kulinarny Śląskie Smaki
Kroczyce
Zajazd położony w malowniczej scenerii Jury Krakowsko-Częstochowskiej oferuje dania kuchni staropolskiej, jurajskiej i m... więcej>>
Częstochowa
Specjalnością restauracji jest tradycyjna kuchnia polska, którą doceniają zarówno lokalni goście restauracji jak i grupy... więcej>>
Częstochowa
Dwupoziomowy lokal kusi własnym produkowanym na miejscu piwem oraz wyjątkową kuchnią z kultowymi już daniami regionalnym... więcej>>
Częstochowa
Restauracja znajduje się w samym centrum miasta, w zabytkowych piwnicach Ratusza Częstochowskiego.
W pobliżu
Szczekociny
Pałac w Szczekocinach, choć w ostatnich latach długo znajdował się w kiepskim stanie, stanowi zabytek dość wysokiej klasy i jest częścią jednego z najpiękniejszych w Polsce zespołów pałacowo-parkowych. Ten wczesnoklasycystyczny obiekt wzniesiony został ok. 1770 roku dla Franciszka i Urszuli z Morsztynów Dembińskich. Ponoć zjawę pięknej Urszuli można spotkać w murach szczekocińskiego pałacu w lipcowe wieczory.
Szczekociny
Kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja w Szczekocinach został zbudowany około połowy XVII wieku, a konsekrowany w roku 1666. W latach 1780-82 budynek gruntownie przebudowano, na zlecenie Urszuli z Morsztynów Dembińskiej. Plany architektoniczne opracował prawdopodobnie Ferdynand Jan Nax z Gdańska. Świątynia otrzymała wówczas wygląd klasycystyczny. Uwagę przykuwają charakterystyczne, dwie wieże od strony fasady; wnętrze jest barokowo-klasycystyczne.
Szczekociny
Szczekociny są niewielkim miasteczkiem, położonym na północno-wschodnich krańcach województwa śląskiego. Miasteczko może się pochwalić prawami miejskimi, które otrzymało już u schyłku średniowiecza jako ważna osada przy przeprawie przez Pilicę. Tradycyjne centrum miasta stanowi czworoboczny rynek z siecią ulic. Na wschód od rynku stoi piękny, barokowy pałac Dembińskich – jego właściciele dbali o rozwój miasta, uporządkowali też jego wygląd.
Lelów
Nakło jest niewielką miejscowością, położoną nieopodal Szczekocin, na wschodzie województwa śląskiego. Wioska szczyci się dwiema XVIII-wiecznymi, zabytkowymi budowlami: kościołem św. Mikołaja i klasycystycznym pałacem. Pałac został zbudowany przez Bystrzanowskich, za panowania ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obecnie jest własnością prywatną i mieści elegancki hotel. Otacza go ładny park.
Lelów
Kościół pod wezwaniem św. Mikołaja w Nakle koło Lelowa został zbudowany na przełomie XVII i XVIII wieku. Murowany z ciosów kamiennych budynek zastąpił starszy, drewniany, o którym pierwsze wzmianki pochodzą już z okresu średniowiecza. We wnętrzu świątyni znajduje się wiele ciekawych obiektów z okresu baroku. W sąsiedztwie kościoła warto zwrócić uwagę na dzwonnicę, zabytkowe nagrobki na cmentarzu i budynek dawnej szkoły parafialnej
zobacz więcej
Noclegi
Zawada Pilicka
Hotel Amazonka to przepięknie położony hotel w Jurze Krakowsko -Częstochowskiej, w kompleksie leśnym w okolicy, gdzie środowisko jest nieskażone a powietrze czyste. Hotel Amazonka, leżący przy trasie krajowej nr 78, Katowice-Kielce, to doskonała baza wypadowa do: Krakowa -70 km (50 min. jazdy), Częstochowy - 70 km (55 min. jazdy), Ogrodzienieńca - ...
zobacz więcej