Szczegóły atrakcji turystycznej
Kategoria: Dziedzictwo kulturowe

Muzeum Haliny Poświatowskiej w Częstochowie


W Częstochowie, w domu przy ul. Jasnogórskiej 23, czynne jest Muzeum Haliny Poświatowskiej – jednej z najwybitniejszych polskich poetek XX stulecia, która głównym tematem swych wierszy uczyniła przemijanie i miłość. Muzeum urządzono w domu rodzinnym Poświatowskiej, w którym zgromadzono nieliczne pamiątki po poetce w postaci np. maszyny do pisania, listów, fotografii czy dokumentów. Zbiory te uzupełniono postaciami ważnymi w jej życiu oraz, oczywiście, wszechobecnymi wierszami.

Twórczość Haliny Poświatowskiej

Nazwisko Haliny Poświatowskiej wielokrotnie wymienia się równocześnie z takimi damami dwudziestowiecznej polskiej poezji, jak na przykład Maria Pawlikowska-Jasnorzewska czy Wisława Szymborska. Jej debiutancka książka poetycka pt. „Hymn bałwochwalczy” z 1958 roku spotkała się z ciepłym przyjęciem przez krytyków i entuzjazmem czytelników. Od tej pory, wszystko co wyszło spod pióra Poświatowskiej cieszyło się wielkim powodzeniem wśród miłośników poezji. Tematyką swych wierszy uczyniła Poświatowska przede wszystkim miłość i przemijalność człowieka. Sama przez całe dojrzałe życie borykała się z nieuleczalną chorobą. Zmarła w wieku zaledwie 32 lat. Mimo to jej twórczość jest wciąż aktualna i znajduje nowych odbiorców. Halina Poświatowska przyszła na świat jako Helena Myga w Częstochowie, 9 maja 1935 roku, przy ul. 7 Kamienic. Po wojnie zamieszkała z rodzicami w domu przy ul. Jasnogórskiej 23, uczęszczała do częstochowskich szkół, tutaj też zdała maturę. W 1954 roku wyszła za Adolfa Poświatowskiego (zmarł dwa lata później), a w 1961 zmieniła imię na Halina. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim - po zakończeniu studiów podjęła pracę asystenta na tej uczelni. Z powodu choroby wiele miesięcy spędzała w szpitalach i sanatoriach. Dom w Częstochowie odwiedzała rzadko, ale pełnił bardzo ważną rolę w jej życiu. Czekała tu na nią matka, Stanisława, ojciec Feliks oraz rodzeństwo; no i ogród z akacją.

Muzeum Haliny Poświatowskiej

Obecnie przy ulicy Jasnogórskiej 23 znajduje się Dom Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej, oddział Muzeum Częstochowskiego. Dominują w nim duże zdjęcia poetki oraz jej wiersze. Z osobistych pamiątek zgromadzono m.in. maszynę do pisania, obraz pędzla Adolfa Poświatowskiego, dokumenty, fotografie i listy.

Lokalizacja
Częstochowa
Częstochowa
Kontakt
: 34 360 56 31
: muzeum@muzeumczestochowa.pl
: http://www.poswiatowska.muzeumczestochowa.pl
Informacje ogólne
: muzea, ekspozycje/wystawy
Ceny i udogodnienia
: Cennik na stronie www.
Dostępność
: cały rok

Październik- Maj:
wtorek, czwartek, piątek: 9.00-15.30
środa: 11.00-17.30
sobota, niedziela: 11.00-17.00
poniedziałek: nieczynne

Czerwiec – wrzesień:
wtorek, czwartek: 11.00-17.00
środa, piątek: 11.00-17.30
sobota, niedziela: 11.00-18.00
poniedziałek: nieczynne

Nie jesteś zalogowany. Aby skorzystać z planera podróży musisz się zalogować.

Przejdź do strony logowania.

Atrakcje
Trasy
Galerie
Audiowycieczki z tego miasta
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na przygotowaną specjalnie dla dzieci audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Pliki dźwiękowe
0355
/Media/Default\.MainStorage/Poi/5g4nhzud.c02\0355.mp3

Szlak kulinarny Śląskie Smaki
Częstochowa
Restauracja znajduje się w samym centrum miasta, w zabytkowych piwnicach Ratusza Częstochowskiego.
Częstochowa
Dwupoziomowy lokal kusi własnym produkowanym na miejscu piwem oraz wyjątkową kuchnią z kultowymi już daniami regionalnym... więcej>>
Częstochowa
Specjalnością restauracji jest tradycyjna kuchnia polska, którą doceniają zarówno lokalni goście restauracji jak i grupy... więcej>>
Kroczyce
Zajazd położony w malowniczej scenerii Jury Krakowsko-Częstochowskiej oferuje dania kuchni staropolskiej, jurajskiej i m... więcej>>
W pobliżu
Częstochowa
Częstochowski kościół św. Jakuba posiada interesujące dzieje. Pierwotnie pod tym wezwaniem istniała tu XVI-wieczna kaplica, zaś na jej miejscu wzniesiono w kolejnym stuleciu murowany kościół. W czasach zaborów na miejscu rozebranej świątyni władze carskie wzniosły cerkiew św. Cyryla i Metodego, co miało poniekąd wydźwięk jako demonstracja siły. Obiekt, po przejściu w ręce reaktywowanej z powrotem parafii św. Jakuba, był przebudowywany, jednak zachował cechy architektury neobizantyjskiej.
Częstochowa
Aleja Najświętszej Maryi Panny, zwana także po prostu „Alejami”, to główna i reprezentacyjna ulica Częstochowy. Tradycyjnie dzieli się całą tę arterię na Aleję Pierwszą, Drugą i Trzecią. Pomiędzy dwupasmową jezdnią poprowadzony jest bulwar dla pieszych, którym do klasztoru jasnogórskiego zmierzają liczne pielgrzymki. Wzdłuż alei zobaczymy szereg starych kamienic, wśród których przeważają budowle w stylu klasycystycznym.
Częstochowa
Na początku XIX wieku pod Jasną Górą funkcjonowały dwa ośrodki miejskie: Częstochowa i Nowa Częstochowa, zwana też Częstochówką. Do ich połączenia w jeden organizm doszło w roku 1826. Nowe, czwarte pod względem liczby ludności, miasto Królestwa Kongresowego potrzebowało okazałego ratusza - wzniesiono go w latach 1828-36, według projektu Franciszka Reinsteina. Budynek, po przebudowie w 1908 roku, reprezentuje styl eklektyczny. Obecnie mieści się w nim Muzeum Częstochowskie.
Częstochowa
Zdzisław Beksiński należy do najbardziej znanych polskich artystów drugiej połowy XX wieku. Jego prace plastyczne znajdują się w wielu galeriach i muzeach na całym świecie. Jednym z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie można zobaczyć kilkadziesiąt dzieł artysty jest Częstochowa, a dokładnie Muzeum Zdzisława Beksińskiego w Miejskiej Galerii Sztuki. Prezentowane tam prace pochodzą z kolekcji przyjaciół malarza – Anny i Piotra Dmochowskich.
zobacz więcej
Noclegi
Częstochowa
Dom św. Kaspra w swojej ofercie noclegowej posiada dwie grupy pokoi. Proponujemy 76 miejsc noclegowych w pokojach z łazienką rozmieszczonych na 4 piętrach. Drugą grupę stanowią pokoje wieloosobowe tzn. w przedziale od 2 do 6 osób. Są to pokoje tańsze z uwagi na to, iż toalety i łazienki są wspólne dla kilku pokoi (zwykle dla jednego lub dwóch). Dom wyposażony jest windę, a także przystosowany dla osób niepełnosprawnych.
zobacz więcej
Gastronomia
Częstochowa
Pyszne jedzenie, miła obsługa, dobra lokalizacja, zapraszamy
Częstochowa
Z szerokiego wachlarza naszych kulinarnych propozycji pragniemy zwrócić państwa uwagę w szczególności na następujące dania: -pasztet z gruszką i borówkami -łosoś faszerowany kozim serem -kaczka w pomarańczach -wariacje z polędwicy
zobacz więcej