Dwupoziomowy lokal kusi własnym produkowanym na miejscu piwem oraz wyjątkową kuchnią z kultowymi już daniami regionalnym...
więcej>>
Dwupoziomowy lokal kusi własnym produkowanym na miejscu piwem oraz wyjątkową kuchnią z kultowymi już daniami regionalnymi, takimi jak żurek na maślance czy znakomita golonka w piwie.
<<mniej
Zdzisław Beksiński należy do najbardziej znanych polskich artystów drugiej połowy XX wieku. Jego prace plastyczne znajdują się w wielu galeriach i muzeach na całym świecie. Jednym z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie można zobaczyć kilkadziesiąt dzieł artysty jest Częstochowa, a dokładnie Muzeum Zdzisława Beksińskiego w Miejskiej Galerii Sztuki. Prezentowane tam prace pochodzą z kolekcji przyjaciół malarza – Anny i Piotra Dmochowskich.
Na początku XIX wieku pod Jasną Górą funkcjonowały dwa ośrodki miejskie: Częstochowa i Nowa Częstochowa, zwana też Częstochówką. Do ich połączenia w jeden organizm doszło w roku 1826. Nowe, czwarte pod względem liczby ludności, miasto Królestwa Kongresowego potrzebowało okazałego ratusza - wzniesiono go w latach 1828-36, według projektu Franciszka Reinsteina. Budynek, po przebudowie w 1908 roku, reprezentuje styl eklektyczny. Obecnie mieści się w nim Muzeum Częstochowskie.
Częstochowski kościół św. Jakuba posiada interesujące dzieje. Pierwotnie pod tym wezwaniem istniała tu XVI-wieczna kaplica, zaś na jej miejscu wzniesiono w kolejnym stuleciu murowany kościół. W czasach zaborów na miejscu rozebranej świątyni władze carskie wzniosły cerkiew św. Cyryla i Metodego, co miało poniekąd wydźwięk jako demonstracja siły. Obiekt, po przejściu w ręce reaktywowanej z powrotem parafii św. Jakuba, był przebudowywany, jednak zachował cechy architektury neobizantyjskiej.
Park im. Stanisława Staszica w Częstochowie jest jednym z dwóch Parków Podjasnogórskich, które rozciągają się na wschód od klasztoru na Jasnej Górze. Ich granice zostały wytyczone w pierwszej połowie XIX wieku. Obecnie Park Staszica liczy ponad 5 ha powierzchni, a w jego drzewostanie znajdziemy wiele okazów pomnikowych. Ozdobą parku są liczne pomniki i budowle powstałe z okazji Wystawy Przemysłu i Rolnictwa w Częstochowie, w 1909 roku.
Portal informacji turystycznej województwa Śląskiego, kalendarz wydarzeń, najnowsze aktualności turystyczne, baza noclegowa oraz gastronomiczna. Zobacz jak spędzić czas w Śląskim.