Szczegóły atrakcji turystycznej
Kategoria: Dziedzictwo kulturowe

Kościół świętych Rocha i Sebastiana oraz cmentarz św. Rocha w Częstochowie


Cmentarz św. Rocha w Częstochowie to najstarsza w mieście nekropolia, pochodząca jeszcze z pierwszej połowy XVII w. W wieku XVIII cmentarz został powiększony. Wśród nagrobków zobaczymy tu wiele zabytkowych, pochodzących z XIX w. Znajdujący się tutaj kościół pw. św. Rocha i św. Sebastiana to budowla konsekrowana w 1680 r., stojąca na miejscu wcześniejszej kaplicy. Cmentarz z kościołem leży w zachodniej części dzielnicy miasta, zwanej Częstochówką.

Historia cmentarza św. Rocha

Nie do końca wyjaśniona jest geneza cmentarza św. Rocha. Mógł on powstać z różnych powodów. Przypuszcza się, że pierwsze osoby pochowano na nim podczas epidemii (sugeruje to wezwanie św. Rocha, mającego chronić przed chorobami zakaźnymi), choć istnieją również przypuszczenia, że od początku był to cmentarz pielgrzymów, którzy zmarli w drodze na Jasną Górę. Pierwsze pochówki na cmentarzu św. Rocha miały miejsce w roku 1641. Nekropolia była powiększana w 1737. Druga połowa XVIII w. przyniosła budowę cmentarnego muru. W połowie XIX stulecia wydzielono na cmentarzu część ewangelicką, zaś w późniejszych latach także prawosławną. Podczas I wojny, w specjalnie wydzielonych kwaterach chowano żołnierzy armii niemieckiej. Najstarszy zachowany do dzisiaj nagrobek pochodzi z 1849 r. Nekropolia jest miejscem spoczynku m.in. uczestników powstania styczniowego, III powstania śląskiego, ofiar II wojny światowej, a także znanych osób – wśród nich poetki Haliny Poświatowskiej.

Kościół świętych Rocha i Sebastiana

Znajdujący się w obrębie cmentarza jednonawowy, barokowy kościół pw. świętych Rocha i Sebastiana, stoi na miejscu pierwotnej kaplicy. Wzniesiona ona została wraz z powstaniem nekropolii, w latach 1641-42. Obiekt ten zniszczony został jednak podczas potopu szwedzkiego. Kościół, zbudowany na jej miejscu i stojący do dziś, konsekrowany został w 1680 r. W 1739 był odnawiany. Lata 1783-85 przyniosły jego przebudowę. Wówczas rozebrano najwyższą część wieży, za to po bokach świątyni dostawiono dwie kolejne wieże. Znajdujący się nieopodal symboliczny grób-pomnik z otwartą księgą, upamiętnia osoby poległe, lub pomordowane w czasach okupacji niemieckiej oraz reżimu komunistycznego.

Lokalizacja
ulica św. Rocha 79
42-200 Częstochowa
Częstochowa
Jura Krakowsko-Częstochowska
w mieście
Kontakt
: 34 362 91 96, 362 93
Informacje ogólne
: kościoły, zabytkowe cmentarze
Ceny i udogodnienia
: wstęp wolny
Dostępność
: cały rok

Nie jesteś zalogowany. Aby skorzystać z planera podróży musisz się zalogować.

Przejdź do strony logowania.

Atrakcje
Trasy
Galerie
Audiowycieczki z tego miasta
Zapraszamy na przygotowaną specjalnie dla dzieci audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na przygotowaną specjalnie dla dzieci audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Pliki dźwiękowe
0374
/Media/Default\.MainStorage/Poi/ccxwuc5v.een\0374.mp3

Szlak kulinarny Śląskie Smaki
Częstochowa
Restauracja znajduje się w samym centrum miasta, w zabytkowych piwnicach Ratusza Częstochowskiego.
Częstochowa
Dwupoziomowy lokal kusi własnym produkowanym na miejscu piwem oraz wyjątkową kuchnią z kultowymi już daniami regionalnym... więcej>>
Częstochowa
Specjalnością restauracji jest tradycyjna kuchnia polska, którą doceniają zarówno lokalni goście restauracji jak i grupy... więcej>>
Tarnowskie Góry
Restauracja Hotel Opera to dobra kuchnia i profesjonalna obsługa. Restauracja gwarantuje produkty najwyższej jakości, pr... więcej>>
W pobliżu
Częstochowa
Bastion św. Rocha to jeden w czterech potężnych bastionów jasnogórskiej twierdzy, znajdujący się od północno-zachodniej strony sanktuarium. Mieści on najnowszą ekspozycję militariów na Jasnej Górze, w tym wyposażenie dawnego Arsenału, oraz wystawę licznych wotów. Sama budowla wzniesiona została w latach 1631-1636, podczas gruntownych prac związanych z ufortyfikowaniem klasztoru. Ekspozycję muzealną otwarto w bastionie św. Rocha w 2006 roku, po pracach renowacyjnych.
Częstochowa
Muzeum 600-lecia Jasnej Góry to jedna z kilku ekspozycji, zgromadzonych przy częstochowskim klasztorze. Muzeum, położone blisko kaplicy Cudownego Obrazu, znajduje się w pomieszczeniach dawnej drukarni, która funkcjonowała tutaj od XVII w. do czasu zlikwidowania jej przez rosyjskich zaborców w roku 1864. Ekspozycja, składająca się z różnych działów, otwarta została w 1982 r. Idea powstania muzeum stanowiła formę uczczenia okrągłego jubileuszu fundacji klasztoru.
Częstochowa
Sanktuarium Najświętszej Marii Panny na Jasnej Górze jest najliczniej odwiedzanym polskim sanktuarium maryjnym i jednym z najważniejszych na świecie. W zespole klasztornym ojców paulinów czci się będący bizantyńską ikoną, cudowny wizerunek Marii z Dzieciątkiem, który do Częstochowy został przywieziony w XV wieku. Obecne zabudowania zespołu klasztornego pochodzą głównie z XVII stulecia i reprezentują styl barokowy.
Częstochowa
W Skarbcu Jasnogórskim w Częstochowie przechowuje się wota błagalne i dziękczynne, które złożyli w darze Matce Bożej pielgrzymi przybywający tutaj od późnego średniowiecza aż po czasy nam współczesne. Wśród wotów znajdują się zarówno cenne dzieła sztuki – dary królewskie czy papieskie - jak i skromne przedmioty, posiadające wyłącznie wartość emocjonalną. Najstarsze zabytki pochodzą z XIV wieku.
zobacz więcej
Gastronomia
Częstochowa
Mare e Monti to wyśmienita kuchnia śródziemnomorska, świeże ryby atlantyckie, owoce morza, duży wybór sałat, makaronów, mięs z grilla. Każda potrawa to małe dzieło sztuki, tworzone z pasją, by zaspokoić najwybredniejsze gusta naszych gości.
Częstochowa
Kuchnia polska, staropolska, francuska i europejska.
zobacz więcej