Szczegóły atrakcji turystycznej
Kategoria: Dziedzictwo kulturowe

Cmentarz żydowski w Częstochowie


Cmentarz żydowski w Częstochowie znajduje się w dzielnicy Dąbie, w sąsiedztwie terenów Huty „Częstochowa”. Cmentarz – o powierzchni około 8,5 ha oraz liczbie zachowanych nagrobków sięgającej 5 tysięcy - zalicza się do największych na ziemiach polskich. Pierwsze pochówki na cmentarzu miały miejsce na przełomie XVIII i XIX wieku, ostatni oficjalny pogrzeb odbył się w roku 1970. Spośród typowych macew wyróżniają się nagrobki - m.in. rabina Nachuma Asza czy ohel cadyka Izaaka Mayera Justmana.

Historia Żydów w Częstochowie

Aż do XVIII wieku w Częstochowie nie osiedlali się żadni Żydzi, miasto posiadało bowiem przywilej „de non tolerandis Judaeis”, czyli zakaz osiedlania się wyznawców religii mojżeszowej. Zakaz ten został przełamany w wieku oświecenia, tak że w drugiej połowie XVIII stulecia pod Jasną Górą mieszkało już ponad 50 rodzin żydowskich, które modliły się we własnej, tzw. Starej Synagodze. Co ciekawe, w latach 1760-1773 był w Częstochowie więziony przywódca ruchu frankistów, skonfliktowany z resztą Żydów – Jakub Frank. W 1798 roku utworzono częstochowską gminę żydowską, a na początku XIX wieku liczebność Żydów wzrastała z roku na rok, dzięki czemu wkrótce stanowili około 15 procent ogółu mieszkańców. W następnych dziesięcioleciach do Częstochowy przybywali zarówno zamożni żydowscy przedsiębiorcy z Niemiec, jak i ubodzy polscy Żydzi z okolicznych wiosek. Na początku XX wieku 1/3 mieszkańców Częstochowy stanowili tzw. starozakonni. Holocaust położył kres historii społeczności żydowskiej pod Jasną Górą.

O cmentarzu żydowskim

Najokazalszym śladem obecności Żydów w Częstochowie jest cmentarz zlokalizowany przy ul. Złotej w dzielnicy Dąbie, nieopodal Huty „Częstochowa”. Kirkut ten wytyczono na przełomie XVIII i XIX wieku, a pierwszy pochówek miał miejsce w roku 1800. Wówczas tereny te leżały poza granicami miasta. Mur cmentarny postawiono w 1907 roku wraz z okazałą bramą. Na około 8,5 ha powierzchni zachowało się blisko 5 tysięcy nagrobków, głównie w typie macewy. Uwagę zwraca tumba na grobie ze zwłokami cenionego rabina częstochowskiego, Nachuma Asza, czy ohel cadyka Justmana, a także nagrobki przedstawicieli najbogatszych rodów częstochowskich. Ponadto na cmentarzu znajdują się pomniki upamiętniające ofiary masowych mordów z lat okupacji.

Lokalizacja
ulica Złota
42-202 Częstochowa
Częstochowa
Jura Krakowsko-Częstochowska
w mieście, w centrum miasta
Informacje ogólne
: zabytkowe cmentarze
Ceny i udogodnienia
: Wstęp wolny
Dostępność
: cały rok

Nie jesteś zalogowany. Aby skorzystać z planera podróży musisz się zalogować.

Przejdź do strony logowania.

Atrakcje
Trasy
Galerie
Audiowycieczki z tego miasta
Zapraszamy na przygotowaną specjalnie dla dzieci audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na przygotowaną specjalnie dla dzieci audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Pliki dźwiękowe
1527
/Media/Default\.MainStorage/Poi/ae5mgmjs.5jp\1527.mp3

Szlak kulinarny Śląskie Smaki
Częstochowa
Specjalnością restauracji jest tradycyjna kuchnia polska, którą doceniają zarówno lokalni goście restauracji jak i grupy... więcej>>
Częstochowa
Restauracja znajduje się w samym centrum miasta, w zabytkowych piwnicach Ratusza Częstochowskiego.
Częstochowa
Dwupoziomowy lokal kusi własnym produkowanym na miejscu piwem oraz wyjątkową kuchnią z kultowymi już daniami regionalnym... więcej>>
Kroczyce
Zajazd położony w malowniczej scenerii Jury Krakowsko-Częstochowskiej oferuje dania kuchni staropolskiej, jurajskiej i m... więcej>>
W pobliżu
Częstochowa
Na Śląsku działa już kilka parków miniatur. Są m.in. parki z miniaturami zamków jurajskich czy najsłynniejszych, światowych budowli i zabytków. Tematyką wyróżnia się Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie. Można w nim zobaczyć 17 niezwykle wiernych, pomniejszonych kopii najbardziej znanych świątyń chrześcijańskich z różnych zakątków świata - m.in. z Hiszpanii, Francji, Włoch, Turcji, Armenii czy Ziemi Świętej. Działa tu również Park Atrakcji dla dzieci.
Częstochowa
W Rakowie, dzielnicy Częstochowy, znajduje się Rezerwat Archeologiczny Kultury Łużyckiej - oddział Muzeum Częstochowskiego. W nowoczesnym pawilonie wystawienniczym udostępniono zwiedzającym cmentarzysko ludności kultury łużyckiej. Ludność ta zamieszkiwała okoliczne tereny w pierwszym tysiącleciu przed Chrystusem. W gablotach eksponuje się zabytki archeologiczne - np. ceramikę, narzędzia, ozdoby z brązu i żelaza itp.
Częstochowa
Kościół pod wezwaniem św. Józefa w częstochowskiej dzielnicy Raków został zbudowany w latach 1926-28. Jego projektantami byli Stefan Szyller i Wiesław Kononowicz. W 2002 roku świątynię podniesiono do godności Sanktuarium św. Józefa. Godna uwagi jest eklektyczna bryła kościoła, nawiązująca głównie do baroku. Wewnątrz odnajdziemy XVII-wieczny wizerunek św. Józefa, a w ołtarzu bocznym barokowy obraz św. Barbary.
Częstochowa
W Częstochowie, przy ul. Krakowskiej, znajduje się eklektyczny, wybudowany w 1909 roku, dawny pałacyk Jeana Mottego, współwłaściciela francuskiej fabryki włókienniczej. Zwyczajową praktyką XIX-wiecznych kapitalistów było lokowanie swych siedzib w pobliżu przedsiębiorstwa, budowanego z własnych, a częściej pożyczonych środków. W rozwoju gospodarki Rosji przed I wojną światową aktywnie uczestniczyło Królestwo Polskie, w tym i Częstochowa, gdzie wydzielono kawałek gruntu na domy dla rezydujących w Częstochowie Francuzów.
Częstochowa
Bazylika archikatedralna pod wezwaniem Świętej Rodziny – od 1992 roku siedziba arcybiskupa częstochowskiego – jest jednym z najdłużej budowanych kościołów w Polsce. Pierwsze prace ziemne rozpoczęto w 1901 roku, a gotowe wieże poświęcono w 1997. Neogotycka świątynia imponuje rozmiarami – wspomniane wieże wznoszą się na ponad 80 metrów! Wewnątrz m.in. piękny ołtarz główny, ciekawe witraże i ładnie brzmiące organy.
zobacz więcej
Noclegi
Zaleta obiektu to bliskość szlaków rowerowych i pieszych: szlak rowerowy Zygmunta Krasińskiego, szlak rowerowy "Siedmiu Szkół", Szlak Jury Wieluńskiej, Szlak Warowni Jurajskich, Transjurajski Szlak Konny PTTK, Szlak Reszków - Muzyka i Konie (w projekcie). W pobliżu: Jasna Góra, zabytkowy warowny Klasztor Kanoników Laterańskich Regularnych, ostańce i skałki jurajskie.
zobacz więcej
Gastronomia
Częstochowa
Specjalnością restauracji jest tradycyjna kuchnia polska, którą doceniają zarówno lokalni goście restauracji jak i grupy turystyczne z całego świata. Wszystkie potrawy gotowane są na bazie przepisów kuchni staropolskiej.
Częstochowa
Pyszne jedzenie, miła obsługa, dobra lokalizacja, zapraszamy
KFC
Częstochowa
Pyszne jedzenie, miła obsługa, dobra lokalizacja, zapraszamy
zobacz więcej