Szczegóły atrakcji turystycznej
Kategoria: Dziedzictwo kulturowe

Cmentarz żydowski w Częstochowie


Cmentarz żydowski w Częstochowie znajduje się w dzielnicy Dąbie, w sąsiedztwie terenów Huty „Częstochowa”. Cmentarz – o powierzchni około 8,5 ha oraz liczbie zachowanych nagrobków sięgającej 5 tysięcy - zalicza się do największych na ziemiach polskich. Pierwsze pochówki na cmentarzu miały miejsce na przełomie XVIII i XIX wieku, ostatni oficjalny pogrzeb odbył się w roku 1970. Spośród typowych macew wyróżniają się nagrobki - m.in. rabina Nachuma Asza czy ohel cadyka Izaaka Mayera Justmana.

Historia Żydów w Częstochowie

Aż do XVIII wieku w Częstochowie nie osiedlali się żadni Żydzi, miasto posiadało bowiem przywilej „de non tolerandis Judaeis”, czyli zakaz osiedlania się wyznawców religii mojżeszowej. Zakaz ten został przełamany w wieku oświecenia, tak że w drugiej połowie XVIII stulecia pod Jasną Górą mieszkało już ponad 50 rodzin żydowskich, które modliły się we własnej, tzw. Starej Synagodze. Co ciekawe, w latach 1760-1773 był w Częstochowie więziony przywódca ruchu frankistów, skonfliktowany z resztą Żydów – Jakub Frank. W 1798 roku utworzono częstochowską gminę żydowską, a na początku XIX wieku liczebność Żydów wzrastała z roku na rok, dzięki czemu wkrótce stanowili około 15 procent ogółu mieszkańców. W następnych dziesięcioleciach do Częstochowy przybywali zarówno zamożni żydowscy przedsiębiorcy z Niemiec, jak i ubodzy polscy Żydzi z okolicznych wiosek. Na początku XX wieku 1/3 mieszkańców Częstochowy stanowili tzw. starozakonni. Holocaust położył kres historii społeczności żydowskiej pod Jasną Górą.

O cmentarzu żydowskim

Najokazalszym śladem obecności Żydów w Częstochowie jest cmentarz zlokalizowany przy ul. Złotej w dzielnicy Dąbie, nieopodal Huty „Częstochowa”. Kirkut ten wytyczono na przełomie XVIII i XIX wieku, a pierwszy pochówek miał miejsce w roku 1800. Wówczas tereny te leżały poza granicami miasta. Mur cmentarny postawiono w 1907 roku wraz z okazałą bramą. Na około 8,5 ha powierzchni zachowało się blisko 5 tysięcy nagrobków, głównie w typie macewy. Uwagę zwraca tumba na grobie ze zwłokami cenionego rabina częstochowskiego, Nachuma Asza, czy ohel cadyka Justmana, a także nagrobki przedstawicieli najbogatszych rodów częstochowskich. Ponadto na cmentarzu znajdują się pomniki upamiętniające ofiary masowych mordów z lat okupacji.

Lokalizacja
ulica Złota
42-202 Częstochowa
Częstochowa
Jura Krakowsko-Częstochowska
w mieście, w centrum miasta
Informacje ogólne
: zabytkowe cmentarze
Ceny i udogodnienia
: Wstęp wolny
Dostępność
: cały rok

Nie jesteś zalogowany. Aby skorzystać z planera podróży musisz się zalogować.

Przejdź do strony logowania.

Atrakcje
Trasy
Galerie
Audiowycieczki z tego miasta
Zapraszamy na przygotowaną specjalnie dla dzieci audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Pliki dźwiękowe
1527
/Media/Default\.MainStorage/Poi/ae5mgmjs.5jp\1527.mp3

Szlak kulinarny Śląskie Smaki
Częstochowa
Specjalnością restauracji jest tradycyjna kuchnia polska, którą doceniają zarówno lokalni goście restauracji jak i grupy... więcej>>
Częstochowa
Restauracja znajduje się w samym centrum miasta, w zabytkowych piwnicach Ratusza Częstochowskiego.
Częstochowa
Dwupoziomowy lokal kusi własnym produkowanym na miejscu piwem oraz wyjątkową kuchnią z kultowymi już daniami regionalnym... więcej>>
Kroczyce
Zajazd położony w malowniczej scenerii Jury Krakowsko-Częstochowskiej oferuje dania kuchni staropolskiej, jurajskiej i m... więcej>>
W pobliżu
Częstochowa
Na Śląsku działa już kilka parków miniatur. Są m.in. parki z miniaturami zamków jurajskich czy najsłynniejszych, światowych budowli i zabytków. Tematyką wyróżnia się Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie. Można w nim zobaczyć 17 niezwykle wiernych, pomniejszonych kopii najbardziej znanych świątyń chrześcijańskich z różnych zakątków świata - m.in. z Hiszpanii, Francji, Włoch, Turcji, Armenii czy Ziemi Świętej. Działa tu również Park Atrakcji dla dzieci.
Częstochowa
W Rakowie, dzielnicy Częstochowy, znajduje się Rezerwat Archeologiczny Kultury Łużyckiej - oddział Muzeum Częstochowskiego. W nowoczesnym pawilonie wystawienniczym udostępniono zwiedzającym cmentarzysko ludności kultury łużyckiej. Ludność ta zamieszkiwała okoliczne tereny w pierwszym tysiącleciu przed Chrystusem. W gablotach eksponuje się zabytki archeologiczne - np. ceramikę, narzędzia, ozdoby z brązu i żelaza itp.
Częstochowa
Kościół pod wezwaniem św. Józefa w częstochowskiej dzielnicy Raków został zbudowany w latach 1926-28. Jego projektantami byli Stefan Szyller i Wiesław Kononowicz. W 2002 roku świątynię podniesiono do godności Sanktuarium św. Józefa. Godna uwagi jest eklektyczna bryła kościoła, nawiązująca głównie do baroku. Wewnątrz odnajdziemy XVII-wieczny wizerunek św. Józefa, a w ołtarzu bocznym barokowy obraz św. Barbary.
Częstochowa
W Częstochowie, przy ul. Krakowskiej, znajduje się eklektyczny, wybudowany w 1909 roku, dawny pałacyk Jeana Mottego, współwłaściciela francuskiej fabryki włókienniczej. Zwyczajową praktyką XIX-wiecznych kapitalistów było lokowanie swych siedzib w pobliżu przedsiębiorstwa, budowanego z własnych, a częściej pożyczonych środków. W rozwoju gospodarki Rosji przed I wojną światową aktywnie uczestniczyło Królestwo Polskie, w tym i Częstochowa, gdzie wydzielono kawałek gruntu na domy dla rezydujących w Częstochowie Francuzów.
Częstochowa
Bazylika archikatedralna pod wezwaniem Świętej Rodziny – od 1992 roku siedziba arcybiskupa częstochowskiego – jest jednym z najdłużej budowanych kościołów w Polsce. Pierwsze prace ziemne rozpoczęto w 1901 roku, a gotowe wieże poświęcono w 1997. Neogotycka świątynia imponuje rozmiarami – wspomniane wieże wznoszą się na ponad 80 metrów! Wewnątrz m.in. piękny ołtarz główny, ciekawe witraże i ładnie brzmiące organy.
zobacz więcej
Noclegi
Zaleta obiektu to bliskość szlaków rowerowych i pieszych: szlak rowerowy Zygmunta Krasińskiego, szlak rowerowy "Siedmiu Szkół", Szlak Jury Wieluńskiej, Szlak Warowni Jurajskich, Transjurajski Szlak Konny PTTK, Szlak Reszków - Muzyka i Konie (w projekcie). W pobliżu: Jasna Góra, zabytkowy warowny Klasztor Kanoników Laterańskich Regularnych, ostańce i skałki jurajskie.
zobacz więcej
Gastronomia
Częstochowa
Specjalnością restauracji jest tradycyjna kuchnia polska, którą doceniają zarówno lokalni goście restauracji jak i grupy turystyczne z całego świata. Wszystkie potrawy gotowane są na bazie przepisów kuchni staropolskiej.
Częstochowa
Pyszne jedzenie, miła obsługa, dobra lokalizacja, zapraszamy
KFC
Częstochowa
Pyszne jedzenie, miła obsługa, dobra lokalizacja, zapraszamy
zobacz więcej