Okiennik Wielki

Město:
Piaseczno
Přehrát text
Přidat do plánovače

Niedaleko Zawiercia, na gruntach wsi Piaseczno, matka natura wymodelowała grupę skał znaną jako Okiennik Wielki. Jej nazwa mówi sama za siebie. W potężnym skalnym murze przyroda „wybiła” okno – o głębokości około 7 i średnicy 5 metrów. U podnóża skał przebiega Szlak Orlich Gniazd, dlatego turyści znają dobrze to miejsce. Ale skałki największą popularnością cieszą się wśród miłośników wspinaczki. Wytyczyli oni tutaj kilka trudnych tras o wdzięcznych nazwach - chociażby „Komin Kosmonautów”, „Super Akcja” czy „Śląski Filar”.

Charakterystyka Okiennika Wielkiego

To specjalność Jury Krakowsko-Częstochowskiej: zaskakiwać fantazyjnymi kształtami białych, wapiennych skał. Wyrastają one często znienacka w szczerym polu, czasami wznoszą się ponad bujnym lasem. Tak jest również z Okiennikiem Wielkim. Poza wspomnianym już oknem, Okiennik Wielki wyróżnia się również wysokością ścian – przekraczają 30 metrów!

Legendy związane z Okiennikiem Wielkim

Tak, jak wiele innych jurajskich ostańców, Okiennik Wielki tworzy z pozostałymi skałami rozległe gruzowisko, przypominające ruiny zamku. Może właśnie dlatego wiąże się z nim wiele podań i domysłów historycznych. Już w średniowieczu miał tutaj istnieć zamek, którego zmurszałe resztki widoczne były podobno jeszcze w wieku XIX. Jego istnienie wiąże się z właścicielami nieodległego zamku w Morsku. Później skały miały dawać schronienie ukochanym przez lud zbójom, na czele z niejakim Malarskim. W legendach był on przystojnym mężczyzną, mającym niezwykłe powodzenie u kobiet. Pod koniec XIX wieku łupił bogatych, by wspomagać biednych. Zastrzelił go żandarm, przebrany za żebraka. Natomiast zgodne z prawdą są twarde dane badań archeologicznych. Człowiek pierwotny z pewnością szukał wśród tych skał (Jaskinia w Okienniku Wielkim) schronienia już 60 tysięcy lat temu. Współcześnie Okiennik Wielki wraz z towarzyszami jest mekką wielbicieli wspinaczki. W ich światku znane są nazwy poszczególnych skał: Wschodnia Grań, Kufa, Ściana Czołowa, Muminek, Plecy Widowni czy Omszała Baszta. Pierwsze trasy poprowadzono na nich w 1962 roku. W latach 70. i 80. przybyły następne. Wspinacze często nadają im wymyślne nazwy, jak np. „Niech Się Bida Wścika” lub „Prostowanie Udek”. Najtrudniejszą nazwano „Super Akcje”, a jej trudność w skali stosowanej przez wspinaczy oznaczono VI.6!

Okiennik Wielki

Okiennik Wielki, fot. www.slaskie.travel

Okiennik Wielki

Okiennik Wielki, fot. www.slaskie.travel

Okiennik Wielki

Okiennik Wielki, fot. www.slaskie.travel

Okiennik Wielki

Okiennik Wielki, fot. www.slaskie.travel

Okiennik Wielki

Okiennik Wielki, fot. www.slaskie.travel

Okiennik Wielki

Okiennik Wielki, fot. www.slaskie.travel

Virtuální prohlídky
Pohledy:  347
Umístění:

Piaseczno
Komuna: Kroczyce
okres: zawierciański


Turistická oblast: 
Jura Krakowsko-Częstochowska
Nový typ umístění: 
W lesie, Na wsi
Kategorie: 
Příroda

General information:
Typ objektu:  Forma skalna, Pomnik przyrody

Ceny a vybavení
Vstupenky: wstęp wolny
Ceny: wstęp wolny

Dostupnost Po celý rok Najlepiej prezentuje się z większej odelgłości
Váš názor:
Hodnotit: 5.0 (Bylo stanovo 1 hlasů)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Vzlétnout
Do cíle
PDF
KML
GPX
Pliki dźwiękowe
W pobliżu
Lgota Murowana
3.36 km
Počasí
Częstochowa
Zakwaterowanie w pobliżu
Zawiercie
0.66 km
Morsko
2.34 km
Lgota Murowana
2.87 km
Gastronomia w pobliżu
Zawiercie
2.03 km
Kroczyce
2.96 km
Podlesice
3.73 km
Zawiercie
3.88 km
Události v okolí
V okolí nejsou žádné události