Kolekcja Minerałów Ziemi Olkuskiej

Miejscowość:
Olkusz
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Kolekcja Minerałów i Skamieniałości w Olkuszu

Historia zapisana w skałach. Tak najkrócej można opisać cel, jaki przyświecał stworzeniu olkuskiej „Kolekcji Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko-Częstochowskiej”. Składa się na nią kilka tysięcy eksponatów. Pierwsza część dotyczy skał, które zadecydowały o wyglądzie i gospodarce okolic Olkusza. Są nimi charakterystyczny, jurajski wapień, dolomit zawierający cenne kruszce oraz czerwony zlepieniec parczewski. Prezentowane są tu także organizmy, które żyły na naszych terenach przed milionami lat podczas wielokrotnych zalewów morskich. W kolekcji można podziwiać skamieniałe gąbki, belemnity, koralowce, ramienionogi, małże, jeżowce, liliowce, trylobity, a także fragmenty kręgowców, jakie żyły w morzu. Największe z amonitów mają prawie pół metra średnicy. Dużą atrakcją dla zwiedzających jest próba odtworzenia biohermy gąbkowej, czyli nagromadzenia wapieni powstałych w wyniku narastania na dnie morza zespołów organizmów osiadłych, np. korali i gąbek.

Osobną część ekspozycji stanowią „Skarby Ziemi Olkuskiej”. Zaprezentowano tam przeszło 30 rodzajów minerałów wydobywanych od wieków w olkuskich kopalniach. W okresie triasu na dnie morza powstał kompleks skał węglanowych, złożony głównie z wapieni i dolomitów bogatych w cenne kruszce (srebro, ołów, cynk). Prezentowane minerały są wykrystalizowane w formie siarczków ołowiu, cynku i żelaza oraz węglanów, siarczanów i tlenków żelaza, cynku, ołowiu, wapnia i magnezu. W wyniku procesów chemicznych stworzyły one różnorodne, widowiskowe i barwne odmiany. Ciekawostką kolekcji są mapy geologiczne i plany miejscowych kopalń.

7

 

 

Kolekcja Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko-Częstochowskiej

ul. Szpitalna 32 Olkusz 32-300

Adres w internecie: https://mok.olkusz.pl/kolekcja-mineralow-ziemi-olkuskiej/

e-mail: muzea@mok.olkusz.pl,

Telefon: 32 494 39 66

                  

 

Wyświetlenia:  151
Lokalizacja:

Ul. Szpitalna 32
32-300 Olkusz
Gmina: Olkusz
Powiat: olkuski


Region turystyczny: 
Jura Krakowsko-Częstochowska
Lokalizacja: 
W mieście, Muzeum
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Kontakt:
Telefon: +48 324 943 966

Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Muzea, Źródła historii

Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
W pobliżu
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Rabsztyn
3.18 km
Osiek
4.51 km
Bukowno
5.54 km
Gastronomia w pobliżu
Rabsztyn
3.17 km
Klucze
6.16 km
Sławków
11.25 km
Wydarzenia w pobliżu
2024-04-09
19.28 km
Jura Krakowsko- Częstochowska, oprócz bogactwa przyrody , obfituje w niezapomniane imprezy i wydarzenia. Sezon turystyczny przed nami . Prezentujemy Kalendarium Wydarzeń Jurajskich na rok 2024 z najważniejszymi propozycjami imprez na terenie gmin członkowskich Związku Gmin Jurajskich.
Podzamcze
2024-07-19
19.50 km
Fundacja DAJESZ! zaprasza w weekend 19-21 lipca na PION/POZIOM, czyli 2. Jurajskie Spotkania Wspinaczkowe w Podzamczu. To druga edycja imprezy w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, która w formie zawodów i wydarzeń towarzyszących łączy środowisko wspinaczkowe i artystyczne, a także najważniejsza w Polsce debata o rozwoju wspinania i Jury z udziałem m.in. przedstawicieli rządu i samorządowców.