Szczegóły atrakcji turystycznej
Kategoria: Dziedzictwo kulturowe

Muzeum Zdzisława Beksińskiego w Częstochowie


Zdzisław Beksiński należy do najbardziej znanych polskich artystów drugiej połowy XX wieku. Jego prace plastyczne znajdują się w wielu galeriach i muzeach na całym świecie. Jednym z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie można zobaczyć kilkadziesiąt dzieł artysty jest Częstochowa, a dokładnie Muzeum Zdzisława Beksińskiego w Miejskiej Galerii Sztuki. Prezentowane tam prace pochodzą z kolekcji przyjaciół malarza – Anny i Piotra Dmochowskich.

Twórczość Zdzisława Beksińskiego

Postać Zdzisława Beksińskiego kojarzona jest jednoznacznie z Sanokiem. W tym podkarpackim mieście urodził się w 1929 roku, tam też pracował kilka lat - po studiach inżynierskich na Politechnice Krakowskiej. Przygodę ze sztuką rozpoczął od awangardy - fotografii kreacyjnej - później zajął się rzeźbą, rysunkiem i grafiką. Od 1974 roku poświęcił się wyłącznie malarstwu. Jego obrazy, wykonane w technice olejnej na płycie pilśniowej, charakteryzuje fantastyczna wizyjność przepojona grozą, niczym z sennych koszmarów. Pod koniec życia Beksiński zainteresował się grafiką komputerową. Zginął zamordowany we własnym mieszkaniu w 2005 roku. Większość jego spuścizny znajduje się w Muzeum w Sanoku.

Muzeum Zdzisława Beksińskiego

Piękną kolekcją (50 prac) może się pochwalić Muzeum Zdzisława Beksińskiego przy Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. Przekazali je do stałej ekspozycji przyjaciele malarza i zarazem kolekcjonerzy sztuki – małżeństwo Anny i Piotra Dmochowskich z Paryża. Piotr Dmochowski był adwokatem i profesorem prawa na Uniwersytecie Paryż X. Malarstwem Beksińskiego zainteresował się w 1983 roku. Zorganizował szereg zagranicznych wystaw jego obrazów, wydał albumy monograficzne, nakręcił o nim film krótkometrażowy. W latach 90. ubiegłego stulecia prowadził w mieście nad Sekwaną galerię “Galerie DMOCHOWSKI, musée-galerie de BEKSINSKI”. Przed tragiczną śmiercią artysty, Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie dwukrotnie prezentowała wystawy jego obrazów. Obecnie można tu zobaczyć obrazy i rysunki, a także Wideodziennik (podglądanie malarza podczas pracy) i Wideoalbum (prace nie eksponowane). Podczas zwiedzania słyszymy muzykę specjalnie skomponowaną dla tej wystawy.

Lokalizacja
aleja Najświętszej Maryi Panny 64
42-200 Częstochowa
Częstochowa
Jura Krakowsko-Częstochowska
w mieście
Kontakt
: 34 324 55 81
: info@galeria.czest.pl
: www.galeria.czest.pl
Informacje ogólne
: muzea
Ceny i udogodnienia
: dzieci, studenci
Dostępność
: cały rok

Wtorek - niedziela: 12.00 – 19.00
Poniedziałek: nieczynne.

Nie jesteś zalogowany. Aby skorzystać z planera podróży musisz się zalogować.

Przejdź do strony logowania.

Atrakcje
Trasy
Galerie
Audiowycieczki z tego miasta
Zapraszamy na przygotowaną specjalnie dla dzieci audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Pliki dźwiękowe
0358
/Media/Default\.MainStorage/Poi/4wmrtzgl.15h\0358.mp3

Szlak kulinarny Śląskie Smaki
Częstochowa
Restauracja znajduje się w samym centrum miasta, w zabytkowych piwnicach Ratusza Częstochowskiego.
Częstochowa
Dwupoziomowy lokal kusi własnym produkowanym na miejscu piwem oraz wyjątkową kuchnią z kultowymi już daniami regionalnym... więcej>>
Częstochowa
Specjalnością restauracji jest tradycyjna kuchnia polska, którą doceniają zarówno lokalni goście restauracji jak i grupy... więcej>>
Kroczyce
Zajazd położony w malowniczej scenerii Jury Krakowsko-Częstochowskiej oferuje dania kuchni staropolskiej, jurajskiej i m... więcej>>
W pobliżu
Częstochowa
Muzeum Górnictwa Rud w Częstochowie jest jedynym w Polsce miejscem, w którym można zapoznać się z tradycyjnymi metodami wydobycia rudy żelaza, w naturalnych warunkach. Znajduje się ono w podziemnych korytarzach, wydrążonych w częstochowskim Parku im. Stanisława Staszica. Oprócz wyrobisk kopalnianych zobaczymy tutaj liczne specjalistyczne maszyny i urządzenia. Otwarcie ekspozycji miało miejsce w 2008 roku. Skansen jest częścią Muzeum Częstochowskiego.
Częstochowa
Park im. Stanisława Staszica w Częstochowie jest jednym z dwóch Parków Podjasnogórskich, które rozciągają się na wschód od klasztoru na Jasnej Górze. Ich granice zostały wytyczone w pierwszej połowie XIX wieku. Obecnie Park Staszica liczy ponad 5 ha powierzchni, a w jego drzewostanie znajdziemy wiele okazów pomnikowych. Ozdobą parku są liczne pomniki i budowle powstałe z okazji Wystawy Przemysłu i Rolnictwa w Częstochowie, w 1909 roku.
Częstochowa
W 1909 roku w Częstochowie odbyła się Wystawa Przemysłu i Rolnictwa - największa tego typu impreza na ziemiach polskich przed I wojną światową. W ciągu kilku miesięcy zaprezentowało się na niej 660 wystawców i dopisała też publiczność, której przewinęło się około połowy miliona. Pamiątką po wystawie są nieliczne pawilony ekspozycyjne, które zobaczyć można na terenie Parku im. Stanisława Staszica pod Jasną Górą.
Częstochowa
Częstochowski kościół św. Jakuba posiada interesujące dzieje. Pierwotnie pod tym wezwaniem istniała tu XVI-wieczna kaplica, zaś na jej miejscu wzniesiono w kolejnym stuleciu murowany kościół. W czasach zaborów na miejscu rozebranej świątyni władze carskie wzniosły cerkiew św. Cyryla i Metodego, co miało poniekąd wydźwięk jako demonstracja siły. Obiekt, po przejściu w ręce reaktywowanej z powrotem parafii św. Jakuba, był przebudowywany, jednak zachował cechy architektury neobizantyjskiej.
zobacz więcej
Noclegi
Częstochowa
Dom św. Kaspra w swojej ofercie noclegowej posiada dwie grupy pokoi. Proponujemy 76 miejsc noclegowych w pokojach z łazienką rozmieszczonych na 4 piętrach. Drugą grupę stanowią pokoje wieloosobowe tzn. w przedziale od 2 do 6 osób. Są to pokoje tańsze z uwagi na to, iż toalety i łazienki są wspólne dla kilku pokoi (zwykle dla jednego lub dwóch). Dom wyposażony jest windę, a także przystosowany dla osób niepełnosprawnych.
zobacz więcej