Szczegóły atrakcji turystycznej
Kategoria: Dziedzictwo kulturowe

Muzeum 600-lecia Jasnej Góry w Częstochowie


Muzeum 600-lecia Jasnej Góry to jedna z kilku ekspozycji, zgromadzonych przy częstochowskim klasztorze. Muzeum, położone blisko kaplicy Cudownego Obrazu, znajduje się w pomieszczeniach dawnej drukarni, która funkcjonowała tutaj od XVII w. do czasu zlikwidowania jej przez rosyjskich zaborców w roku 1864. Ekspozycja, składająca się z różnych działów, otwarta została w 1982 r. Idea powstania muzeum stanowiła formę uczczenia okrągłego jubileuszu fundacji klasztoru.

O Muzeum 600-lecia

Uroczyste obchody kolejnych setek lat od ufundowania klasztoru na Jasnej Górze przez księcia Władysława Opolczyka w 1382 r. oraz przekazania obrazu Matki Bożej, stanowiły swoistą tradycję. Podczas kolejnych jubileuszy powstawały nowe dzieła sztuki, wydawano też związane z sanktuarium publikacje. Obchody 600-lecia fundacji klasztoru, w 1982 r., miały szczególny charakter - choćby ze względu na pontyfikat Jana Pawła II oraz czasy stłumionego zrywu Solidarności i dążeń wolnościowych. Ówczesny generał zakonu paulinów, o. Józef Płatek, oraz częstochowski przeor, o. Konstancjusz Kunz, postanowili, że główną pamiątką obchodów jubileuszowych stanie się ekspozycja muzealna. Organizację jej powierzono Kuratorowi Zbiorów Jasnogórskich, o. Janowi Golonce, a do prac nad nią zaproszono także Marka Rostworowskiego - kustosza Muzeum Czartoryskich w Krakowie i twórcę wielu wystaw. Uroczyste otwarcie Muzeum 600-lecia Jasnej Góry miało miejsce 3 maja 1982 r. Ekspozycja urządzona została tak, by pokazać fenomen ponad sześćsetletniej obecności na Jasnej Górze cudownego przedstawienia Matki Bożej oraz zakonników paulińskich. Gromadząc związane z kultem obrazu wota, wybrano te reprezentatywne dla najróżniejszych grup pielgrzymów: ludzi chorych, wybitnych artystów czy pisarzy. Do ekspozycji należą także wota Ojca Świętego Jana Pawła II. Jedne z ostatnich darów to krzyż wykonany z fragmentów stalowej konstrukcji jednej z wież World Trade Center, ofiarowany przez strażaków uczestniczących w akcji ratunkowej, a także wota przekazane przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pośród zgromadzonych kolekcji zobaczymy również XVII-wieczne obrazy przedstawiające pustelników paulińskich oraz portrety polskich prowincjałów zakonu. Muzeum stanowi ponadto swoistą kontynuację skarbca jasnogórskiego i posiada kolekcję eksponatów obrazujących sarmacką kulturę Polski XVII- i XVIII-wiecznej. Jeden z wątków ekspozycji dotyczy także kulturotwórczej działalności zakonu paulinów, związanej choćby z twórczością literacką, muzyczną i plastyczną zakonników oraz twórców pracujących dla klasztoru. W muzeum zobaczymy też zbiór instrumentów muzycznych, używanych w XVII i XVIII w. przez kapelę jasnogórską, a także książki wydane w jasnogórskiej drukarni, działającej w latach 1693-1864.

Lokalizacja
ulica O. A. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa
Częstochowa
Jura Krakowsko-Częstochowska
w mieście
Kontakt
: pro-patria@jasnagora.pl
: http://bop.jasnagora.pl/
Informacje ogólne
: muzea, architektura drewniana
Ceny i udogodnienia
: Cennik na stronie www.
: dzieci, studenci, emeryci i renciści
Dostępność
: cały rok

1 marca - 31 października: 9-17
1 listopada - 29 lutego: 9-16

Nie jesteś zalogowany. Aby skorzystać z planera podróży musisz się zalogować.

Przejdź do strony logowania.

Atrakcje
Trasy
Galerie
Audiowycieczki z tego miasta
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na przygotowaną specjalnie dla dzieci audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Pliki dźwiękowe
0353
/Media/Default\.MainStorage/Poi/qvy23cn0.hin\0353.mp3

Szlak kulinarny Śląskie Smaki
Częstochowa
Restauracja znajduje się w samym centrum miasta, w zabytkowych piwnicach Ratusza Częstochowskiego.
Częstochowa
Dwupoziomowy lokal kusi własnym produkowanym na miejscu piwem oraz wyjątkową kuchnią z kultowymi już daniami regionalnym... więcej>>
Częstochowa
Specjalnością restauracji jest tradycyjna kuchnia polska, którą doceniają zarówno lokalni goście restauracji jak i grupy... więcej>>
Tarnowskie Góry
Restauracja Hotel Opera to dobra kuchnia i profesjonalna obsługa. Restauracja gwarantuje produkty najwyższej jakości, pr... więcej>>
W pobliżu
Częstochowa
Sanktuarium Najświętszej Marii Panny na Jasnej Górze jest najliczniej odwiedzanym polskim sanktuarium maryjnym i jednym z najważniejszych na świecie. W zespole klasztornym ojców paulinów czci się będący bizantyńską ikoną, cudowny wizerunek Marii z Dzieciątkiem, który do Częstochowy został przywieziony w XV wieku. Obecne zabudowania zespołu klasztornego pochodzą głównie z XVII stulecia i reprezentują styl barokowy.
Częstochowa
Bastion św. Rocha to jeden w czterech potężnych bastionów jasnogórskiej twierdzy, znajdujący się od północno-zachodniej strony sanktuarium. Mieści on najnowszą ekspozycję militariów na Jasnej Górze, w tym wyposażenie dawnego Arsenału, oraz wystawę licznych wotów. Sama budowla wzniesiona została w latach 1631-1636, podczas gruntownych prac związanych z ufortyfikowaniem klasztoru. Ekspozycję muzealną otwarto w bastionie św. Rocha w 2006 roku, po pracach renowacyjnych.
Częstochowa
W Skarbcu Jasnogórskim w Częstochowie przechowuje się wota błagalne i dziękczynne, które złożyli w darze Matce Bożej pielgrzymi przybywający tutaj od późnego średniowiecza aż po czasy nam współczesne. Wśród wotów znajdują się zarówno cenne dzieła sztuki – dary królewskie czy papieskie - jak i skromne przedmioty, posiadające wyłącznie wartość emocjonalną. Najstarsze zabytki pochodzą z XIV wieku.
Częstochowa
W 1909 roku w Częstochowie odbyła się Wystawa Przemysłu i Rolnictwa - największa tego typu impreza na ziemiach polskich przed I wojną światową. W ciągu kilku miesięcy zaprezentowało się na niej 660 wystawców i dopisała też publiczność, której przewinęło się około połowy miliona. Pamiątką po wystawie są nieliczne pawilony ekspozycyjne, które zobaczyć można na terenie Parku im. Stanisława Staszica pod Jasną Górą.
Częstochowa
Muzeum Górnictwa Rud w Częstochowie jest jedynym w Polsce miejscem, w którym można zapoznać się z tradycyjnymi metodami wydobycia rudy żelaza, w naturalnych warunkach. Znajduje się ono w podziemnych korytarzach, wydrążonych w częstochowskim Parku im. Stanisława Staszica. Oprócz wyrobisk kopalnianych zobaczymy tutaj liczne specjalistyczne maszyny i urządzenia. Otwarcie ekspozycji miało miejsce w 2008 roku. Skansen jest częścią Muzeum Częstochowskiego.
zobacz więcej
Gastronomia
Częstochowa
Pyszne jedzenie, miła obsługa, dobra lokalizacja, zapraszamy
Częstochowa
Restauracja "Klimaty" to miejsce niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Usytuowane jest w pobliżu Klasztoru jasnogórskiego i pięknego parku, co zachęca do popołudniowego czy też wieczornego spaceru. Naszych gości z pewnością zachwyci także wystrój restauracji. Każdy kto tylko wejdzie do środka, z pewnością od razu odczuje magię tego miejsca.
zobacz więcej