Szczegóły atrakcji turystycznej
Kategoria: Dziedzictwo kulturowe

Kościół pallotynów w Częstochowie


Jednym z częstochowskich sanktuariów jest sanktuarium Miłosierdzia Bożego, zwane także Doliną Miłosierdzia Bożego. Znajduje się ono u zachodnich podnóży Jasnej Góry. Jest to jeden z młodszych ośrodków kultu. Powstał w pierwszych latach po II wojnie, gdy księża pallotyni - w miejscu starej cegielni - wznieśli dom zakonny oraz kościół, w którym w późniejszych latach umieszczono obraz Chrystusa Miłosiernego, namalowany według wizji św. siostry Faustyny.

Historia kościoła pallotynów

Budowę obiektów, tworzących dziś kompleks sanktuarium, rozpoczęto w 1947 r., gdy przybyli tutaj księża pallotyni (Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego). Po wybudowaniu kościoła, w 1949 r. poświęcenia dokonał ordynariusz częstochowski, ks. biskup Teodor Kubina. Niebawem do tego miejsca przylgnęła nazwa Dolina Miłosierdzia. Od 1952 r. w głównym ołtarzu znajduje się obraz Pana Jezusa Miłosiernego, namalowany na podstawie wizji, których doświadczyła św. siostra Faustyna, polska mistyczka z pierwszej połowy XX w. Obraz namalował Adolf Hyła. W 1960 r. ustanowiono parafię Miłosierdzia Bożego, która zresztą stała się jedną z pierwszych na świecie pod takim wezwaniem. Z biegiem czasu Dolina Miłosierdzia stała się celem pielgrzymek, zarówno z Polski, jak i z zagranicy, o których bytności świadczą liczne wota umieszczone obok obrazu. W 1965 r. tutejszą świątynię odwiedził ówczesny prymas Polski, ks. kardynał Stefan Wyszyński.

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

W 1992 r. kościół podniesiony został przez metropolitę częstochowskiego, ks. arcybiskupa Stanisława Nowaka, do godności Archidiecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Rok 1994 przyniósł poświęcenie (przez ks. kardynała Józefa Glempa i biskupa Jose Hernandeza z Meksyku) kaplicy polowej oraz figury Jezusa Miłosiernego. Figura ta jest darem Kościoła meksykańskiego dla polskiego. W ostatnich latach rozpoczęto wznoszenie nowych budynków sanktuarium. W święto Bożego Ciała 2011 roku po raz pierwszy zabrzmiał największy z trzech nowych dzwonów, który na cześć papieża Polaka otrzymał imię „Jan Paweł II Wielki”.

Lokalizacja
ulica Kordeckiego 49
42-226 Częstochowa
Częstochowa
Jura Krakowsko-Częstochowska
w mieście
Kontakt
: 365 66 68
: dom_czestochowa@sac.org.pl
: http://dolina-milosierdzia.pl/
Informacje ogólne
: kościoły
Ceny i udogodnienia
: wstęp wolny
Dostępność
: cały rok

Nie jesteś zalogowany. Aby skorzystać z planera podróży musisz się zalogować.

Przejdź do strony logowania.

Atrakcje
Trasy
Galerie
Audiowycieczki z tego miasta
Zapraszamy na przygotowaną specjalnie dla dzieci audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Pliki dźwiękowe
0366
/Media/Default\.MainStorage/Poi/kfnwzfgs.zg5\0366.mp3

Szlak kulinarny Śląskie Smaki
Częstochowa
Dwupoziomowy lokal kusi własnym produkowanym na miejscu piwem oraz wyjątkową kuchnią z kultowymi już daniami regionalnym... więcej>>
Częstochowa
Restauracja znajduje się w samym centrum miasta, w zabytkowych piwnicach Ratusza Częstochowskiego.
Częstochowa
Specjalnością restauracji jest tradycyjna kuchnia polska, którą doceniają zarówno lokalni goście restauracji jak i grupy... więcej>>
Tarnowskie Góry
Restauracja Hotel Opera to dobra kuchnia i profesjonalna obsługa. Restauracja gwarantuje produkty najwyższej jakości, pr... więcej>>
W pobliżu
Częstochowa
Muzeum Archidiecezjalne w Częstochowie to najmłodsza wśród tego typu placówek w Polsce. Zgromadzono tutaj szereg zabytków sztuki sakralnej, pochodzących w różnych wieków, w tym około 100 rzeźb i 120 obrazów, a także naczynia oraz szaty liturgiczne. Wiele z wyeksponowanych tutaj obiektów to zabytki z kolekcji, którą gromadzić zaczął pierwszy biskup utworzonej w 1925 r. diecezji częstochowskiej, Teodor Kubina. Muzeum nosi dziś zresztą jego imię.
Częstochowa
Kościół pod wezwaniem św. Barbary i św. Andrzeja Apostoła znajduje się w sąsiedztwie Klasztoru Jasnogórskiego, z nim też związane są ściśle jego dzieje. Według tradycji, w XV wieku skradziono obraz Czarnej Madonny i zniszczony porzucono na południe od murów klasztornych. Właśnie w tym miejscu postawiono w XVII wieku niedużą świątynię, której cechą wyróżniającą jest cylindryczna wieża. Kościół jest znany również jako Sanktuarium Zranionej Jasnogórskiej Ikony Matki Bożej.
Częstochowa
Muzeum 600-lecia Jasnej Góry to jedna z kilku ekspozycji, zgromadzonych przy częstochowskim klasztorze. Muzeum, położone blisko kaplicy Cudownego Obrazu, znajduje się w pomieszczeniach dawnej drukarni, która funkcjonowała tutaj od XVII w. do czasu zlikwidowania jej przez rosyjskich zaborców w roku 1864. Ekspozycja, składająca się z różnych działów, otwarta została w 1982 r. Idea powstania muzeum stanowiła formę uczczenia okrągłego jubileuszu fundacji klasztoru.
Częstochowa
Sanktuarium Najświętszej Marii Panny na Jasnej Górze jest najliczniej odwiedzanym polskim sanktuarium maryjnym i jednym z najważniejszych na świecie. W zespole klasztornym ojców paulinów czci się będący bizantyńską ikoną, cudowny wizerunek Marii z Dzieciątkiem, który do Częstochowy został przywieziony w XV wieku. Obecne zabudowania zespołu klasztornego pochodzą głównie z XVII stulecia i reprezentują styl barokowy.
Częstochowa
Bastion św. Rocha to jeden w czterech potężnych bastionów jasnogórskiej twierdzy, znajdujący się od północno-zachodniej strony sanktuarium. Mieści on najnowszą ekspozycję militariów na Jasnej Górze, w tym wyposażenie dawnego Arsenału, oraz wystawę licznych wotów. Sama budowla wzniesiona została w latach 1631-1636, podczas gruntownych prac związanych z ufortyfikowaniem klasztoru. Ekspozycję muzealną otwarto w bastionie św. Rocha w 2006 roku, po pracach renowacyjnych.
zobacz więcej
Noclegi
Częstochowa
obiekt w centrum miasta, 5 minut spacerem od klasztoru na Jasnej Górze,pokoje znajdują się w oddzielnym budynku,,każdy posiada własną łazienkę,wyposażoną w WC,umywalkę , kabinę prysznicową i mydło,,TV LED ,WiFi,do dyspozycji gości są 3 kuchnie, dwa pokoje z własnym aneksem kuchennym,parking na terenie obiektu wliczony w cenę noclegu REZERWACJE TYLKO TEL 662 477 832 /CENY SEZONOWE/
zobacz więcej