Szczegóły atrakcji turystycznej
Kategoria: Dziedzictwo kulturowe

Kościół św. Barbary i św. Andrzeja w Częstochowie


Kościół pod wezwaniem św. Barbary i św. Andrzeja Apostoła znajduje się w sąsiedztwie Klasztoru Jasnogórskiego, z nim też związane są ściśle jego dzieje. Według tradycji, w XV wieku skradziono obraz Czarnej Madonny i zniszczony porzucono na południe od murów klasztornych. Właśnie w tym miejscu postawiono w XVII wieku niedużą świątynię, której cechą wyróżniającą jest cylindryczna wieża. Kościół jest znany również jako Sanktuarium Zranionej Jasnogórskiej Ikony Matki Bożej.

Historia kościoła św. Barbary i św. Andrzeja Apostoła

Kościół św. Barbary i św. Andrzeja Apostoła położony jest kilkaset metrów na południe od Jasnej Góry. W 1891 roku stał się siedzibą parafii św. Barbary, w której do roku 1997 posługę pełnili księża diecezjalni, a po nich obowiązki przejęli ojcowie paulini. Początki kościoła w tym właśnie miejscu związane są z kradzieżą i profanacją cudownego wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, do których doszło w 1430 roku. Rabusie uszkodzili wówczas obraz, ale porzucili niedaleko klasztoru. Zakonnicy, po odnalezieniu ikony, obmyli ją w bijącym nieopodal źródełku, oddali do restauracji w Krakowie, a w miejscu, gdzie leżała, postawili pamiątkowy krzyży. Jedna z legend dopowiada, że zdrój wytrysnął tam, gdzie zbóje porzucili cenny łup. Woda z tutejszego źródła cieszyła się coraz większą sławą, dlatego wkrótce wzniesiono nad nim drewnianą kaplicę. Obecną, murowaną, postawiono w XVIII wieku. W ołtarzu głównym zobaczyć można kopię wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, a w kopule freski obrazujące historię jego kradzieży i odnalezienia. W latach 1637-43 stanął w sąsiedztwie krynicy kościół pod wezwaniem św. Barbary i św. Andrzeja oraz klasztor, przy którym umieszczono nowicjat zakonny. Inicjatorem budowy był prowincjał, ojciec Andrzej Gołdonowski. Budowla jest trójnawową bazyliką, noszącą cechy stylu renesansowego. Od południa wznosi się charakterystyczna, ceglana wieża, w górnej części cylindryczna, przykryta barokowym hełmem. Dalej znajduje się szeroka nawa, do której przylega zamknięte półkoliście prezbiterium. We wnętrzu zachowały się liczne zabytki barokowe i rokokowe. XVII-wiecznej proweniencji są obrazy św. Barbary (ołtarz główny) oraz św. Pawła Pustelnika (ołtarz boczny). Liczne są obrazy i figury wykonane w XVIII wieku. Warte uwagi są ponadto: ambona w prezbiterium, z XVII stulecia, i o wiek późniejsze stalle.

Lokalizacja
ulica św. Barbary 51
42-200 Częstochowa
Częstochowa
Jura Krakowsko-Częstochowska
w mieście
Kontakt
: +48 34 3683560
: sw-barbara@o2.pl
Informacje ogólne
: kościoły
Ceny i udogodnienia
: wstęp wolny
Dostępność
: cały rok

Nie jesteś zalogowany. Aby skorzystać z planera podróży musisz się zalogować.

Przejdź do strony logowania.

Atrakcje
Trasy
Galerie
Audiowycieczki z tego miasta
Zapraszamy na przygotowaną specjalnie dla dzieci audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na przygotowaną specjalnie dla dzieci audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Pliki dźwiękowe
0367
/Media/Default\.MainStorage/Poi/z32m4xhp.ank\0367.mp3

Szlak kulinarny Śląskie Smaki
Częstochowa
Dwupoziomowy lokal kusi własnym produkowanym na miejscu piwem oraz wyjątkową kuchnią z kultowymi już daniami regionalnym... więcej>>
Częstochowa
Restauracja znajduje się w samym centrum miasta, w zabytkowych piwnicach Ratusza Częstochowskiego.
Częstochowa
Specjalnością restauracji jest tradycyjna kuchnia polska, którą doceniają zarówno lokalni goście restauracji jak i grupy... więcej>>
Tarnowskie Góry
Restauracja Hotel Opera to dobra kuchnia i profesjonalna obsługa. Restauracja gwarantuje produkty najwyższej jakości, pr... więcej>>
W pobliżu
Częstochowa
Muzeum Archidiecezjalne w Częstochowie to najmłodsza wśród tego typu placówek w Polsce. Zgromadzono tutaj szereg zabytków sztuki sakralnej, pochodzących w różnych wieków, w tym około 100 rzeźb i 120 obrazów, a także naczynia oraz szaty liturgiczne. Wiele z wyeksponowanych tutaj obiektów to zabytki z kolekcji, którą gromadzić zaczął pierwszy biskup utworzonej w 1925 r. diecezji częstochowskiej, Teodor Kubina. Muzeum nosi dziś zresztą jego imię.
Częstochowa
Jednym z częstochowskich sanktuariów jest sanktuarium Miłosierdzia Bożego, zwane także Doliną Miłosierdzia Bożego. Znajduje się ono u zachodnich podnóży Jasnej Góry. Jest to jeden z młodszych ośrodków kultu. Powstał w pierwszych latach po II wojnie, gdy księża pallotyni - w miejscu starej cegielni - wznieśli dom zakonny oraz kościół, w którym w późniejszych latach umieszczono obraz Chrystusa Miłosiernego, namalowany według wizji św. siostry Faustyny.
Częstochowa
Sanktuarium Najświętszej Marii Panny na Jasnej Górze jest najliczniej odwiedzanym polskim sanktuarium maryjnym i jednym z najważniejszych na świecie. W zespole klasztornym ojców paulinów czci się będący bizantyńską ikoną, cudowny wizerunek Marii z Dzieciątkiem, który do Częstochowy został przywieziony w XV wieku. Obecne zabudowania zespołu klasztornego pochodzą głównie z XVII stulecia i reprezentują styl barokowy.
Częstochowa
W 1909 roku w Częstochowie odbyła się Wystawa Przemysłu i Rolnictwa - największa tego typu impreza na ziemiach polskich przed I wojną światową. W ciągu kilku miesięcy zaprezentowało się na niej 660 wystawców i dopisała też publiczność, której przewinęło się około połowy miliona. Pamiątką po wystawie są nieliczne pawilony ekspozycyjne, które zobaczyć można na terenie Parku im. Stanisława Staszica pod Jasną Górą.
Częstochowa
Muzeum 600-lecia Jasnej Góry to jedna z kilku ekspozycji, zgromadzonych przy częstochowskim klasztorze. Muzeum, położone blisko kaplicy Cudownego Obrazu, znajduje się w pomieszczeniach dawnej drukarni, która funkcjonowała tutaj od XVII w. do czasu zlikwidowania jej przez rosyjskich zaborców w roku 1864. Ekspozycja, składająca się z różnych działów, otwarta została w 1982 r. Idea powstania muzeum stanowiła formę uczczenia okrągłego jubileuszu fundacji klasztoru.
zobacz więcej
Noclegi
Częstochowa
obiekt w centrum miasta, 5 minut spacerem od klasztoru na Jasnej Górze,pokoje znajdują się w oddzielnym budynku,,każdy posiada własną łazienkę,wyposażoną w WC,umywalkę , kabinę prysznicową i mydło,,TV LED ,WiFi,do dyspozycji gości są 3 kuchnie, dwa pokoje z własnym aneksem kuchennym,parking na terenie obiektu wliczony w cenę noclegu REZERWACJE TYLKO TEL 662 477 832 /CENY SEZONOWE/
zobacz więcej