Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego w Olkuszu

Miejscowość:
Olkusz
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Władysław Wołkowski (1902 – 1986) absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych był nazywany „Michałem Aniołem wikliny”. Wykonane przez niego z wikliny przedmioty użytkowe; krzesła, czy stoły do dziś zaskakują oryginalnością rozwiązań. Dzieła tego prekursora nowoczesnego designu były prezentowane i odznaczone złotym medalem podczas Światowej Wystawy Sztuki i Techniki w 1937 roku w Paryżu. W muzeum można też oglądać jego prace konstruowane z wikliny, trzciny, drewna i sznurka; patery, makaty, wiklinowe portrety i pejzaże, wizerunki bóstw słowiańskich, pór roku, postacie z podań ludowych, postacie historyczne i literackie, wyobrażenia zwierząt, oraz ołtarze historii – kompozycje poświęcone powstaniu warszawskiemu, bitwie pod Grunwaldem, czy odsieczy wiedeńskiej. Szczególny charakter mają „strojeńce polskie”, czyli kompozycje wykonane ze sznura konopnego, na drewnianym lub wiklinowym szkielecie. Według zamysłu artysty miały one stanowić wyróżnik polskiego wnętrza i odwoływać się do tradycji barwnych makat i kilimów. Władysław Wołkowski był też autorem koncepcji mieszkania poetyckiego i propagował terenoplastykę czyli koncepcję plastycznego kształtowania terenu. Muzeum posiada w swych zbiorach notatki i dokumentację pozostałą po artyście. Muzeum prowadzone przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu mieści się w zabytkowym, XIX wiecznym Dworku Machnickich i stanowi największy w Polsce zbiór prac Władysława Wołkowskiego.

Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego, Centrum Kultury MOK, ul. Szpitalna 32, 32 – 300 Olkusz, tel. 32 7544455, e mail: muzea@mok.olkusz.pl

żródło: https://www.umig.olkusz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=4714&Itemid=335&lang=pl

Wyświetlenia:  58
Lokalizacja:

Ul. Szpitalna 32
32-300 Olkusz
Gmina: Olkusz
Powiat: olkuski


Region turystyczny: 
Jura Krakowsko-Częstochowska
Lokalizacja: 
W mieście, W centrum miasta
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Kontakt:
Telefon: +48 327 544 455

Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Muzea, Galerie

Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Rabsztyn
3.18 km
Osiek
4.51 km
Bukowno
5.54 km
Gastronomia w pobliżu
Rabsztyn
3.17 km
Klucze
6.16 km
Sławków
11.25 km
Wydarzenia w pobliżu
2024-04-09
19.28 km
Jura Krakowsko- Częstochowska, oprócz bogactwa przyrody , obfituje w niezapomniane imprezy i wydarzenia. Sezon turystyczny przed nami . Prezentujemy Kalendarium Wydarzeń Jurajskich na rok 2024 z najważniejszymi propozycjami imprez na terenie gmin członkowskich Związku Gmin Jurajskich.