Cmentarz wojenny z I wojny światowej w Olkuszu

Miejscowość:
Olkusz
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Zabytkowy cmentarz z I wojny światowej w Olkuszu, to pamiątka krwawych walk, jakie jesienią 1914 roku rozgrywały się w okolicach. 

Cmentarz wojenny został założony w grudniu 1914 roku. Pochowano tu żołnierzy armii austro-węgierskiej oraz armii rosyjskiej, poległych lub zmarłych w okresie I wojny światowej, a także żołnierzy Wojska Polskiego zmarłych w latach 1918 - 1919 r. oraz siedem osób poległych podczas II wojny światowej. Prostokątne, zbiorowe mogiły z metalowymi krzyżami rozmieszczone są w dwóch rzędach po obu stronach alei głównej. Na końcu alei wznosi się pomnik w formie wysokiego postumentu z wapiennych ciosów, zwieńczonego rzeźbą przedstawiającą orła w koronie. O ile sam pomnik został ustawiony w okresie międzywojennym, o tyle rzeźba orła – dzieło artysty plastyka Wiesława Nadymusa została odsłonięta w 2001 roku.

Na olkuskim cmentarzu wojennym, w 43 zbiorowych mogiłach pochowano szczątki 406 żołnierzy armii austro-węgierskiej, rosyjskiej i polskiej. Udało się zidentyfikować tylko 228 poległych, 178 pozostaje niezidentyfikowanych.

Wyświetlenia:  46
Lokalizacja:

Ul. Powstańców Śląskich
32-300 Olkusz
Gmina: Olkusz
Powiat: olkuski


Region turystyczny: 
Jura Krakowsko-Częstochowska
Lokalizacja: 
W mieście
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Zabytki sakralne, Źródła historii

Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
W pobliżu
Pogoda
Katowice
Gastronomia w pobliżu
Rabsztyn
3.77 km
Klucze
5.74 km
Sławków
10.07 km
Wydarzenia w pobliżu
2024-04-09
18.55 km
Jura Krakowsko- Częstochowska, oprócz bogactwa przyrody , obfituje w niezapomniane imprezy i wydarzenia. Sezon turystyczny przed nami . Prezentujemy Kalendarium Wydarzeń Jurajskich na rok 2024 z najważniejszymi propozycjami imprez na terenie gmin członkowskich Związku Gmin Jurajskich.
Podzamcze
2024-07-19
18.92 km
Fundacja DAJESZ! zaprasza w weekend 19-21 lipca na PION/POZIOM, czyli 2. Jurajskie Spotkania Wspinaczkowe w Podzamczu. To druga edycja imprezy w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, która w formie zawodów i wydarzeń towarzyszących łączy środowisko wspinaczkowe i artystyczne, a także najważniejsza w Polsce debata o rozwoju wspinania i Jury z udziałem m.in. przedstawicieli rządu i samorządowców.