Kaplica św. Jana Kantego w Olkuszu

Miejscowość:
Olkusz
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Jan z Kęt, zwany też Janem Kantym (1390 – 1473), po uzyskaniu jesienią 1439 roku tytuł bakałarza teologii, został kanonikiem kolegiaty św. Floriana w Krakowie, a z tym stanowiskiem łączyło się probostwo parafii św. Andrzeja w Olkuszu. Ponieważ nie mógł osobiście pełnić obowiązków, już w lutym 1440 roku zrezygnował z funkcji olkuskiego proboszcza. Choć św. Jan Kanty był olkuskim proboszczem zaledwie przez osiem tygodni, jego postać cieszyła się w mieście dużym kultem. Dlatego w 1738 roku na południe od kościoła św. Andrzeja została wzniesiona kaplica św. Jana Kantego. Została gruntownie odbudowana w 1897 roku. Kaplicę wyróżnia piękny, barokowy portal zwieńczony herbem Akademii Krakowskiej. We wnęce nad portalem znajduje się XVII wieczna figura św. Jana Kantego. Wewnątrz w nastawie ołtarza jest obraz z końca XIX wieku przedstawiający tego świętego. Za kaplicą zachowała się niewielka, przylegająca do murów miejskich izba, w której miał ponoć mieszkać Jan Kanty podczas pobytu w Olkuszu.

Warto dodać, że w olkuskiej bazylice św. Andrzeja Apostoła jest rokokowy ołtarz z 1769 roku z obrazem św. Jana Kantego. Został on ufundowany przez Andrzeja Kantego Śleczkowskiego, olkuskiego proboszcza i zarazem doktora filozofii i wykładowcę Akademii Krakowskiej.

 

źródło: archiwum UMiG Olkusz

Wyświetlenia:  141
Lokalizacja:

Ul. Szpitalna 1
32-300 Olkusz
Gmina: Olkusz
Powiat: olkuski


Region turystyczny: 
Jura Krakowsko-Częstochowska
Lokalizacja: 
W mieście, W centrum miasta
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Zabytki sakralne

Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
W pobliżu
Olkusz
0.07 km
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Rabsztyn
3.26 km
Osiek
4.73 km
Bukowno
5.37 km
Gastronomia w pobliżu
Rabsztyn
3.25 km
Klucze
6.06 km
Sławków
11.03 km
Wydarzenia w pobliżu
2024-04-09
19.14 km
Jura Krakowsko- Częstochowska, oprócz bogactwa przyrody , obfituje w niezapomniane imprezy i wydarzenia. Sezon turystyczny przed nami . Prezentujemy Kalendarium Wydarzeń Jurajskich na rok 2024 z najważniejszymi propozycjami imprez na terenie gmin członkowskich Związku Gmin Jurajskich.
Podzamcze
2024-07-19
19.38 km
Fundacja DAJESZ! zaprasza w weekend 19-21 lipca na PION/POZIOM, czyli 2. Jurajskie Spotkania Wspinaczkowe w Podzamczu. To druga edycja imprezy w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, która w formie zawodów i wydarzeń towarzyszących łączy środowisko wspinaczkowe i artystyczne, a także najważniejsza w Polsce debata o rozwoju wspinania i Jury z udziałem m.in. przedstawicieli rządu i samorządowców.