Ruiny kościoła Świętych Walentego i Stanisława w Pilicy (Zarzeczu)

Miejscowość:
Pilica
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

W Zarzeczu, niewielkiej miejscowości sąsiadującej z Pilicą, znajdują się ruiny kamiennego kościoła pod wezwaniem Świętych Walentego i Stanisława. Świątynię w tym miejscu wzniesiono już w XVI stuleciu jako część zabudowań szpitalnych. W XVII wieku stanął kościół murowany, w którym posługę sprawowali ojcowie z Zakonu Kanoników Regularnych św. Augustyna, zwani Markami. Obiekt popadł w ruinę po rozbiorach, w drugiej połowie XIX stulecia.

Historia Pilicy

Pilica położona jest w środkowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej; w pobliżu miasta biją źródła rzeki Pilicy. Centrum miasta, z placem Mickiewicza, znajduje się na lewym brzegu rzeki; na prawym zaś rozciąga się niewielka wieś Zarzecze. Historia zarówno Pilicy, jak i Zarzecza sięga czasów średniowiecznych. Dzięki temu zachowało się tutaj wiele interesujących zabytków - szczególnie obiektów sakralnych. W Pilicy szczególnie warto zobaczyć XIV-wieczny kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela oraz nieodległy od niego, XVII-wieczny kościółek św. Jerzego. W Biskupicach, tuż poza miastem, zachował się barokowy klasztor franciszkanów z kościołem Najświętszego Imienia Jezus.

Ruiny kościoła św. św. Walentego i Stanisława w Zarzeczu

Dla wielbicieli zabytków interesujące będzie z pewnością odkrywanie tajemniczych historii byłego kościoła św. św. Piotra i Pawła, którego skromne pozostałości stoją na widokowej Górze św. Piotra nad Pilicą, oraz ruin kościoła w Zarzeczu. Ta ostatnia świątynia, funkcjonująca przez stulecia pod wezwaniem św. św. Walentego i Stanisława, najpierw była częścią zabudowań szpitalnych, a od początku XIX wieku służyła miejscowym ewangelikom. Pierwszy, drewniany kościół szpitalny, podlegający pilickiej kolegiacie, wzniesiono jeszcze w XVI wieku. Na początku XVII stulecia szpital i świątynia zostały przekazane Zakonowi Kanoników Regularnych św. Augustyna, którego członków nazywano popularnie Markami. Dzięki szczodrym nadaniom wkrótce zastąpili oni drewnianą świątynię - murowaną. Na początku XIX wieku, kiedy Pilica znalazła się na krótko w granicach Prus, kościół odstąpiono protestantom. W drugiej połowie tegoż stulecia popadł on w ruinę.

Wyświetlenia:  540
Lokalizacja:

Ul. Zarzecze
Pilica
Gmina: Pilica
Powiat: zawierciański


Region turystyczny: 
Jura Krakowsko-Częstochowska
Lokalizacja: 
W mieście
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Zabytki sakralne, Źródła historii

Dostępność Całoroczny pozostały tylko ruiny
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Pliki dźwiękowe
W pobliżu
Pilica
0.69 km
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Pilica
1.60 km
Gastronomia w pobliżu
Wydarzenia w pobliżu
2024-04-09
10.04 km
Jura Krakowsko- Częstochowska, oprócz bogactwa przyrody , obfituje w niezapomniane imprezy i wydarzenia. Sezon turystyczny przed nami . Prezentujemy Kalendarium Wydarzeń Jurajskich na rok 2024 z najważniejszymi propozycjami imprez na terenie gmin członkowskich Związku Gmin Jurajskich.