Skalne miasto na Górze Janowskiego w Podzamczu

Miejscowość:
Podzamcze
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Będąc w Podzamczu i zwiedzając słynne ruiny Zamku Ogrodzieniec, warto także poświęcić nieco czasu na zwiedzenie innych osobliwości leżących w rejonie Góry Janowskiego. Należy do nich skupisko kilkunastu bardzo malowniczych ostańców skalnych o fantastycznych kształtach, rozciągające się w bezpośredniej bliskości zamkowych ruin. Tutejsze skałki cieszą się dużą popularnością wśród wspinaczy, którzy pokonują tu drogi wspinaczkowe o różnych stopniach trudności.

Góra Janowskiego

Góra Janowskiego, leżąca niemal w połowie Szlaku Orlich Gniazd, pomiędzy Krakowem a Częstochową, zwana jest także Wzgórzem Zamkowym lub Czubatką i stanowi najwyższe wzniesienie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, osiągające 515 m n.p.m. Co do tej wysokości toczyły się zresztą spory, związane zapewne z błędami podczas pierwszych pomiarów (szereg publikacji podaje wartość niższą). Na wierzchołek wyjść możemy bez większych problemów. Rozpościera się stąd bardzo ładny widok na pobliskie, malownicze rejony Jury, a podczas bardzo dobrej widoczności także na tereny znacznie bardziej oddalone, jak choćby pasma górskie Karpat.

Skalne miasto

Obok położonych w rejonie Góry Janowskiego majestatycznych i najbardziej znanych na Jurze ruin zamku, warto odwiedzić znajdujące się nieopodal skupisko wapiennych skał - tzw. skalne miasto. Kilkanaście ostańców, o fantazyjnych kształtach, tworzy swego rodzaju labirynt, który od lat przyciąga amatorów wspinaczki skałkowej, szczególnie modnej od lat 90-tych zeszłego wieku. Na tutejsze ściany skalne wiedzie duża ilość dróg - zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. W 2009 r. uprzątnięto i zagospodarowano ten teren pod kątem wspinaczkowym, wycinając krzewy i odsłaniając częściowo skały, a także wymieniając punkty asekuracyjne. Aleksander Janowski, którego imieniem nazwano wzniesienie, żyjący w latach 1866-1944, był podróżnikiem, a także jednym z pionierów polskiej turystyki oraz współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Na początku XX wieku opublikował „Wycieczki po Kraju”, będące czterotomowym przewodnikiem po terenach ziem polskich znajdujących się wówczas pod zaborem rosyjskim.

Skalne Miasto w Podzamczu

Skalne Miasto w Podzamczu, fot. www.slaskie.travel T. Renk

Skalne Miasto w Podzamczu

Skalne Miasto w Podzamczu, fot. www.slaskie.travel T. Renk

Skalne Miasto w Podzamczu

Skalne Miasto w Podzamczu, fot. www.slaskie.travel T. Renk

Skalne Miasto w Podzamczu

Skalne Miasto w Podzamczu, fot. www.slaskie.travel T. Renk

Skalne Miasto w Podzamczu

Skalne Miasto w Podzamczu, fot. www.slaskie.travel T. Renk

Skalne Miasto w Podzamczu, fot. arch. ŚOT 

Wirtualne wycieczki
Wyświetlenia:  1826
Lokalizacja:

Ul. Zamkowa
42-440 Podzamcze
Gmina: Ogrodzieniec
Powiat: zawierciański


Region turystyczny: 
Jura Krakowsko-Częstochowska
Lokalizacja: 
W górach, Na wsi
Kategoria: 
Aktywnie

Informacje ogólne:
Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Pliki dźwiękowe
W pobliżu
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Podzamcze
0.38 km
Gastronomia w pobliżu
Podzamcze
0.15 km
Podzamcze
0.72 km
Wydarzenia w pobliżu
Podzamcze
2024-09-14
0.16 km
Wydarzenia w trakcie Juromanii 2024 na Zamku Ogrodzieniec
2024-04-09
2.54 km
Jura Krakowsko- Częstochowska, oprócz bogactwa przyrody , obfituje w niezapomniane imprezy i wydarzenia. Sezon turystyczny przed nami . Prezentujemy Kalendarium Wydarzeń Jurajskich na rok 2024 z najważniejszymi propozycjami imprez na terenie gmin członkowskich Związku Gmin Jurajskich.
Piaseczno
2024-09-14
8.13 km
Pierwszy dzień zajęć z Grupą Jurajską GOPR w trakcie Juromanii 2024
Piaseczno
2024-09-15
8.13 km
Drugi dzień zajęć z Jurajską Grupą GOPR podczas Juromanii 2024
Smoleń
2024-09-14
8.82 km
Wydarzenia w trakcie Juromanii 2024 na Zamku Pilcza