Suchy Połeć w Podzamczu

Miejscowość:
Podzamcze
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Suchy Połeć, zwany także Suchym Palcem, to charakterystyczny masyw skalny nieopodal centrum Podzamcza. W rejonie tym znajdują się także niemieckie bunkry z czasów II wojny światowej. Miały one stanowić część linii Ostwall, której zadaniem było zatrzymanie frontu przed terenami Górnego Śląska. Choć walki radziecko-niemieckie w pobliskich rejonach były zaciekłe, same bunkry nie odegrały w nich jednak większej roli.

Charakterystyka miejsca

Dawne, niemieckie bunkry oraz inne ślady umocnień w Podzamczu znajdują się w kilku miejscach, z czego najbardziej znane są te położone na wschodnich stokach Suchego Połcia. Ich zadaniem miała być kontrola drogi prowadzącej na Górny Śląsk. Miały także stać się jednym z ważnych węzłów oporu linii Ostwall, gdzie Niemcy mieli nadzieję na zatrzymanie frontu. W rejonie Suchego Połcia obejrzeć możemy dwa schrony. Pierwszy z nich to obiekt bojowy typu „Panzerstellung”. Żelbetonowa konstrukcja posiadać miała docelowo wieżę czołgową z armatą kalibru 37 mm. Nieopodal znajdują się resztki innego obiektu, który w styczniu 1945 roku został wysadzony przez Armię Radziecką. Kilkadziesiąt metrów od tamtego miejsca, za usypanymi wałami ziemnymi i skałą, znajduje się kolejny duży obiekt schronowy o grubych na półtora metra ścianach i obszernym pomieszczeniu, a także zachowanych urządzeniach wentylacyjnych. Schron podczas zdobywania Podzamcza przez Armię Radziecką był pusty. Żołnierze radzieccy nie wiedząc o tym, ostrzelali obiekt, czego ślady są widoczne do dziś. Ponieważ do schronu dotarli także zbieracze złomu, znikły z niego metalowe drzwi. Amatorzy sztuki militarnej obejrzeć mogą w rejonie Podzamcza cały kompleks umocnień, na który obok schronów (częściowo lepiej zachowanych, częściowo zdewastowanych lub „pomysłowo” wykorzystanych przez okolicznych gospodarzy) składają się także okopy i umocnienia ziemne. Umocnienia te, co ciekawe, nie zostały uzbrojone i obsadzone przed nadejściem frontu - pomimo tego, że Niemcy przywiązywali do ich budowy w 1944 r. duże znaczenie. Relacje starszych ludzi mówią o pracy przy tutejszych budowlach tysięcy osób, dość dobrze zresztą traktowanych - jak na okupacyjne realia.

Wyświetlenia:  426
Lokalizacja:

Ul. Partyzantów
Podzamcze
Gmina: Ogrodzieniec
Powiat: zawierciański


Region turystyczny: 
Jura Krakowsko-Częstochowska
Lokalizacja: 
Na wsi
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Informacje ogólne:
Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Pliki dźwiękowe
W pobliżu
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Gastronomia w pobliżu
Podzamcze
0.66 km
Podzamcze
0.67 km
Ogrodzieniec
2.11 km
Wydarzenia w pobliżu
Podzamcze
2023-09-15
0.63 km
Znamy już termin Juromanii! Impreza odbędzie się w 3 weekend września. Juromania to coroczne święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej, podczas którego w różnych miejscowościach Jury odbywają się imprezy kulturalne, sportowe etc.
Podzamcze
2023-07-15
0.63 km
Impreza cykliczna prezentująca życie codziennego we wczesnosłowiańskim grodzie: prezentacja rzemiosła, obrzędów i obyczajów związanych z początkami powstania państwa polskiego /IX, X w./, pokazy walk, inscenizacje bitew, koncerty zespołów celtyckich. Impreza organizowana na terenie Zamku Ogrodzienieckiego w Podzamczu oraz terenach przyległych do Góry Birów.
Podzamcze
2023-08-26
0.63 km
Turniej rycerski, podczas którego zaproszone bractwa z Polski i zagranicy, walczą o tytuł najlepszej drużyny i nagrodę, jaką jest Miecz Kasztelana Zamku Ogrodzienieckiego. Widzowie podczas festynu zobaczą liczne pokazy w konkurencjach kuszniczych, łuczniczych, na ostrza, zapasy rycerskie i inne. Na placu turniejowym znajdą się stragany z kuchnią staropolską oraz warsztaty rzemieślnicze.
Podzamcze
2023-04-28
0.69 km
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu zaprasza na Wieczór z Duchami.
Rabsztyn
2023-04-29
17.99 km
29.04.2023 Zamek Rabsztyn zaprasza na oficjalne otwarcie sezonu!!!