Zamek w Rabsztynie

Miejscowość:
Rabsztyn
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Rabsztyńskie wzgórze wapienne to idealne miejsce na wzniesienie warowni. Chyba właśnie tak myśleli nasi przodkowie, którzy w połowie XIV wieku na tutejszej skale postawili warownię z wysoką okrągłą wieżą. Średniowieczny zamek rycerski, który powstał w czasach Kazimierza Wielkiego, wielokrotnie zmieniał właścicieli. Byli nimi: Spytko z Melsztyna, rodzina Toporczyków zwana Rabsztyńskimi, później m.in. Bonerowie, aż na początku XVII wieku przeszedł w ręce Zygmunta Myszkowskiego. Jeszcze przed rokiem 1615 powstał tu zamek dolny, przyklejony do skały, na której stała stara twierdza.

Podpalenie i rozbiórka

Barokowy zamek, będący typową rezydencją magnacką, przetrwał do 1657 roku, kiedy to został spalony przez Szwedów. Po „potopie szwedzkim” został tylko częściowo odbudowany ze zniszczeń. Na początku XVIII wieku wybudowano u podnóża zamku dwór starościński i folwark, a sam zamek popadał w coraz większą ruinę. W połowie XIX wieku zniszczenia dopełniła miejscowa ludność rozbierając zamkowe mury dla odzyskania budulca, a w 1901 poszukiwacze skarbów wysadzili w powietrze wysoką cylindryczną wieżę. 

Zamek obecnie

W takim stanie zamek przetrwał do dziś. Jednak od kilkunastu lat prowadzone są tam prace zabezpieczające, odbudowano część murów, dwa mosty oraz zrekonstruowano bramę wjazdową, a także częściowo zamek górny i wieżę. W piwnicach pałacu powstał pawilon dla obsługi ruchu turystycznego i zagospodarowano dziedziniec zamku. Udostępniono także do zwiedzania piwnice zamku średniego.

Zamek w Rabsztynie

Adres w internecie https://zamekrabsztyn.pl/

e-mail: rabsztyn@mok.olkusz.pl

Telefon: 32 706 52 36, 32 706 52 31

 

Wyświetlenia:  5009
Lokalizacja:

Ul. Rabsztyn 24
32-300 Rabsztyn
Gmina: Olkusz
Powiat: olkuski


Region turystyczny: 
Jura Krakowsko-Częstochowska
Lokalizacja: 
Na wsi, Zamek
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Kontakt:
Telefon: +48 327 065 236

Strona internetowa: http://zamekrabsztyn.pl
Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Zamki i pałace

Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 3.7 (Oddano 4 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Rabsztyn
0.23 km
Osiek
5.68 km
Gastronomia w pobliżu
Rabsztyn
0.24 km
Klucze
4.44 km
Sławków
13.06 km
Wydarzenia w pobliżu
Podzamcze
2024-07-19
17.28 km
Fundacja DAJESZ! zaprasza w weekend 19-21 lipca na PION/POZIOM, czyli 2. Jurajskie Spotkania Wspinaczkowe w Podzamczu. To druga edycja imprezy w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, która w formie zawodów i wydarzeń towarzyszących łączy środowisko wspinaczkowe i artystyczne, a także najważniejsza w Polsce debata o rozwoju wspinania i Jury z udziałem m.in. przedstawicieli rządu i samorządowców.
2024-04-09
17.40 km
Jura Krakowsko- Częstochowska, oprócz bogactwa przyrody , obfituje w niezapomniane imprezy i wydarzenia. Sezon turystyczny przed nami . Prezentujemy Kalendarium Wydarzeń Jurajskich na rok 2024 z najważniejszymi propozycjami imprez na terenie gmin członkowskich Związku Gmin Jurajskich.