SZCZEGÓŁY ATRAKCJI TURYSTYCZNEJ
Kategoria: Nocleg

Harcerski Ośrodek Wodny w Poraju - Gmina Poraj


Głównym celem ośrodka jest szkolenie kandydatów na żeglarzy w lecie i na bojerowców zimą. Duże możliwości socjalno-bytowe, fachowa kadra instruktorska sprawiają, że gościnne progi ośrodka opuściło już wielu dobrze wyszkolonych żeglarzy.
Baza socjalno-bytowa pozwala w sezonie letnim na obsługę 240 osób. Nie wszyscy goście mogą zamieszkać w murowanym pawilonie ośrodka. Zapewnia on miejsca dla 30 osób, ale jeszcze 60 osób może zatrzymać się w 10 domkach campingowych. Ponadto znajduje się tu pole namiotowe, gdzie można rozstawić 50 namiotów.

Z wypożyczalni sprzętu pływającego zadowolony powinien być zarówno młody adept sztuki żeglarskiej ( łodzie typu Kadet, Optymist ) jak i żeglarze z wyższymi aspiracjami ( łodzie Omega, DZ, kabinowa "Wydra" ). To miejsce jest również prawdziwym rajem dla zapalonych wędkarzy, którzy na wypożyczonych z ośrodka łodziach mogą wypłynąć na akwen w poszukiwaniu odpowiednich do łowienia ryb miejsc.
HOW Poraj prowadzi działalność w zakresie:

* wielostopniowego szkolenia żeglarskiego,
* szkolenia kadry żeglarskiej,
* organizacji letnich szkoleniowych obozów żeglarskich, w tym obozów dla jungów (dzieci do lat 14),
* przyjmowania grup wycieczkowych (szkolnych, harcerskich itp.) z możliwością dojazdu do Częstochowy oraz na Jurę Krakowsko-Częstochowską.

Ośrodek dysponuje:
* budynkiem stałym, całorocznym, ogrzewanym z trzydziestoma miejscami noclegowymi, pełnym zabezpieczeniem kuchennym, salą kominkową, warsztatami szkutniczymi,
* domkami kempingowymi, użytkowanymi od maja do września z trzydziestoma dwoma miejscami noclegowymi w pokojach sześcioosobowych,
* polem namiotowo-obozowym z możliwością zakwaterowania w namiotach dziewięćdziesięciu osób (pełne wyposażenie namiotów sześcioosobowych).

Ośrodek posiada:
* flotę żeglarską w pełni zabezpieczającą szkolenie na stopień żeglarza jachtowego, sternika jachtowego oraz stopnie instruktorskie (jachty: DZ, SZ, Polaris, Omega)
* flotę żeglarską dla obozów jungów (Optymisty, Cadety, kanadyjki, bączki),
* bazę dydaktyczno-szkoleniową z kompletną biblioteczką żeglarską, pomocami audiowizualnymi, szkoleniowym zapleczem komputerowym.
 

 

Lokalizacja
ulica Wojska Polskiego 69
42-360 Poraj
Poraj
Jura Krakowsko-Częstochowska, Śląsk
w lesie, nad wodą
Informacje ogólne
: ośrodki wypoczynkowe, campingi i pola biwakowe, inne obiekty noclegowe
: brak
Kontakt
: +48 34 314 54 72
: info@howporaj.org.pl
: www.howporaj.org.pl
Miejsca noclegowe
: 30 w ośrodku, 60 w campingach
: wypożyczalnia łodzi, wypożyczalnia żaglówek i jachtów
: plac zabaw, kąpielisko, plaża, miejsca do grillowania, miejsce na ognisko, miejsce do wędkowania
Sala konferencyjna
: Tak
Dostępność
: cały rok

Nie jesteś zalogowany. Aby skorzystać z planera podróży musisz się zalogować.

Przejdź do strony logowania.

Atrakcje
Trasy
Galerie
Szlak kulinarny Śląskie Smaki
Częstochowa
Dwupoziomowy lokal kusi własnym produkowanym na miejscu piwem oraz wyjątkową kuchnią z kultowymi już daniami regionalnym... więcej>>
Częstochowa
Restauracja znajduje się w samym centrum miasta, w zabytkowych piwnicach Ratusza Częstochowskiego.
Kroczyce
Zajazd położony w malowniczej scenerii Jury Krakowsko-Częstochowskiej oferuje dania kuchni staropolskiej, jurajskiej i m... więcej>>
W pobliżu
Jastrząb
Kapliczka zbudowana prawdopodobnie w połowie XIX w. przy ówczesnej drodze z Jastrzębia do Poraja, obok drewnianego mostu na Warcie. Miejsce to było często zalewane przez powodzie, więc kapliczka miała strzec ludzi i ich bezpieczną przeprawę przez rzekę. Na początku XX w. wybudowano nową drogę do Poraja, ok. 0,5 km w górę rzeki i zbudowano nowy bezpieczny most. Wtedy też przeniesiono kapliczkę w miejsce, w którym znajduje się obecnie, rozbudowano i umieszczono w niej zabytkową figurę Chrystusa Upadającego pod Krzyżem, przeniesioną ze starej kapliczki. W 2007 r. rzeźbę poddano zabiegom konserwatorskim.
Poraj
W centrum miejscowości Poraj znajduje się skwer Marszałka Józefa Piłsudskiego. W dniu 12.09 1998 został uroczyście odsłonięty i poświęcony pomnik Marszałka. Obecnie dzięki staraniom władz Gminy Poraj pomnik został zrewitalizowany i stanowi najbardziej reprezentacyjne miejsce w czasie uroczystości państwowych. Pomnik Piłsudskiego jest także gminnym deptakiem, pozwalającym mieszkańcom oraz turystom na chwile wytchnienia wśród elementów małej architektury oraz bujnej zieleni.
Poraj
Izba Pamięci Gminy Poraj znajdująca się w budynku Gminnego Ośrodka Kultury im. J. Gniatkowskiego w Poraju poświęcona jest lokalnemu kolejnictwu i kopalnictwu rud żelaza.
Poraj
W latach 1847 - 49 na terenie Gminy Poraj została wybudowana kolej Warszawsko – Wiedeńska. Podczas budowy kolei równocześnie powstała stacja kolejowa klasy III o nazwie PORAJ, która obejmowała: budynek stacyjny z kasą biletową, poczekalnią i bufetem dla podróżnych, mieszkanie zawiadowcy stacji, nastawnie z warsztatem naprawczym, stację pomp z wieżą ciśnień, magazyny towarów oraz domy mieszkalne dla kolejarzy i ich rodzin.
Kuźnica Stara
Pracownia Ceramiki i Sztuk Wszelakich „Czarodziejska Zagroda” znajduje się na terenie dawnego folwarku istniejącego od czasu średniowiecza, należącego do klucza koziegłowskiego (Kuźnica nad Wartą była częścią folwarku). W XIX wieku, po uwłaszczeniu chłopów, ziemie dawnego folwarku otrzymali gospodarze z Kuźnicy Starej i Gęzyna. „Czarodziejska Zagroda” jest więc jednym z pouwłaszczeniowych gospodarstw, które dziś zmieniło swój dawny rolniczy charakter na gospodarstwo agroturystyczne.
zobacz więcej
Noclegi
Jastrząb
Stowarzyszenie YACHT CLUB „ ZEFIR-DRAKKAR” istnieje od 2010 roku. Ośrodek Stowarzyszenia YACHT CLUB „ ZEFIR-DRAKKAR” położony jest w odległości 25 km od Częstochowy, ok. 10 km na wschód od trasy szybkiego ruchu do Katowic w miejscowości Jastrząb oddalonej 2 km na południe od miejscowości Poraj.
zobacz więcej
Gastronomia
Jastrząb
Położona w miejscowości Jastrząb koło Poraja na terenie MARINY PORAJ stanowi nieodzowny element żeglarskiego środowiska. Tawerna znajduje się nad samym brzegiem Zalewu Porajskiego. Czynna jest od maja do października. „Tawerna Spinaker” słynie z cotygodniowych koncertów szant i piosenki żeglarskiej oraz wspaniałej atmosfery. Warto zajrzeć tutaj chociażby w celu poznania tradycji żeglarskiej kultywowanej i pielęgnowanej przez kapitana i bosmana tawerny.
zobacz więcej