SZCZEGÓŁY ATRAKCJI TURYSTYCZNEJ
Kategoria: Dziedzictwo kulturowe

Młyn wodny Kołaczew w Złotym Potoku


Młyny wodne były obecne w polskim krajobrazie przez stulecia. Ich czas jednak przeminął, więc w XXI wieku możemy podziwiać tylko nieliczne, zazwyczaj zabytkowe obiekty tego typu. Tradycyjny młyn w pięknym otoczeniu zobaczymy chociażby w Złotym Potoku na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Młyn wodny Kołaczew poruszany był przez wody Wiercicy od czasów średniowiecznych, jednak obecna budowla pochodzi sprzed 200 lat, maszyny wykorzystują natomiast napęd elektryczny.

Historia młyna wodnego Kołaczew

Złoty Potok jest niewielką miejscowością, położoną w Dolinie Wiercicy na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Ten fragment Jury uchodzi za jeden z najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym, przyroda bowiem nie poskąpiła mu swoich walorów, a i zabytków tutaj w bród. Bardzo interesującym obiektem jest chociażby młyn wodny Kołaczew, który stanowi jedyną pozostałość po kwitnącym tu w przeszłości młynarstwie. Młyn znajduje się nad Wiercicą, na południe od centrum Złotego Potoku, w granicach rezerwatu „Parkowe”. Kołaczew nazwę swą zawdzięcza ponoć kołataniu, czyli charakterystycznemu dźwiękowi, wydawanemu przez koło młyńskie. Według źródeł historycznych młyn w tym miejscu istniał już pod koniec średniowiecza – pod rokiem 1473 wspominany jest młynarz Piotr Palis, pracujący dla właściciela młyna, Piotra Potockiego herbu Szreniawa. Obecny, charakterystyczny, wysoki i drewniany budynek, wzniesiono na przełomie XVIII i XIX wieku - wchodził on wówczas w skład rozległego, złotopotockiego majątku ziemskiego. Na mapie Królestwa Polskiego z 1839 roku młyn oznaczono już pod znaną nam nazwą Kołaczew. Niestety, koło wodne zdemontowano w latach 50. ubiegłego stulecia, zasilając maszyny prądem elektrycznym. Młyn wodny Kołaczew w Złotym Potoku znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

Okolice młyna

Niezwykle atrakcyjne są najbliższe okolice młyna. Spiętrzone wody tworzą staw nazywany „Zielonym” lub „Snem Nocy Letniej”. Szlaki turystyczne prowadzą do wapiennych ostańców, źródła „Spełnionych Marzeń”, Groty Niedźwiedziej i innych atrakcji.

Lokalizacja
ulica Kościuszki 77
Złoty Potok
Janów
Jura Krakowsko-Częstochowska
na wsi
Kontakt
: http://janow.pl/index.php?s=s&t=1&i=75
Informacje ogólne
: technika i nauka, architektura drewniana, zabytki architektury, źródła historii
Dostępność
: brak możliwości zwiedzania

Nie jesteś zalogowany. Aby skorzystać z planera podróży musisz się zalogować.

Przejdź do strony logowania.

Atrakcje
Trasy
Galerie
Audiowycieczki z tego miasta
Zapraszamy na audiowycieczkę doliną Wiercicy!
Pliki dźwiękowe
1365
/Media/Default\.MainStorage/Poi/k3zckwna.b3l\1365.mp3

Szlak kulinarny Śląskie Smaki
Kroczyce
Zajazd położony w malowniczej scenerii Jury Krakowsko-Częstochowskiej oferuje dania kuchni staropolskiej, jurajskiej i m... więcej>>
Częstochowa
Specjalnością restauracji jest tradycyjna kuchnia polska, którą doceniają zarówno lokalni goście restauracji jak i grupy... więcej>>
Częstochowa
Dwupoziomowy lokal kusi własnym produkowanym na miejscu piwem oraz wyjątkową kuchnią z kultowymi już daniami regionalnym... więcej>>
Częstochowa
Restauracja znajduje się w samym centrum miasta, w zabytkowych piwnicach Ratusza Częstochowskiego.
W pobliżu
Złoty Potok
Wczesnośredniowieczna osada Wały, znajdująca się w rejonie Złotego Potoku, była wieloczłonowym grodziskiem typu skalno-wyżynnego, usytuowanym na lesisto-skalistym cyplu ponad doliną Wiercicy. Złożone z trzech przedgrodzi oraz silnie obwałowanego gródka centralnego, zamieszkiwane było od VIII do XII w. Obok pozostałości osiedla, które stanowią wysokie wały, przebiega czerwono znakowany Szlak Orlich Gniazd.
Złoty Potok
Pstrągarnia w Złotym Potoku jest najstarszym tego typu gospodarstwem hodowlanym na terenie Europy kontynentalnej. Stawy na rzeczce Wiercicy (Jura Krakowsko-Częstochowska) zbudował hrabia Edward Raczyński, właściciel złotopotockiego majątku ziemskiego. Urządzenie stawów zlecił najlepszemu ówczesnemu specjaliście - inżynierowi Michałowi Girdwoyniowi. Pierwsze stawy zarybiono w 1881 roku pstrągami sprowadzonymi z Kalifornii w Stanach Zjednoczonych.
Złoty Potok
Budynek Rybaczówki, wzniesionej w 1935 r. i pełniącej do końca II wojny funkcję schroniska Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, związany jest z Pstrągarnią Raczyńskich, będącej ongiś pierwszym pstrągowym gospodarstwem rybackim w Europie. Obiekt powstał z inicjatywy hrabiego Aleksandra Raczyńskiego, który dał się poznać także jako pasjonat turystyki. Budynek, na przemian dewastowany i remontowany w czasach PRL oraz zaniedbany w latach po jej upadku, czeka na swą rewitalizację. Obecnie użytkowany jest przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie i wykorzystywany w celach turystycznych.
Złoty Potok
W Złotym Potoku, pięknie położonej nad Wiercicą jurajskiej miejscowości, turysta nie może narzekać na brak atrakcji – tereny te słyną z walorów krajobrazowych, a i zabytków nie brakuje. W centrum wioski warto zatrzymać się przez moment na z dbałością odrestaurowanym rynku, znanym pod nazwą placu św. Jana Chrzciciela. Zwiedzenia godny jest kościół parafialny, sam zaś plac zdobi ładna studnia i ciekawa spiżowa figura „Nosiwódki”.
zobacz więcej
Noclegi
Złoty Potok
Jeśli szukacie Państwo spokoju i odpoczynku, tu znajdziecie je na pewno – noclegi na Jurze w tym miejscu będą komfortowym elementem Państwa pobytu.
Złoty Potok
Zapraszamy w urokliwe miejsce na Jurze krakowsko-Częstochowskiej Tu spędzisz czas jak baśniowej krainie w pięknych okolicznościach przyrody Złotego Potoku. Hotek Kmicić na wynosłej skale u stup Rezerwatu Parkowe i stawu Amerykań oferuje Państwu niezapomniany pobyt w tym urokliwym miejscu.. Do Państwa dyspozycji oddajemy dobrze wyposażone 84 miejsca hotelowe w pokojach 1, 2 i 3 osobowych oraz apartamentach
zobacz więcej
Gastronomia
Złoty Potok
Restauracja "Źrodlana" powstała latem 2007 roku, chociaż początki jej pierwszego otwarcia przypadają na lata 30-te. W latach 70-tych restauracja ta została przebudowana w inne miejsce, pozostawiając nadal jej nazwę "Źródlana", i tak od wielu lat lokal ten cieszy się dużą popularnością wśród klientów.
Złoty Potok
To coś więcej niż bar, to idealne miejsce na spotkania z przyjaciółmi oraz znajomymi w miłej rodzinnej atmosferze. Zimową porą przy cieple kominka, a latem przy kominko-grilu w ogródku piwnym, który jest do dyspozycji klientów. Dzięki temu możesz sam upiec swoją kiełbaskę!
zobacz więcej