Szczegóły atrakcji turystycznej
Kategoria: Dziedzictwo kulturowe

Nadleśnictwo w Złotym Potoku


Wieś Złoty Potok na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej przyciąga turystów malowniczą Doliną Wiercicy, pięknym pałacem i stojącym w pobliżu dworkiem z Muzeum Zygmunta Krasińskiego, ale także smacznymi pstrągami. Warto tu też odszukać siedzibę Nadleśnictwa, mieszczącą się w murowanym, stuletnim dworku, w którym przed laty urzędował Zarząd Dóbr Złotopotockich. Już sam obiekt jest interesującym zabytkiem, a w jego pomieszczeniach urządzono izbę przyrodniczo-leśną.

Położenie Złotego Potoku

Złoty Potok jest niedużą miejscowością w gminie Janów, która nie bez przyczyny cieszy się opinią jednej z najpiękniej położonych na obszarze całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Faktycznie, przyroda stworzyła tutaj wyjątkowej urody krajobrazy: rzeczka Wiercica płynie wśród bukowych lasów i wapiennych ostańców, niebo przegląda się w licznych stawach. Mnóstwo tu również zabytków, w tym tak znane, jak uroczy dworek, w którym urządzono muzeum poety Zygmunta Krasińskiego, czy pałac Raczyńskich. Po rodzie Raczyńskich pozostało w Złotym Potoku i okolicach wiele innych ciekawych pamiątek. Nie trzeba szukać daleko - naprzeciw pałacu stoją zabudowania gospodarcze ich rozległego majątku, które zaadaptowała na swoje potrzeby Stajnia „Wiking”.

Siedziba Nadleśnictwa Złoty Potok

Kolejny interesujący obiekt zobaczymy idąc ul. Kościuszki w kierunku Janowa – to dworek dawnego Zarządu Dóbr Złotopotockich, obecnie siedziba Nadleśnictwa Złoty Potok. W 1905 roku hrabia Karol Raczyński zakończył przebudowę pięknego pałacu, do którego sprowadził się wraz z małżonką, Stefanią z książąt Czetwertyńskich. Dotychczasowy zarządca ich złotopotockiego majątku, Tadeusz Dzierżykraj–Morawski przeprowadził się wtedy do nowo wybudowanego dworku, nieopodal pałacu. Parterowy budynek zarządcy wymurowano na planie prostokąta. Pośrodku znajduje się trójosiowy, piętrowy ryzalit, a mniejsze ryzality zaplanowano po bokach obiektu. Jako ozdobę zastosowano boniowanie narożników. Z tego miejsca do czasów II wojny światowej zarządzano setkami hektarów pól i lasów, pstrągarnią oraz licznymi zakładami produkcyjnymi Raczyńskich. W 1945 roku majątek znacjonalizowano. Obecnie w dworku ma swoją siedzibę Nadleśnictwo Złoty Potok. Warto do niego zaglądnąć, chociażby aby obejrzeć izbę przyrodniczo-leśną.

Lokalizacja
ulica Kościuszki 2
42-253 Złoty Potok
Janów
Jura Krakowsko-Częstochowska
na wsi
Kontakt
: 34 329 11 70
: zloty_potok@katowice.lasy.gov.pl
: http://www.katowice.lasy.gov.pl/web/zloty_potok
Informacje ogólne
: technika i nauka, ekspozycje/wystawy
Ceny i udogodnienia
: wstęp wolny
Dostępność
: cały rok
: w budynku mieści się instytucja publiczna

Nie jesteś zalogowany. Aby skorzystać z planera podróży musisz się zalogować.

Przejdź do strony logowania.

Atrakcje
Trasy
Galerie

Zobacz też wirtualne wycieczki

Audiowycieczki z tego miasta
Zapraszamy na audiowycieczkę doliną Wiercicy!
Pliki dźwiękowe
1366
/Media/Default\.MainStorage/Poi/sbenz4ou.umd\1366.mp3

Szlak kulinarny Śląskie Smaki
Kroczyce
Zajazd położony w malowniczej scenerii Jury Krakowsko-Częstochowskiej oferuje dania kuchni staropolskiej, jurajskiej i m... więcej>>
Częstochowa
Specjalnością restauracji jest tradycyjna kuchnia polska, którą doceniają zarówno lokalni goście restauracji jak i grupy... więcej>>
Częstochowa
Dwupoziomowy lokal kusi własnym produkowanym na miejscu piwem oraz wyjątkową kuchnią z kultowymi już daniami regionalnym... więcej>>
Częstochowa
Restauracja znajduje się w samym centrum miasta, w zabytkowych piwnicach Ratusza Częstochowskiego.
W pobliżu
Złoty Potok
Jednym z zabytków Złotego Potoku, związanym zarazem z osobą Zygmunta Krasińskiego, jest klasycystyczny dworek, wzniesiony w pierwszej połowie XIX w. Ojciec poety, Wincenty Krasiński zakupił ten obiekt w 1851 r. Zygmunt, jeden z naszych trzech wieszczów, przebywał tutaj dwukrotnie. Podczas drugiego ze swych pobytów, w 1857 r., dość dokładnie zwiedził okolicę, co miało pewne konsekwencje nazewnicze. Obecnie w dworku mieści się muzeum.
Złoty Potok
Pałac w Złotym Potoku został przebudowany w latach 50. XIX wieku, z inicjatywy nowego właściciela tego majątku – gen. Wincentego Krasińskiego. Powstał na miejscu zamku, a wcześniej dworu obronnego z wieżą, stojącego tutaj od końca XIII wieku. W 1857 roku w pałacu przebywał wieszcz Zygmunt Krasiński z rodziną. Ostateczną, neoklasycystyczną formę budynek uzyskał na początku XX wieku, po przebudowie dokonanej przez hrabiego Karola Raczyńskiego. Pałac otacza park krajobrazowy.
Złoty Potok
Pomnik Powstania Styczniowego znajdujący się na Wilczej Górze w Złotym Potoku, składa się z umieszczonego na fundamencie, walcowatego postumentu, zwieńczonego kapliczką z figurami i obrazami. Jest to upamiętnienie zwycięskiej bitwy, jaką powstańcy styczniowi stoczyli pod Janowem 6 lipca 1863 r. oraz innych walk, a także ofiar okrutnej pacyfikacji dokonanej przez Rosjan. W 1983 r. umieszczono tu także napis upamiętniający osobę św. Brata Alberta - w młodości uczestnika powstania styczniowego.
Janów
Stojący w Janowie kościół to budowla pochodząca z lat 1921-23. Jest to trzecia z kolei świątynia na tym miejscu. Wzniesiona została w stylu neobarokowym. Poprzednio stał tu drewniany kościół z 1709 r. oraz murowany, z 1878. Budowle te nie miały jednak szczęścia, podobnie zresztą jak sam Janów - spalony przez wojska rosyjskie podczas powstania styczniowego, ostrzelany przez Niemców podczas I wojny oraz ulegający dwóm pożarom w pierwszej połowie XX w.
Janów
Leżący nad Wiercicą, na skraju Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Janów – stanowiący dziś wieś – to niegdysiejsze miasto, powstałe pod koniec XVII w. Założone przez Jana Aleksandra Koniecpolskiego, wojewodę sieradzkiego, otrzymało swą nazwę od jego imienia. Do dziś zachował się tu rynek oraz fragmenty charakterystycznej, małomiasteczkowej zabudowy. Okolica Janowa była miejscem walk w czasach powstania styczniowego.
zobacz więcej
Noclegi
Ponik
Gospodarstwo jest zlokalizowane na skraju wsi Ponik pomiędzy Janowem a Złotym Potokiem nad rzeką Wiercicą,w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu Parkowe, łąk i lasów. Gospodarz zapewnia dogodne warunki wypoczynku duże podwórko z możliwością zaparkowania samochodu, miejscem na ognisko, huśtawką, piaskownicą stawem rybnym oraz miłą, spokojną atmosferę
zobacz więcej
Gastronomia
Janów
Pizzeria - Restauracja "PAPARAZZO" rozpoczęła swoją działalność w 2004 r., i od samego początku oferuje swoim klientom ręcznie wyrabianą pizzę według oryginalnej włoskiej receptury. Polecają szeroką gamę pizzy oraz dania obiadowe. Paparazzo to miejsce, w którym można spokojnie zjeść ze znajomymi pyszną pizzę, przeprowadzić spotkanie biznesowe z klientem, zorganizować uroczysty rodzinny obiad oraz w dobrym klimacie napić się piwa i odpocząć lub zagrać w bilard.
Złoty Potok
Bistro Złota Jura to nowy obiekt gastronomiczny w urokliwym zakątku Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej położony w miejscowości Złoty Potok. Bistro prowadzone jest przez Spółdzielnię Socjalną Złota Jura, utworzoną w lipcu 2016 roku.
Złoty Potok
To coś więcej niż bar, to idealne miejsce na spotkania z przyjaciółmi oraz znajomymi w miłej rodzinnej atmosferze. Zimową porą przy cieple kominka, a latem przy kominko-grilu w ogródku piwnym, który jest do dyspozycji klientów. Dzięki temu możesz sam upiec swoją kiełbaskę!
zobacz więcej