Kirkut w Żarkach

Miejscowość:
Żarki
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Żarki są niedużym miastem na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Historia miejscowości sięga bardzo odległej przeszłości; tworzyli ją przedstawiciele wielu narodowości i wyznań. Pierwsze wzmianki o Żarkach pojawiają się w XIV wieku. Być może już wtedy były miastem, ale pewne informacje o tym fakcie mamy dopiero z wieku następnego. Osada przez stulecia rozwijała się w oparciu o handel i rzemiosło. Pod koniec XVI wieku, lub na początku XVII, w Żarkach osiedlili się pierwsi Żydzi. Ich rola stała się wkrótce bardzo znaczna. W XIX wieku tworzyli zręby uprzemysłowienia tego regionu. Pod koniec stulecia stanowili ponad 60 procent ogółu mieszkańców Żarek. Tutejsi Żydzi przez stulecia przynależeli do gminy wyznaniowej w Lelowie. Jednak bardzo wcześnie posiadali bożnicę, kirkut i szpital. W XIX wieku żareccy wyznawcy judaizmu zapełniali aż trzy synagogi. Jedna z nich, po licznych przebudowach, zachowała się, służąc dziś jako dom kultury. Podczas długich dziejów tutejszych Żydów powstały trzy cmentarze. Po najstarszym nie został żaden ślad. Drugi kirkut – przy ul. Górki – nie wiadomo dokładnie kiedy został zrównany z ziemią. Na jego terenie postawiono pomnik z wmurowanym fragmentem jedynej odnalezionej macewy. Data na niej wyryta informuje nas, że kirkut założono już w XVII wieku. Na najmłodszym cmentarzu – położonym przy ul. Polnej - odnajdziemy nagrobki z wieku XIX i XX. Zajmuje on obszar 1,5 ha. Zinwentaryzowano około 1100 nagrobków, najczęściej w formie typowej macewy lub obelisku. Wykonane są z piaskowca, granitu, marmuru, lub betonu – nie zachowały się żeliwne. W 2013 roku przypadkowo odnaleziono trzy żeliwne macewy w dzielnicy Żarek – Leśniowie. Skąd się tam wzięły? Nie wiadomo. Najprawdopodobniej powrócą na cmentarz przy ul. Polnej. Warto zwrócić uwagę na cenne przykłady żydowskiej sztuki sepulkralnej: rzadkie motywy symboliczne czy napisy w języku polskim i hebrajskim – ale nawet z zastosowaniem dat zapisanych cyframi arabskimi.

Wyświetlenia:  598
Lokalizacja:

Ul. Polna
42-310 Żarki
Gmina: Żarki
Powiat: myszkowski


Region turystyczny: 
Jura Krakowsko-Częstochowska
Lokalizacja: 
Na wsi
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Zabytki sakralne

Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Pliki dźwiękowe
W pobliżu
Żarki
0.44 km
Zakwaterowanie w pobliżu
Żarki
0.15 km
Żarki
0.34 km
Żarki
0.56 km
Gastronomia w pobliżu
Żarki
0.32 km
Żarki
0.50 km
Żarki
0.57 km
Wydarzenia w pobliżu
Żarki
2023-06-08
0.51 km
W gminie Żarki będzie aktywnie i atrakcyjnie. Multimedia, kreatywne warsztaty, pokazy, spotkania ze zwierzętami i wiele innych atrakcji czeka na Was!
Żarki
2023-06-10
0.83 km
Rękodzieło i ,, smaki Żarek " na Kupieckim Sąsieku w Żarkach,.
Żarki
2023-06-17
0.90 km
„Sztuka przemysłu”, czyli XIV edycja święta Szlaku Zabytków Techniki. 17 czerwca 2023 w Starym Młynie Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach czeka mnóstwo atrakcji.
Żarki
2023-06-23
1.15 km
Zapraszamy Was na coroczne pozaziemskie wydarzenie, przygotujcie się na noc pełną duchów, dreszczyku, emocji w biegu. Przygotujcie się na niezapomnianą atmosferę, tajemnicze zjawiska i niecodzienne spotkania z duchami (bo z przyszłości to bez sensu).
Złoty Potok
2023-08-05
9.49 km
Impreza plenerowa o charakterze rodzinnym. Konkursy i popisy kulinarne związane z potrawami z pstrąga (Pstrągarnia w Złotym Potoku jest jedną z najstarszych w Europie). Spotkanie z "gotującą" gwiazdą, liczne koncerty muzyczne, widowisko dla dzieci, konkursy dla publiczności otwarty konkurs płukania złota.