Rezerwat Bukowa Kępa

Miejscowość:
Janów
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Rezerwat przyrody Bukowa Kępa jest rezerwatem leśnym, położonym w gminach Janów oraz Niegowa, między miejscowościami Gorzków Stary i Bystrzanowice-Dwór, na południe od drogi łączącej obydwie te wsie. Powierzchnia rezerwatu wynosi prawie 53 ha. Utworzony został w roku 1996 w celu ochrony drzewostanów z przewagą buczyn, a także urozmaiconego jurajskiego krajobrazu z wapiennymi ostańcami, położonymi wśród malowniczych wzniesień.

O rezerwacie Bukowa Kępa

Teren rezerwatu Bukowa Kępa położony jest nieco na uboczu uczęszczanych rejonów Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, na pograniczu gmin Niegowa i Janów. Znajdują się tu malownicze wzniesienia, o dość dużych – jak na obszar Jury – wysokościach względnych, zwane Górami Gorzkowskimi. Różnice wysokości między ich podnóżami a wierzchołkami wynoszą tu około 100 m. W krajobrazie użytki rolne przeplatają się z kompleksami leśnymi. Gdzieniegdzie, pośród wzgórz wyrastają urokliwe, wapienne ostańce. Część krajobrazu posiada charakter lessowy, z typowymi dlań głębokimi wąwozami. Rezerwat Bukowa Kępa objął północne i północno-wschodnie zbocza oraz rejon wierzchołkowy wapiennego wzgórza o wysokości 384 m n.p.m. Utworzony w 1996 r. rezerwat ma prawie 53 ha powierzchni. Ochronie podlegają naturalne zespoły buczyn o pierwotnym charakterze. Wykształciły się tutaj zbiorowiska leśne określane jako buczyna sudecka (z właściwą dla niej rośliną – żywcem dziewięciolistnym) oraz kwaśna buczyna niżowa. Obok dominującego buka zwyczajnego w tutejszym kompleksie leśnym występuje m.in. jawor, lipa szerokolistna, brzoza, osika oraz dąb szypułkowy. W niżej położonej części rezerwatu znajdują się także niewielkie fragmenty grądu lipowo-grabowego w odmianie wyżynnej. Z rzadkich i chronionych roślin, spotykanych na terenie rezerwatu, wymienić warto kokoryczkę okółkową, wawrzynka wilczełyko, przetacznika górskiego, wrońca widlastego, a także storczyki - buławnika czerwonego i wielokwiatowego. Wśród tutejszego świata zwierzęcego występują charakterystyczne dla środowiska górskiego gatunki ślimaków.

 

Rezerwat nie jest udostępniony do zwiedzania. Na terenie rezerwatu przyrody obowiązuje zakaz wstępu zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody.

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Lokalizacja:

Janów
Gmina: Janów
Powiat: częstochowski


Region turystyczny: 
Jura Krakowsko-Częstochowska
Lokalizacja: 
W lesie
Kategoria: 
Natura

Informacje ogólne:
Ceny i udogodnienia
Bilety: wstęp wolny
Ceny: wstęp wolny

Dostępność Całoroczny
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Pliki dźwiękowe
W pobliżu
Bystrzanowice
1.44 km
Zakwaterowanie w pobliżu
Gorzków Stary
0.85 km
Gastronomia w pobliżu
Złoty Potok
5.08 km
Złoty Potok
5.38 km
Wyświetlenia:  130