Kamieniołom Warszawski w Siedlcu

Miejscowość:
Siedlec
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Najbielszy z białych, wapiennych kamieni w Polsce odnajdziemy w Siedlcu koło Janowa na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się tam nieczynny obecnie kamieniołom, który dostarczył ciosów wapiennych na okładziny budynków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Urzędu Rady Ministrów w Warszawie. Dzięki temu kamieniołom zyskał nazwę „warszawskiego”. Ciekawostką jest fakt, że krajobraz wapiennych skał wykorzystano jako plener filmu-westernu z Valem Kilmerem w jednej z ról.

O kamieniołomie

Siedlec leży kilka kilometrów na południowy zachód od Janowa niedaleko Częstochowy. To jedna z najbardziej efektownych okolic Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Odnajdziemy tutaj m.in. mnóstwo malowniczych, wapiennych ostańców, Pustynię Siedlecką czy jaskinię o nieco intrygującej nazwie: Na Dupce. Wszystkim tym, wspomnianym atrakcjom nie ustępuje w malowniczości kamieniołom zwany „warszawskim”, położony nieco na południe od centrum wsi. Zdaniem specjalistów siedleckie wapienie zaliczają się do najbielszych i dlatego wykorzystano je do licowania ścian najbardziej reprezentacyjnych budowli w Warszawie, czyli gmachów Sejmu i Urzędu Rady Ministrów. O tym jurajskim kamieniołomie przypomniano sobie na przełomie lat 40. i 50. ubiegłego wieku, podczas odbudowy Warszawy. Szef architektów pracujących przy budynku Sejmu, Bohdan Pniewski, zażyczył sobie na elewacje zewnętrzne białego wapienia. Po długich poszukiwaniach znaleziono go pod Janowem. „Z Kielc Jeepem - otwartym wózkiem terenowym - pojechaliśmy do Złotego Potoku. Wówczas była to podupadła, wysiedlona żydowska mieścina, otoczona lasami i stawami ze słynną hodowlą pstrągów. Oglądaliśmy opuszczone kamieniołomy rzeczywiście białego wapienia. Przedstawiciele Kambudu opierali się. Nie opłacało im się otwierać produkcji wapienia dla jednego gmachu Sejmu przy dużej odległości od kolei i fatalnych drogach.” Tak wspominał „odkrycie” kamieniołomu w Siedlcu Jan Zawistowski, nadzorujący prace budowlane podczas odbudowy Sejmu (w: Nowy Kamieniarz, nr 6/2010). Siedlecki wapień interesuje również geologów – to wapień detrytyczny, zbudowany z intraklastów. Występują w nim piękne buły krzemienne oraz spikule (twarde, igłokształtne struktury) gąbek, skorupki ramienionogów czy amonity. Krajobraz kamieniołomu wykorzystali twórcy filmu pt. Summer Love z Valem Kilmerem, Bogusławem Lindą i Katarzyną Figurą w rolach głównych.

Wyświetlenia:  495
Lokalizacja:

Siedlec
Gmina: Janów
Powiat: częstochowski


Region turystyczny: 
Jura Krakowsko-Częstochowska
Lokalizacja: 
Na wsi
Kategoria: 
Natura

Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Forma skalna

Ceny i udogodnienia
Bilety: Wstęp wolny
Ceny: Nie dotyczy

Dostępność Sezonowy

nieczynny

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Pliki dźwiękowe
W pobliżu
Suliszowice
1.60 km
Zakwaterowanie w pobliżu
Suliszowice
1.56 km
Wydarzenia w pobliżu
Jaroszów
2024-07-31
3.80 km
Serdecznie zapraszamy na Zlot Ciągników i Samoróbek przy świetlicy w Jaroszowie. Wstęp Wolny.
Żarki
2024-07-06
6.65 km
Wielka Wojna na Jurze to nowa wystawa czasowa Piotra i Krzysztofa Ormanów w Starym Młynie w Żarkach. Wystawa nie tylko dla miłośników tematu.
Żarki
2024-09-01
6.81 km
Zapraszamy na Jurajskie Mistrzostwa NA SKRAJU PRZEŁAJU, które odbędą się w malowniczych Przewodziszowicach koło Żarek. To wyjątkowa okazja, aby połączyć pasję do biegania i nordic walking z niesamowitymi krajobrazami Jury Krakowsko-Częstochowskiej.