Muzeum Etnograficzne
udostępnij

W muzeum ulokowanym w budynku dawnego kazimierskiego ratusza przeniesiemy się w przeszłość – w zaginiony bezpowrotnie świat XIX-wiecznej wsi. Na wystawie Polska kultura ludowa prezentowane są zabytki folkloru, rzemiosła i sztuki oraz archiwalne fotografie, które z jednej strony przywołują zwyczajne, codzienne życie rolnika czy pasterza, a z drugiej opowiadają o zdarzeniach uroczystych i niezwykłych, związanych z tradycyjnymi obrzędami i magią. Zajrzymy do wnętrza tradycyjnej izby, warsztatu rzemieślnika, a także prześledzimy roczny cykl obrzędowy i obejrzymy towarzyszące różnym świętom paradne stroje… W muzeum można także obejrzeć wystawę dzieł sztuki ludowej powstałych w ciągu kilku wieków. Większość prac jest anonimowych, ale znajdziemy tu też przykłady niezwykłej wyobraźni uznanych polskich artystów sztuki naiwnej XX wieku, w tym najbardziej popularnego Epifana Drowniaka – Nikifora. Po prezentacji prowadzą wybrane teksty polskiego poety-noblisty Czesława Miłosza.

W muzeum – nie tylko w ratuszu, ale także w położonym przy ul. Krakowskiej 46 Domu Esterki – prezentowane są również wystawy czasowe.

 

Źródło: www.krakow.travel

Wyświetlenia:  31
Lokalizacja:

Ul. plac Wolnica 1
31-060 Kraków
Gmina: Kraków
Powiat: Kraków


Region turystyczny: 
Jura Krakowsko-Częstochowska
Lokalizacja: 
W mieście
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Muzea

Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Kraków
0.21 km
Kraków
0.33 km
Kraków
0.52 km
Kraków
0.63 km
Kraków
0.68 km
Gastronomia w pobliżu
Kraków
0.40 km
Kraków
0.56 km
Kraków
0.72 km
Kraków
1.04 km
Wydarzenia w pobliżu
Kraków
2023-05-28
1.47 km
Wielka Parada Smoków, Dzień Otwarty Magistratu, Noce Tańca i Teatru, pochód Lajkonika, pikniki, festiwale, a także Igrzyska Europejskie – po raz kolejny z okazji Dni Krakowa mieszkańcy i goście wezmą udział w wielu ciekawych i atrakcyjnych inicjatywach.
Bębło
2023-06-10
18.76 km
Tegoroczne święto Gmina Wielka Wieś odbędzie się w dniach 10-11 czerwca w Bęble, na boisku LKS Orzeł Bębło.